Citat:
Ursprungligen postat av
Nissegrabben
Ingen påstår att prostitution är detsamma som att jobba i ICA-kassan.
Man tvingas inte söka alla andra jobb på AMS. Man behöver inte söka säljarjobb t.ex..
Bordellerna ska snarare ses som en kvinnlig variant av GMU. Ingen tvingas väl söka in till GMU bara för att man är arbetslös?

Jag utgår ifrån att det är arbetsförmedlingen du menar och inte arbetsmarknadsstyrelsen - AMS.
Ingen kan tvinga någon att söka något arbete alls, men söker du inte arbete så riskerar du att förlora det ekonomiska stöd du har som arbetslös - endera i form av a-kassa eller ekonomiskt bistånd.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nissegrabben
Svenska försvaret lyder under en statlig myndighet, försvarsmakten.
Tvingas arbetslösa idag att söka till GMU? Tvingas arbetslösa att söka högskoleutbildning?
Nej? Då är det nog faktiskt så att staten kan anställa folk utan att tvinga folk att söka jobb hos dom.

GMU är inte ett arbete utan en utbildning. Ingen tvingas att söka utbildningar - inte till sjuksköterska eller busschaufför heller trots att det är yrken där det råder brist på personal, just därför att det är just utbildningar och inte yrken. En utbildad busschaufför eller sjuksköterska skall dock kunna visa goda skäl till varför sådana yrken väljs bort. Syftet med ekonomiskt stöd under arbetslöshet är inte att folk skall kunna sitta hemma och vänta på "rätt" tillfälle/jobb - utan ett tillfälligt stöd tills något dyker upp som de kan arbeta med tills rätt jobb dyker upp.
Självklart behöver du inte söka något jobb alls om du inte vill - men då får du också klara din ekonomi utan hjälp av a-kassa eller annat bistånd