Resultat: Valet 2018
SvP får min röst
0%
0 röster
SvP får inte min röst
0%
0 röster
2014-04-04, 12:10
  #15649
Medlem
Ahrkantoss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Blodjord
Defaitism är att mena att det är kört, för sent, inte spelar någon roll. Att peka på faktiska skeenden och vart detta kommer att leda är inte defaitistiskt det är att mana till kamp! För detta är väl ändå något som vi alla är överens om, görs inget - så kommer vårt/våra folk/ras att dö ut, eller?

Saken är den att utan kulturkamp som stärker svensk stolthet, utan en känsla av att svenskar är bättre och kan bli ännu bättre. Att vi genom ett svensk Sverige kan bli så mycket lyckligare, och att ett svenskt Sverige är det bästa för var och en även om det betyder att andra inte får ha det lika bra som oss. Så är det väldigt meningslöst att ens påpeka att vårt folk kan komma att försvinna eftersom det inte finns någon anledning att bry sig.

Alla som är ordentligt insatta och inte bara dresserade (hjärntvättade) i mantramongo-skolan vet att det är något djupt oroväckande med mantramongoismen.

Kan man inte anpassa budskapet efter målgruppen och exempelvis talar om antivitism istället för svenskfientlighet som är ett begrepp som redan etablerats av nationalister i Sverige. Ja, då kan man inte så mycket om marknadsföring överhuvudtaget. Skenet kan bedra.

Alla framgångsrika politiska rörelser i världshistorien har varit skräddarsydda efter sin tid och dess folks förutsättningar. Hjälper man inte till att skräddarsy svensk nationalism utan istället bångstyrig lärjunge åt sådant som är dömt att misslyckas, ja då sätter man käppar i hjulet för det enda som fungerar.


Citat:
Ursprungligen postat av Europeisch
Att peka på vad som sker är såklart bra men det beror på hur det görs. Tänk om Hitler sprang runt och grät om att vi blir folkmördade, om att judarna är så taskiga . Nej, han talade om ett större, bättre Tyskland. Om ett stort och högstående folk. Det är vägen man tar - positiv propaganda är alltid mycket bättre än gny och gråt.

Ingen drömmer om att stå emot ett folkmord - alla drömmer om ett stort, levande, friskt, framgångsrikt, svenskt Sverige.

Exakt. Nationalism är ej kompatibel med vare sig offermentalitet eller tal om utsatthet och ej heller är den kompatibel med "alla är lika värda"-tramsande heller.

Nationalism måste alltid byggas på det egna folkets överlägsenhet.
Citera
2014-04-04, 12:48
  #15650
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tony Clifton
Finns andra sätt att vända på utvecklingen än via valurnan.

Ja, se på Ukraina. Revolutionärerna och kuppmarkarna där hade dock USA, CIA, EU, NWO och hela det övriga västerländska politiska och mediala etablissemanget på sin sida.
Citera
2014-04-04, 13:22
  #15651
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ördög
Jag inledde dagen med lite hjärngymnastik, och översatte den här artikeln som Finlands största dagstidning publicerar idag.

http://www.hs.fi/ulkomaat/Rotupuolue+hamuaa+valtaa+Ruotsissa/a1396501238960
Tack så jättemycket! Den var rätt lik artikeln i danska Politiken.
Citera
2014-04-04, 14:53
  #15652
Bannlyst
Rebecka Wilfridsdotter, tidigare gruppchef för Stockholm intervjuas av bloggen Politiska betraktelser:
http://politiskabetraktelser.wordpress.com/2014/04/04/rebecka-wilfridsdotter-svp-intervjuas/

Även partiets sekreterare Jonas Andersson har intervjuats:
http://politiskabetraktelser.wordpress.com/2014/04/04/jonas-andersson-svp-intervjuas/
Citera
2014-04-04, 14:59
  #15653
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av ninjutsu
Jag ser inget egenvärde i att folk varken går runt och pundar eller super, men vilket man än väljer att göra så är det inte sunt att staten fängslar medborgare eller tvångsvårdar dem bara för att vissa inte tycker om alla slags droger.

Man tvångsvårdar inte människor för att man inte gillar deras val av droger. Man gör det för att deras livsstilsval lett till kriminalitet och bidrar till en massa lidande för människor som utsätts för deras brott.
Trasproletariatet har alltid använts av borgarklassen för att bekämpa socialismen, som strejkbrytare eller torpeder mot facket och måste givetvis tvångsrehabiliteras om inget annat hjälper.
Ingen som tar lite tjack på storhelger eller röker spliff då och då har nånsin varit föremål för LVM.
Citera
2014-04-04, 16:03
  #15654
Medlem
JedemDerSeines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MasterBait
Däremot fungerar inte SvPs vision i praktiken. SvP står för en totalitär och odemokratisk stat. I ett sånt samhälle begränsas Yttrandefrihet automatiskt för att värna om politisk stabilitet. Man kan inte både äta kakan och ha den kvar samtidigt.

Jag kan ärligen säga dig, att demokratifrågan är den jag har svårast att ta till mig, då jag finner stora svårigheter med andra alternativ. Jag är personligen för demokrati men efter en diskussion med Vindhler, så lyckades han övertyga mig om att vi inte har något alternativ, givet hur Sverige ser ut idag. Situationen har drivits för långt, invasionen är nästan fullbordad och vi har ingen tid över för demokratiska spetsfundigheter. Kanske måste vi bita i det sura äpplet och ha en viss övergångstid, när demokratin sätts på undantag och utlänningarna äntligen utvisas, för att i ett senare skede återgå till någon form av demokrati. Efter vad jag förstår har SvP ännu inte bundit sig för något specifikt statsskick och att med goda argument skulle någon form av demokrati kunna återupprättas, när väl den mångkulturella mardrömmen avvecklats. Tyvärr är det så, att ju svårare sjukdom, desto starkare kur kräves för ett tillfrisknande.

Jag letade efter den tråden som Vindhler skrev men hittade den inte. Kanske han kan posta en länk, så du kan se de argument han lägger fram emot den nuvarande ordningen?
Citera
2014-04-04, 16:31
  #15655
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ahrkantos
Saken är den att utan kulturkamp som stärker svensk stolthet, utan en känsla av att svenskar är bättre och kan bli ännu bättre. Att vi genom ett svensk Sverige kan bli så mycket lyckligare, och att ett svenskt Sverige är det bästa för var och en även om det betyder att andra inte får ha det lika bra som oss. Så är det väldigt meningslöst att ens påpeka att vårt folk kan komma att försvinna eftersom det inte finns någon anledning att bry sig.

Alla som är ordentligt insatta och inte bara dresserade (hjärntvättade) i mantramongo-skolan vet att det är något djupt oroväckande med mantramongoismen.

Kan man inte anpassa budskapet efter målgruppen och exempelvis talar om antivitism istället för svenskfientlighet som är ett begrepp som redan etablerats av nationalister i Sverige. Ja, då kan man inte så mycket om marknadsföring överhuvudtaget. Skenet kan bedra.

Alla framgångsrika politiska rörelser i världshistorien har varit skräddarsydda efter sin tid och dess folks förutsättningar. Hjälper man inte till att skräddarsy svensk nationalism utan istället bångstyrig lärjunge åt sådant som är dömt att misslyckas, ja då sätter man käppar i hjulet för det enda som fungerar.

[/b]

Instämmer i stort, dock så finns det en målgrupp, eller rättare sagt en grupp svenskar som befinner sig i ett visst stadium, som är mottagliga för mantra-skolan! Det är ju vidare ingen som har propagerat för att mantra-stadiet skall utgöra uppnått slutmedvetande.
Mantrat är ett medel inte ett mål, det är ett att likna vid ett svärd att krossa hrmm.. har jag blivit ett mantra mongo nu.. antivita!

Visst kan jag hålla med om att det går att tolka mantraismen defaitistiskt, men då endast om man har den läggningen..
Vad som dock med all säkerhet riskerar att skapa defaitism är internkritik mot andras aktivism!! Visst kan man ifrågasätta om värdet i (valfri aktivism) står i proportion till nedlagd energi, men vart leder det??
Oftast så står nog inte valet mellan till exempel flygbladsutdelning och internetkrigande utan i realiteten så är nog alternativet till ineffektiv propaganda .. ingen propaganda, valet blir då enkelt!

Kvantitet är också en kvalitet!
Citera
2014-04-04, 16:34
  #15656
Medlem
Saturnuspojkens avatar
Citat:
Jag är personligen för demokrati men efter en diskussion med Vindhler, så lyckades han övertyga mig om att vi inte har något alternativ, givet hur Sverige ser ut idag. Situationen har drivits för långt, invasionen är nästan fullbordad och vi har ingen tid över för demokratiska spetsfundigheter.

EXAKT så tänkte/tänker jag också. Puh!, och jag som trodde jag vara helt ensam om det.
Citera
2014-04-04, 17:28
  #15657
Medlem
JedemDerSeines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Saturnuspojken
EXAKT så tänkte/tänker jag också. Puh!, och jag som trodde jag vara helt ensam om det.

Jag uppskattar att Du tar bladet ifrån munnen och säger din hjärtas mening. Att SvP inte tror på demokrati, innebär inte att de inte lyssnar på vad partiets medlemmar tycker i olika frågor. Det är bara att vänja sig; att i samma takt som antalet anhängare till partiet ökar, desto fler disparata åsikter måste de också hysa. När väl partiets mål om en homogen stat är uppfyllda, tänker åtminstonde jag, och troligtvis även Du, argumentera för att vanliga medborgare, i någon form, skall ha inflytande över politiken. Hur det praktiskt skall se ut överlåter jag till mer begåvade individer. Själva ordet demokrati betyder folkstyre och jag har ingen annan tro än att partiet vill att folket, på ett eller annat sätt, skall få styra. Annat vore ju bara en egenmäktig diktatur, något som jag aldrig skulle inbilla mig att partiet skulle förorda. Svp hyser nämligen en mycket stor kärlek för sitt folk och vill säkerligen dess allra bästa. Detta är i alla fall min uppriktiga åsikt.
__________________
Senast redigerad av JedemDerSeine 2014-04-04 kl. 17:46.
Citera
2014-04-04, 17:43
  #15658
Medlem
Vindhlers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JedemDerSeine
Jag kan ärligen säga dig, att demokratifrågan är den jag har svårast att ta till mig, då jag finner stora svårigheter med andra alternativ. Jag är personligen för demokrati men efter en diskussion med Vindhler, så lyckades han övertyga mig om att vi inte har något alternativ, givet hur Sverige ser ut idag. Situationen har drivits för långt, invasionen är nästan fullbordad och vi har ingen tid över för demokratiska spetsfundigheter. Kanske måste vi bita i det sura äpplet och ha en viss övergångstid, när demokratin sätts på undantag och utlänningarna äntligen utvisas, för att i ett senare skede återgå till någon form av demokrati. Efter vad jag förstår har SvP ännu inte bundit sig för något specifikt statsskick och att med goda argument skulle någon form av demokrati kunna återupprättas, när väl den mångkulturella mardrömmen avvecklats. Tyvärr är det så, att ju svårare sjukdom, desto starkare kur kräves för ett tillfrisknande.

Jag letade efter den tråden som Vindhler skrev men hittade den inte. Kanske han kan posta en länk, så du kan se de argument han lägger fram emot den nuvarande ordningen?

Det måste vara den här tråden du syftar på: (FB) Ett parti "mellan SD och SvP" är helt onödigt

Jag får väl passa på att önska god helg samtidigt!
Citera
2014-04-04, 18:00
  #15659
Medlem
JedemDerSeines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vindhler
Det måste vara den här tråden du syftar på: (FB) Ett parti "mellan SD och SvP" är helt onödigt

Jag får väl passa på att önska god helg samtidigt!

Tack så mycket! Det var den jag hade i åtanke. Måtte din helg vara över det statistiska genomsnittet, rentav en outlier, för att betecknas som en helg utöver det vanliga!
Citera
2014-04-04, 20:25
  #15660
Medlem
MasterBaits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JedemDerSeine
Jag kan ärligen säga dig, att demokratifrågan är den jag har svårast att ta till mig, då jag finner stora svårigheter med andra alternativ. Jag är personligen för demokrati men efter en diskussion med Vindhler, så lyckades han övertyga mig om att vi inte har något alternativ, givet hur Sverige ser ut idag. Situationen har drivits för långt, invasionen är nästan fullbordad och vi har ingen tid över för demokratiska spetsfundigheter. Kanske måste vi bita i det sura äpplet och ha en viss övergångstid, när demokratin sätts på undantag och utlänningarna äntligen utvisas, för att i ett senare skede återgå till någon form av demokrati. Efter vad jag förstår har SvP ännu inte bundit sig för något specifikt statsskick och att med goda argument skulle någon form av demokrati kunna återupprättas, när väl den mångkulturella mardrömmen avvecklats. Tyvärr är det så, att ju svårare sjukdom, desto starkare kur kräves för ett tillfrisknande.

Jag letade efter den tråden som Vindhler skrev men hittade den inte. Kanske han kan posta en länk, så du kan se de argument han lägger fram emot den nuvarande ordningen?

Bra inlägg.
Håller med till viss del. Skulle vara bra att s.a.s. starta om systemet. Men jag tvivlar starkt på att de som får makten är.villiga att släppa ifrån sig den igen efter att de fått den.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in