Att Hansson går på HDs resningsbeslut med förklaringsbördan kommer inte att vara speciellt uppskattat.
Hansson bör
läsa på om den saken och kan man inte kontrollera en berättelse så bör man anstränga sig lite mer. Se Schurrer vägrade att berätta vem och var osv. Då åker man på denna förklaringsbörda.
Och även om Hovrätten inte nämnt det så har högsta instans gjort det vilket betyder att de orden väger
tyngre än en svammeljöns.
Jag tror inte jag sett ett så pass respektlöst överklagande som Hansson skrivit faktiskt.
Han vill i princip röja undan allt vad expertisen kommit fram till, men han vill däremot tvinga domstolen att tro på ett slidder sladder vittne?
Är man förvånad? Ingen domstol tar hänsyn till någon som påstår efter 3,5 år att den på några sekunder påstår sig ha sett en människa. Som den aldrig träffat dessutom.
Jag säger som Svenkvist. Men Herregud. Är det inte Missing people som får skulden för barrandet så kapar han rättsmedicinsk expertis jäms fotknölarna.