Citat:
Ursprungligen postat av
bernad_law
Vi kan ju direkt konstatera att Ryssland har noll och intet med ukrainsk inrikespolitik att göra, så vad Ryssland tycker spelar ingen roll.
Fine. Du anser att Ryssland inte har med Ukraina att göra. Det är en hedersam och fullständigt legitim uppfattning.
På samma sätt kan vi säga att USA inte har med Europa eller med resten av världen att göra bortanför sitt eget territorium, inte sant?
Om vi lyfter ögonlocken bortanför denna hedervärda uppfattning om icke-inblandning, så inser vi att det finns ett praktiskt problem i Ukrina som inte försvinner bara för att vi har hedervärda uppfattningar.
Problemet av praktisk natur är att i Kiev sitter en av flera relevanta parter icke erkänd regim. Dessa parter har vidtagit motmedel mot Kiev. Detta har i sin tur gjort att EU och USA (Är dessa relevanta parter enligt dig? Om så, varför?) svarat med motmedel mot de motmedel som i första hand var ett svar på regimskiftet i Kiev. Detta riskerar således leda till ytterligare eskalering av motmedlen vilket var och en med lite analytisk näsa kan förstå var det slutar. Hänger du med?
Så vad är då ditt förslag? Uppenbarligen, en hedersam uppfattning. Jag är rädd för att denna uppfattning inte löser ett problem som består av en intressekonflikt vars lösning - som oftast i intressekonflikter - finns att hitta i någon form av förhandlingslösning och kompromiss.
Om kompromisser inte kan nås brukar strejker och lockouter tas vid, dvs. då det gäller arbetsmarknaden. Då det gäller konflikter av betydligt allvarligare slag som i Ukriana kommer det militära våldet att lösa konflikten om förhandlingarna misslyckas och vi vet alla vem som har trumf på hand i Ukrina om våldet avgör och det är som bekant vare sig Kiev, EU eller USA.