Citat:
Ursprungligen postat av
senap
Tycker du har resonerat klokt här inne tidigare, men varför skulle det vara fel att hänvisa någon som bara vill ha kaffe till en kaffebar? Låter helt rätt i mina öron och något jag själv gladeligen skulle få föreslaget om alternativet var att sitta i en stökig frukostmatsal.
Det går att föreslå men inte att hänvisa om hon vill sitta i frukostsalen eftersom hon har rätt sitta i den där stökiga frukostmatsalen om hon vill eftersom frukosten är betald, och det inte finns någon regel på hur mycket eller lite du måste äta för att ha tillgång till den när den är just betald.
Citat:
Eller betvivlar du att det faktiskt fanns separat kaffebar utanför matsalen? För det gör inte jag.
Nej, men jag betvivlar att man ifrågasätter eller ens frågar en betalande gäst om den verkligen tänkt äta av det denne betalat för att få äta.
Citat:
Däremot blir man ju tveksam till annat i Merits inlägg, som när hon skriver att frukost inte ingick när den ju uppenbarligen gjorde det (om man ska tro Zpanarns information om bokningen).
Den som gett henne information tycks i alla fall inte vara särskilt insatt i vad som gällt/hänt.