Citat:
Ursprungligen postat av
Winston Smith
Enligt vad Merit Wager skriver har hon flera gånger druckit kaffe just i denna lobby som hon tycker är trevlig.
Kanske någon i personalen känner igen henne och gillar hennes blogg och har hört av sig till henne eftersom personalen känner sig orättvist anklagad.
Merit har högt förtroende, t ex bland Migrationsverkets anställda. Många där skriver till Merit eftersom de vet att hon lyssnar på dem och aldrig avslöjar sina källor.
Citat:
Ursprungligen postat av
Zpanarn
Slutspekulerat om frukost ingick eller inte (urklipp från begärt mail från Arbetsmarknadsdepartementet, Enheten för diskrimineringsfrågor).
Travel Details
Hotel Information
Cancellation Policy
Corporate Discount No. Special Requests
Reserved For Nyman/Diana Ms
Monday 24 Mar 14
Hotel Address
Check In Date
Check Out Date Confirmation Number Meal
Base Rate
Total Rate
Sheraton Stockholm Hotel
Tegelbacken 6
Stockholm, 10123 Sweden
Mon 24 Mar 2014
Tue 25 Mar 2014
C021084730
Includes Breakfast
SEK 1560 per night (24Mar-25Mar)
SEK 1560 may be subject to local taxes and service charges Daily rate can be different for several nights stay for 1 Guest Cxl Aftr 23mar14tm 18:00amt:1560.00 Sek
298663
Garanterad Ankomst, Voucher
Frågor?
Merit - den "insatte" bloggaren ha ju fått fel uppgifter, det är ju tydligt. Dessutom säger de uppgifter som Merit fått att det är Sheratons personals agerande - inte Nymans - som gett upphov till att situationen ens uppstått.
Från bloggen:
Citat:
Vad som berättas från Sheraton är att den person som skulle stå vid pulpeten vid ingången till frukostmatsalen, inte stod där just vid det tillfälle då den romska kvinnan kom dit. Den anställdas uppgift är att, som på de flesta andra stora hotell, stå vid sin pulpet dels för att hälsa gästerna välkomna till frukostserveringen; dels för att kontrollera om de hade rum eller paket där frukosten ingår.Just vid det aktuella tillfället hade hon, enligt uppgift, gått en bit in i matsalen, kanske för att visa någon annan gäst vägen eller liknande. Men hon var inte långt borta och hastade tillbaka till sin plats när hon såg den aktuella kvinnan som var på väg in.
När Nyman passerar finns alltså inte personal på plats - alltså finns ingen som kan kontrollera om frukost är betald eller inte.
Från bloggen:
Citat:
Frukost ingick enligt uppgift inte i gästens rumspris
Som vi kan se ovan så stämmer inte detta - Frukost ingick i rumsbeställningen, och oavsett om Nyman enbart ville dricka kaffe eller vräka i sig flera tallrikar äggröra så ägde hon rätt att sitta i rummet där frukost serverades. Det var FEL att hänvisa henne till lobbyn eftersom det betalats för att hon skulle ha tillgång till frukostbuffén.
https://meritwager.wordpress.com/2014/03/27/sheraton-be-om-ursakt-om-ni-har-gjort-fel-sheraton-be-inte-om-ursakt-om-ni-inte-har-gjort-fel/
Frågan som kvarstår är således hur det hela sköttes och i vilken grad Nyman blev kränkt eller inte.