Citat:
Ursprungligen postat av
duqu
Jag håller inte med till 100%, eftersom Inmarsats chef sa i en tidigare intervju att signalen blev längre och längre (tidsfördröjningen), men ser vi på kartan hus planet vände nästan 170* tillbaka över Malackasundet så MINSKADE fördröjningen under 1-2 tim beroende på kurser med olika zink-zack manövrar för att sen legat nästan fast i 2 tim om nu gällande sydkurs var korrekt. Att dom inte släppt all data utan bara den sista pingen pekar på att allt inte är o.k.
Om du sen ser på hur Swift och Satcom är uppbyggda så är det ganska enkelt att manipulera denna teknik också, en teknisk bevandrad kan ju gå in i burken som är i serviceutrymmet under gally, ta bort bygeln vid testuttaget och sen trycka in en handhållen delayburk med olika inställningar, där kan man då alltså med ett gäng vippbrytare ställa in fördröjning i n/s eller m/s, finns en uppsjö med teknik för detta gällande data,
Exempel på Satcomburk:
http://en.satcom.ws/upload/iblock/03d/HSD-400.pdf
Exempel på delay inom video:
http://www.bhphotovideo.com/c/product/300521-REG/Allen_Avionics_VAR320_VAR_320_Variable_Video_Delay .html/prm/alsVwDtl
Data delay-make your pick:_
http://www.datadelay.com
Med all rimlighet menade han att avståndet hela tiden ökade fr.o.m pinget kl 02:11. Om det ens finns några ping-data från en timme tidigare är jag osäker på. ACARS-rapporten kom väl iva en VHF-uppkoppling. Möjligt att satellitläken var i något slags stand-by läge så att det fanns ett ping ändå. Dock är i så fall detta ping fullkomligt ointressant och knappast något som man avser om man talar om "det första pinget". Detta med anledning av att
vid den tidpunkten så var transpondern fortfarande igång. Således vet man exakt var flygplanet befann sig då. Om det finns ett ping kring 01.11 så kan man möjligen ha använt detta för att verifiera att avståndsbedömingen blir korrekt utifrån pingen generellt.
De kartor och kurser jag har sett baserade på satellitdata visar att planet svängt och sedan sick-sakckat ut över Malackasundet. INMARSAT/AAIB har såvitt jag vet inte uttalat sig vad som hände initialt utan bara vad som hände så småningom och vart planet slutligen flög då.
PS Menar du på fullt allvar att en presumtiv person som tagit över planet skulle ha förutsett denna helt nya metod för lokalisering och faktiskt manipulerat med någon fördröjning i satellitsignalen?. Det låter helt otroligt långsökt.