Citat:
Ursprungligen postat av
Regulus
Problemet uppstår när den nuvarande ledningen för partiet hör till dessa "idioter" som du kallar dem.
Förnekar du att Svobodas partiledare Oleh Tyahnybok var med och startade partiet när det hette Ukrainas Socialnationalistiska Parti och hade den hakkorsliknande varghaken som symbol?
Förnekar du att Oleh Tyahnybok blev utesluten ur parlamentet 2004 efter det att han gjort grovt antisemitiska uttalanden?
Förnekar du att ideologen och första namnet på Svobodas lista i Lviv, Yuriy Mykhalchyshyn, publicerat artiklar av Göbbels, Röhm och Rosenberg på sin webbplats?
Förnekar du att folk från Svoboda besökt det nazistiska Svenskarnas Parti, och att folk från SvP rest ner till Ukraina för att delta i den "nationalistiska" kampen?
Visst kan ett parti med fascistiska eller nazistiska rötter transformeras till något annat genom generationsskiften och utrensningar. Jag skulle idag inte kalla SD för vare sig fascister eller nazister även om en del nazister och fascister var med och startade partiet.
Men Svoboda har inte genomgått en sådan generationsväxling. Partiet leds fortfarande av Oleh Tyahnybok och hans kumpaner. De står närmare Svenskarnas Parti än SD. Det är ingen slump att det är folk från SvP och inte SD som de haft kontakter med i Sverige.
Det här blir mitt sista inlägg som behandlar denna fråga. Tar det en gång för alla.
Som jag skrev tidigare, partiet har skelett i garderoben, absolut. Men vi bör vara tydliga med att en del nuvarande toppar inom SD har ett förflutet inom kretsar från den yttersta högerkanten, även om de sökt att göra en transformering. Svoboda har också genomfört en transformering, det ska du inte glömma. Under de senaste åren har de tagit starkt avstånd från all främlingsfientlighet och etablerat relationer med minoritetsgrupperna.
Jag förnekar inte heller att det finns personer som har gjort, minst sagt, kontroversiella uttalanden inom Svoboda, bland annat den Mykhalchyshyn du nämnde. Detta är dock inget annat än ren populism. Det lilla stöd som Svoboda har bygger inte på dessa personer. Att dessa uttalanden skulle leda till motsvarande politik ser jag som en omöjlighet. Det finns oerhört mycket information om främlingsfientliga och homofoba yttranden som gjorts av nuvarande SD toppar. Det är dock fortfarande skillnad på dessa yttranden och partiets politik, såsom den är uttryckt officiellt och utförs i praktiken?
Beträffande Svenskarnas Parti så har de gjort ett strategiskt PR-misstag. Möjligen är Svoboda inte medvetna om Svenskarnas Partis ställning i Sverige och historia? Det vet jag inte. SvP är dock verkligen ingen motsvarighet till Svoboda i Ukraina. Skillnaderna ligger dels i deras officiella partiprogram, dels valgruppen. Jag kan med säkerhet säga att SvP:s politik inte hade gått hem hos Svobodas väljare. Deras 10% i senaste riksdagsvalet har andra förklaringar än främlingsfientlighet. Ukraina är ett tolerant land, och ett främlingsfientligt parti hade inte vunnit så många röster. För de riktiga nazisterna finns det lokala SvP i Ukraina också, men Svoboda är inte en av dem.
Anledningen bakom Svobodas framgång ligger som sagt i bilden av Svoboda som ett nytt parti, nya ansikten, som ska rensa Ukraina från de korrupta banditerna. Med andra ord, bilden av dem som riktiga patrioter som ska ställa landet på fötterna och tänker på Ukrainas bästa. Du måste förstå att Ukraina är ett land som har drabbats hårt, dels av Sovjetunionen och allt vad det innebär, dels korrupta politiker under de senaste 20 åren. Det enda ukrainarna vill när de röstar är att ha politiker som inte plundrar landet. I Sverige röstar du vänster eller höger, i Ukraina röstar du på den som du tror kommer sno minst. Den politiska kartan såsom den är i Sverige finns inte riktigt, de flesta partier har rätt så lik politik. Sen har du det nya Svoboda, ett fräscht parti med unga kandidater, nya ansikten, patrioter. Uttrycker sig väldigt starkt, är inte rädda för någon, lovar att göra total förändring av hela systemet. Det är dessa faktorer som förklarar stödet för Svoboda. Hade de haft samma politik/bild som SvP har i Sverige, så hade de aldrig kommit in i riksdagen.
Svoboda som politisk kraft utgör inget främlingsfientligt hot i Ukraina. Det är ett populistiskt parti som gav ukrainarna hopp om något nytt och riktiga förändringar, men har inte riktigt uppfyllt dessa förväntningar. Jag tror inte de kommer bli omvalda till riskdagen i nästa val, om jag ska vara ärlig. De skriker högt om mycket, drar till sig uppmärksamhet, men i själva verket inte gör så mycket. Men även om de skulle bli omvalda, så är det fortfarande vad det är, ett populistiskt parti. På partinivå kommer de knappast stödja några främlingsfientliga förslag, inte heller är det därför de skulle bli valda, så sådana förslag hade bara minskat deras stöd. Vad gäller yttranden av några utvalda individer, så är det knappast så att dessa påverkar en hel partipolitik, eller hur? Dessutom tror jag att de kommer göra en rensning på sådana individer.
Så nej. Det finns inget nazistiskt hot i Ukraina. På politisk nivå finns det ett fåtal populister, det är allt. På folklig nivå (d.v.s. de som faktiskt utförde revolutionen) var majoriteten, över 95%, totalt opolitiska och tillhörde inget parti. Revolutionen handlade om att förändra systemet och bli av med korruptionen och det kriminella styret. Bli ett fritt och demokratiskt land. Man ska inte förneka att det fanns högerextrema där och som från allra början förespråkade "hårdare åtgärder" mot regimen. I början tystas de dock ner av demonstranterna och kallades för provokatörer. Vissa av dem fick till och med stryk av vanliga demonstranter för att man inte ville att dessa skulle orsaka provokation. Sen så glömmer man också att Svoboda och övriga partier flera gånger buades ut. Folk ville inte ha politik på Majdan. Din favorit Mykhalchyshyn hamnade exempelvis i bråk med demonstranter för att de inte tillät honom tala på scen och försöka skapa sig själv politiskt PR. Så där har du revolutionen. Det var efter flera månaders fredliga demonstrationer och de första dödsfallen som resterande folket anslöt sig till de högerextremas idé om "hårdare åtgärder", det blev nu något som hela folket stöttade. Men du ska inte glömma att det bland dessa killar och tjejer funnits extremvänster, feministerna, HBT-aktivisterna och dylikt. Ja, det va en riktig folklig revolution detta med alla krafter. Men som sagt, över 95% tillhörde ej några politiska krafter. Anledningar varför man hade masker och ansiktsskydd var för att inte skadas eller identifieras (gripas), det var helt enkelt så man var "klädd" på Maydan ... men fortsätt tro att det är en nazistisk kupp om det gör dig lycklig.
Vad gäller den Högra Sektorn så har du också fel. Likaså är Högra Sektorn på ledningsnivån icke nazistiskt. Att de sen har medlemmar som kan hänföras till extremhögern är en annan sak, som organisation är de dock inte nazister. Du kan läsa mer här. Det fetmarkerade är exakt vad revolutionen handlade om.
Citat:
“Right sector” leaders have assured Reuven Din El, Israeli Ambassador, that they reject any signs of chauvinism and xenophobia in their ideology. The movement leaders informed the ambassador of their views on Ukraine’s future and emphasized that their movement adheres to tolerant positions in questions of nationalism. Yarosh also stressed that all negative phenomena, especially anti-semitism, will not only lack support from “Right Sector”, but will also be persecuted by all lawful means. He ensured that the movement aims to build a democratic Ukraine with transparency in governmental structures, mechanisms to counteract corruption, and equal opportunities for people of all nationalities, the union of which will make possible to build a national state governed by the people. The sides have agreed to create a “hot line” in order to avoid provocations and to find solutions for any further issues that may arise.
http://euromaidanpr.wordpress.com/2014/02/27/right-sector-assures-israeli-ambassador-that-they-reject-antisemitism/