2014-03-16, 00:56
  #7813
Medlem
fridaynightouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Suck vilken progpagandasmörja sånt verkar vara din specialitet.
Att du fortsätter att gå på om att det inte finns nazister i Ukraina och dess regering och att det inte finns ryssar som behandlats illa i Ukraina på grund av att de är ryssar, det börjar bli riktigt pinsamt.

Skulle vara intressant att läsa om åtminstone ett sådant fall?

Märkligt att det finns tält med ryska flaggor på det "fascistiska" Maydan då?
http://www.youtube.com/watch?v=jRTgH6WB8ts
Rekommenderar att se denna video för er som tror att det skulle vara något rysshat i Ukraina.
__________________
Senast redigerad av fridaynightout 2014-03-16 kl. 01:08.
2014-03-16, 00:58
  #7814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tercio
Rent strunt. Kosovos utbrytning var precis samma sak som nu sker med krim. USA öppnade upp för det här efter kosovo. Att de nu ylar när krim gör samma sak är patetiskt hyckleri. Det serbiska hotet är ju i så fall kvar oavsett. Det har ju inte ändrats bara för att kosovo blivit en egen stat.

Inte för att det spelar någon roll vad folk sitter här och gläfser om. Krim kommer bli en del av ryssland, och det finns inget USA eller någon annan kan göra åt saken.

Har Ukraina gått in med militär, polis och gangsters i Krim och utfört etniska rensningar av ryssar? Har Ukraina under en längre tid förtryckt den ryska befolkningen till fördel för den Ukrainska? Finns det religiösa och kulturella motsättningar och ett intensivt hat emellan dessa folkgrupper? Är den enda lösningen i Krim att bli kvitt Ukraina pga historiska motsättningar? Svaret är nej på samtliga frågor.

Kosovokrisen är inte lik denna. Förövrigt så protesterade Ryssland högt och tydligt emot Kosovos utbrytning ur Serbien. Stöd för Krims självständighet eller annektering skulle vara per definition hyckleri från Rysslands sida. Haha, det finns till och med serber som har tagit sig dit för att "försvara Krim".

Än är inte alla kort spelade vill jag påstå. Jag tror detta kommer bli en utdragen politisk konflikt. Ryssland kommer i slutändan att behöva tvinga in Krim i federationen eller ut ur Ukraina om man vill behålla masken. Putin kommer antagligen inte att backa.
2014-03-16, 01:03
  #7815
Medlem
Oformads avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lantis60
I "Putlers" värld har aldrig Sovjetunionen upplösts helt.
De före detta Sovjetrepublikerna behandlas ungefär som Warzawapakts-länderna gjorde under kalla kriget.
Dvs om något land inte följer Kremls önskan, då måste landet stabiliseras.
Ungefär som man gjorde i Ungern och Tjeckoslovakien.

Fast hade man velat återta kontrollen av Ukraina så hade enda alternativet varit att invadera hela landet, då hade de senaste veckornas agerande varit extremt idiotiskt då de ger Ukraina tid för mobilisation.

Nej, i Rysslands ögon är nog Ukraina förlorat till väst, därför räddar man det som räddas kan, Krim, och i bästa fall delar av östra Ukraina.

Ryssarna är uppenbarligen väl medvetna om att deras agerande ytterligare stött bort Ukraina, de är inte idioter.
2014-03-16, 01:39
  #7816
Medlem
bernad_laws avatar
Mycket talande om vilka vi egentligen har att göra med här, detta är inget skämt utan Sovjet 2.0:
Citat:
MOSCOW — As Russia and the United States drift toward a rupture over Crimea, the Stalinist writer Aleksandr A. Prokhanov feels that his moment has finally arrived.

“I am afraid that I am interested in a cold war with the West,” said Mr. Prokhanov, 76, in a lull between interviews on state-controlled television and radio. “I was very patient. I waited for 20 years. I did everything I could so that this war would begin. I worked day and night.”

Citat:
Though a number of high-ranking officials around Mr. Putin have argued strenuously against this ideological shift, Mr. Dugin said that their influence had been waning steadily, and that the Crimean crisis left them no option but to “be quiet, or gather up their suitcases and leave Russia.”

“Anti-Americanism has become the main ideology, the main worldview among Russians,” he said. “Now, after Crimea, we have passed the point of no return. There will not be another Medvedev. There will never be another ‘reset,’ ever.”
http://mobile.nytimes.com/2014/03/16/world/europe/foes-of-america-in-russia-crave-rupture-in-ties.html?from=world

Det är fan som i en Tom Clancy-roman; totala dårar tar över Kreml och tror de ska besegra Väst i ett nytt kallt krig. Herregud så fel de kommer att få, och herregud så många som kommer få lida för dessa vansinnigheter....
2014-03-16, 01:54
  #7817
Medlem
rex144s avatar
http://www.youtube.com/watch?v=7Obuy2QEQBE

en äldre kvinna vågade säga ifrån till Putins lakejer på Krim, kolla hur det gick

så ser rysk "asiatisk" kultur...

homosovieticus
2014-03-16, 02:02
  #7818
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus
Detta är ju en falsk historieskrivning som vissa tagit till för att i efterhand försöka ge sken av att det inte var en kupp eller revolution.

Janukovytj lämnade inte landet. Han flög till Charkov i östra Ukraina för att delta i en sedan länge planerad konferens där.

Efter det att han lämnat Kiev besatte stormtrupperna i Pravyi Sektor både parlamentet och regeringsbyggnaderna. Janukovytj hade nämligen i enlighet med det avtal han just skrivit under dragit tillbaka kravallpolisen från Kievs centrum. Avtalet stipulerade att oppositionen också skulle dra tillbaka sina väpnade styrkor, men det brydde man sig inte om att följa.

De parlamentsledamöter som släpptes in i parlamentet hade sedan en session där de genom ett enkelt parlamentsbeslut avsatte Janukovytj. Någon riksrätt - som Ukrainas konstitution kräver - genomfördes aldrig. Bland annat därför att man inte hade det antal röster i parlamentet som krävdes för att överhuvud taget inleda en riksrätt.

När Janukovytj väl var avsatt och efterlyst av den nya regimen tog han sig så småningom ut ur Ukraina. Först då lämnade han alltså landet, flera dagar efter det att han avsatts på ett grundlagsvidirgt sätt

Att hävda att detta inte var en kupp eller revolution är ju trams.

Sedan är det en helt annan fråga om man bör erkänna den nya regimen. De flesta länder inklusive Sverige har en pragmatisk inställning, och brukar erkänna den regim som kontrollerar ett land oavsett hur den kom till makten.

Det speciella med USA är att man har en federal lag som förbjuder ekonomiskt stöd till länder vars president avsatts på ett grundlagsvidrigt sätt. Vilket alltså skedde i Ukrainas fall, oavsett vad man tycker om Janukovytj.

Det är möjligt att det är så som du beskriver. I vanlig ordning får du gärna referera till källor. Förslagsvis inte enbart ryska eller pro-ryska separatister, eller privata bloggar.
2014-03-16, 02:44
  #7819
Medlem
fridaynightouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Regulus

Detta är ju en falsk historieskrivning som vissa tagit till för att i efterhand försöka ge sken av att det inte var en kupp eller revolution.


Du har fel på ett flertal punkter.


http://moscow.usembassy.gov/settingrecordstraight.html
__________________
Senast redigerad av fridaynightout 2014-03-16 kl. 02:52.
2014-03-16, 04:05
  #7820
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Mycket talande om vilka vi egentligen har att göra med här, detta är inget skämt utan Sovjet 2.0:



http://mobile.nytimes.com/2014/03/16/world/europe/foes-of-america-in-russia-crave-rupture-in-ties.html?from=world

Det är fan som i en Tom Clancy-roman; totala dårar tar över Kreml och tror de ska besegra Väst i ett nytt kallt krig. Herregud så fel de kommer att få, och herregud så många som kommer få lida för dessa vansinnigheter....

Tja, får man med sig Kina, Indien och Brasilien i ett nytt valutasammarbete så går USA under, man gör statsbankrutt och tvingas låta sina hangarfartyggrupper rosta bort i amerikanska hamnar. EU klarar inte heller av en Dollar krasch och tvingas in i ett nytt tänk där USA inte styr världsårdningen. Ingen vill ha Sovjet 2.0 men jag tror inte att risken är särskilt stor, Ryssland flyttar fokus mot Asien och glömmer EU och de amerikanska globalisterna.
2014-03-16, 05:05
  #7821
Medlem
bernad_laws avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gincan
Tja, får man med sig Kina, Indien och Brasilien i ett nytt valutasammarbete så går USA under, man gör statsbankrutt och tvingas låta sina hangarfartyggrupper rosta bort i amerikanska hamnar. EU klarar inte heller av en Dollar krasch och tvingas in i ett nytt tänk där USA inte styr världsårdningen. Ingen vill ha Sovjet 2.0 men jag tror inte att risken är särskilt stor, Ryssland flyttar fokus mot Asien och glömmer EU och de amerikanska globalisterna.

Ja eller så bygger Ryssland en tidsmaskin och hämtar tillbaks Stalin? Låter ungefär lika troligt, men mycket mera spektakulärt.

Ryssland kan "flytta fokus" till Asien lika lite som Sverige kan flytta till Bahamas; 90% av alla ryssar bor väster om Ural och kommer fortsatt göra det oavsett om dårar som denna får igenom sina Sovjetinspirerade megalomaniska planer:

Citat:
On Tuesday, Mr. Yakunin presented plans for a Soviet-style megaproject to develop transportation and infrastructure in Siberia, a move toward “an economics of a spiritual type,” he said, that would insulate Russia from the West’s alien values.

Totalt utan verklighetsförankring svamlar dessa ideologer om storstilade projekt som ska åstadkomma ditt och datt, och gemensamt med dem allihop är att de totalt saknar realistisk förståelse av världen. Jag förstår inte hur kompletta dårar som Dugin kunnat få något som helst att säga till om, men det tycks vara så att han och diverse övervintrade stalinister styr dagordningen i Kreml nuförtiden.

Vad de inte fattar är att Kina aldrig skulle ge sig ut på något så totalt oansvarigt som att börja medvetet försöka kollapsa världsekonomin, eller bryta dollardominansen, eller vilka fantasier som kommer fram från demagogerna. Indien och Brasilien är inte heller fiender till Väst, de vill bara växa ekonomiskt och få större inflytande i världen, inte kasta in den samma i totalt kaos. Och de kommer bida sin tid, för de vet att de har framtiden för sig.

Det har inte Ryssland, och det är exakt där skon klämmer för alla dessa dåraktiga "stora strateger". Liknelsen med Nazi-Tyskland är inte dum, men den handlar inte främst om att Putin är Hitler, utan den handlar precis som i Tysklands fall under 30-talet om att man inte kan acceptera att verkligheten är en annan än självbilden. Men Ryssland 2014 är mycket svagare än Sovjet 1950, och alla försök från rysk sida att bryta sig loss ut världssystemet kommer oundvikligen sluta i katastrof för den vanlige ryssen.

Jag skulle önska att alla Väst-hatare här insåg detta, och slutade spela med livskvaliteten för de ryssar ni säger er bry sig om bara för att straffa Väst. Det är inte vi som kommer lida mest av ett nytt dåraktigt Ryssland, det är ryssarna själva.
__________________
Senast redigerad av bernad_law 2014-03-16 kl. 05:09.
2014-03-16, 07:40
  #7822
Medlem
Xeliouss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Oformad
Fast hade man velat återta kontrollen av Ukraina så hade enda alternativet varit att invadera hela landet, då hade de senaste veckornas agerande varit extremt idiotiskt då de ger Ukraina tid för mobilisation.

Nej, i Rysslands ögon är nog Ukraina förlorat till väst, därför räddar man det som räddas kan, Krim, och i bästa fall delar av östra Ukraina.

Ryssarna är uppenbarligen väl medvetna om att deras agerande ytterligare stött bort Ukraina, de är inte idioter.

De är idioter. Man flyttar inte tungt artilleri om man inte menar allvar. Krig med Ukraina kommer dock bli ett gigantiskt säkerhetsproblem gör Ryssland sommaren alla förstår. Det måste ha blivit kortslutning i Putins hjärna.
2014-03-16, 07:43
  #7823
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Ja, nu duger det kanske inte ens med Lenin, nu är det Stalin som i stor stil ska stå som föredöme för Kreml. Varför inte satsa på att fylla Krim med "inspirerande" gigantiska Stalinstatyer, där folkmördargeorgiern fjärrskådande visar den enda vägen framåt för gangsteroligarkproletärerna?

Vad Ryssland i övrigt tänker göra med Krim står väl skrivet i stjärnorna. De enda turister som nu vill besöka halvön torde bli ryska chauvinister som vill svinga lite kosackpiska mot homo sovieticus otaliga fiender. Krim får konkurrera med Sotji om resenärerna. Krim kommer att kosta en hel del ekonomiskt, kräva infrastrukturinvesteringar och långsiktiga subsidier. Krims största skattebetalare, en brittiskägd vodkaindustri med omkring 700 anställda på Krim, förlorar 90% av sin marknad när Krim nu inte längre ska vara en del av Ukraina. Vodkaindustrin får alltså konkurrera på den ryska marknaden, där det inte torde råda någon brist på vodkaproducenter. Så det är bäst att de brutal-sentimentala råskinnen och operettfigurerna nu inte snålar på sina storryska etniskt rensande glädjetårar, det kommer surt efter.

http://www.washingtonpost.com/world/europe/crimea-as-consolation-prize-russia-faces-some-big-costs-over-ukrainian-region/2014/03/15/a807ea20-230e-4f08-8d39-a8f090eb3fba_story.html

Citat:
Crimea receives nearly all its electricity and drinking water from Ukraine, and Russia will need to build new infrastructure — including a long-planned bridge — to link Crimea directly to the Russian mainland. Until that is complete, it will have to pay Ukraine for the utilities.

An analysis done by Russia’s Moskovsky Komsomolets newspaper suggested that absorbing Crimea might cost Russia $20 billion during the next three years.

“Maybe it will be 30” billion dollars, Slutsky said. “Of course, it will all be quite expensive.” But standing up for Russians in Crimea will be worth it, he said.

Crimea is one of the least wealthy regions of Ukraine, said Boris Kopeykin, an analyst with Standard & Poor’s here. And its shadow economy probably constitutes a larger share of the overall economy than elsewhere in Ukraine.


Tourism, one of the region’s economic mainstays, will probably be severely affected by the crisis for months to come. Crimean leaders say they hope to foster a tourism boom in the years ahead, under Russian rule. There’s one problem with that: The competition is Russia’s own Black Sea resort of Sochi, which Moscow just spent $50 billion sprucing up for the Winter Olympics.

There would be other costs as well — financial and political.

Russia’s bid to join the 34-nation Organization for Economic Cooperation and Development was suspended by the group Wednesday. That means less support in modernizing and diversifying its economy. It’s a signal to investors, too, said Yevsei Gurvich, head of the Economic Expert Group, a think tank here.

Membership in the OECD would carry with it recognition that Russia has agreed to do business according to standardized rules, he said. “Suspension implies more uncertainty about our willingness” to do so.

The same thinking applies to sanctions, if the West should impose them, he said: The sanctions would do less damage than the overall sense of uncertainty in Russia that they would create among investors.

Alexei Kudrin, a former Russian economics minister, told a gathering Thursday in St. Petersburg that he expects capital flight from Russia to reach $50 billion a quarter if sanctions are imposed. That would be triple the 2013 rate. He said Russian companies are already finding it more difficult to obtain credit from foreign lenders.

Men framtida imperieryska generationer kommer att vara djupt tacksamma mot Dugin och Putin, lika tacksamma som de är mot lillefar Stalin. Kremltalesmannen Slutsky påstår rentav i sin stora visdom att Ukraina inte alls var viktigt i planerna för EAU. Paradiset på jorden ska nu byggas med Kazakstan och Vitryssland som byggklossar.
En hel värld kommer att avundas det nya Sovjetrysslands oligarksmarta kapitalflykt, hotfulla militärparader, övermänskliga produktionskvoter och överjordiska brödköer. Notera även Slutskys, och därmed hans mästare Putins, knäppgöksparanoia om Krim, som han påstår skulle ha attackerats och styckats av västmakterna om inte Ryssland ockuperat halvön.

http://www.washingtonpost.com/world/europe/crimea-as-consolation-prize-russia-faces-some-big-costs-over-ukrainian-region/2014/03/15/a807ea20-230e-4f08-8d39-a8f090eb3fba_story.html

Citat:
Andrei Movchan, head of the Third Rome investment management company in Moscow, criticized Putin on the Slon.ru Web site for pursuing a policy that will earn Russia international enmity while not bringing in any benefits.

Iran and China, he noted, have been studiously quiet about the Ukrainian crisis. Even the two other main members of the Eurasian Economic Union, Belarus and Kazakhstan, have been putting distance between their positions and Russia’s on Ukraine.

Slutsky, speaking for the Kremlin, argued that Ukraine isn’t that important to the Eurasian association and that its eventual orientation is a more pressing issue for the West than it is for Moscow.

The more important concern for Russia, he said, was to step in to defend Crimea, which he suggested was facing the same fate as Iraq, Libya or Yugoslavia — attack and dismemberment at the hands of the West.

The payoff for Russia, he said, will be the gratitude of future generations.
__________________
Senast redigerad av KaosnegerMedKlubba 2014-03-16 kl. 07:48.
2014-03-16, 07:57
  #7824
Medlem
jag följer händelserna "inifrån" Ukraina, har kontakt med ungrarna som bor i väst Ukraina.

Jag kan tala om för er att de flesta Ukrainare bryr sig inte om Krim. Krim tillhörde ju Ryssland tills 1954.

vad ukrainarna ville är att de stulna miljarderna återlämnas till landet igen. dessa pengarna ligger i västländernas banker. alla ukrainska politiker, nyrika (oligarker), utan undantag stulit pengar som tillhörde den ukrainska befolkningen.

Janukovitj har förhandlat ett för Ukraina väldigt ofördelaktigt avtal med EU.Ukraina skulle släppa in EU marknaden och gengäld Ukraina skulle få bara diffusa löften om framtida medlemskap.
strax innan underskriften begärde Janukovitj ett antal miljarder (det nämns 15 miljarder Euro) av EU. EU vägrade betala och Janukovitj slöt avtal med ryssarna och fick även lån därifrån. det nämns sällan att avtalet med EU inkluderade att Ukraina skulle ta bort gas subventionen till befolkningen som skulle innebära ett drastiskt försämring av ukrainarnas levnadsstandard.

oligarker som har sina stulna pengar i västbankerna pressades sedan av EU och USA för att starta ett uppror, annars deras pengar skulle fryses av västländerna.

problemet är nu att upprorsmakarna ger sig inte. upproret har glidit ut från "organisatörernas" styrning och befolkningen kräver att alla de stulna pengarna skall återföras till Ukraina och att korruptionen skall upphöra och de skyldiga oligarker och politiker straffas. (också Timosjenko)

en sak är säkert, om Ukrainas dagens styrande skriver under ett "Janukovitj liknande"ofördelaktigt avtal med EU, fortsätter protesterna i oöverskådligt framtid.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in