Citat:
Ursprungligen postat av
Petronius
De måste bekämpa hemvärnet istället för att besätta flygplats och hamn. Fördröjs ryssen ett dygn hinner vi flyga in ett kompani specialtrupp från Karlsborg. Sammantaget ger detta att ryssen inte kan kuppa bort Gotland utan måste sätta in flera bataljoner direkt med allt det innebär av förberedelser och transportkspacitet.
Detta innebär förstås att hemvärnet redan är mobiliserat, samlat och fulltaligt, samt att alla vapen och all materiel hämtats ut.
Vidare innebär det att ryssarna inte bekämpar andra delar av försvaret i det egentliga Sverige, och det innebär också att den svenska regeringen visar sådana steel balls att de faktiskt sätter sig till effektivt motvärn med det lilla som kan uppbringas (vilket inte Ukraina gjorde, som exempel, trots en avsevärt större militär kapacitet).
Vidare anser jag att du gravt överskattar Gotlands Hemvärnsbataljon och deras förmåga att dels bekämpa två fallskärmsjägarkompanier, samtidigt som de beskyddar både flygplats och hamn på ett effektivt sätt.