Citat:
Ursprungligen postat av
Kloss
Hur menar du att SD inte står fast vid det man tycker? SD har drivit precis den asyl och invandringspolitik som man gick till val på. Över tid har den politiken har sett i stort sett likadan ut i tio år minst.
Sd drev ursprungligen ett 1975-krav dvs. att alla som kommit hit efter det året skulle tvångsrepatrieras. Sen släppte de det och krävde bara stoppad invandring utanför Europa och mot ickevita adoptivbarn. Sen släppte de det och lanserade öppen svenskhet där man kan bli svensk om man dansar kring midsommarstången fast man är neger. Nu för tiden har de släppt nationalismen ens till ordet och bytt ut det till socialkonservatism och de har infört nolltolerans mot alla som yttrar skepsis mot att etniska svenskar är en minoritet i Sverige inom en snar framtid. Var detta vansinne slutar vet vi inte.
Citat:
SvP kräver... please. Vad spelar det för roll vad ni kräver när ni så effektivt har manövrerat er till en position som omöjliggör varje chans till inflytande. Vem tror ni ska göra vad ni kräver. Ni lever i en fantasivärld.
SvP växer snabbt på den näthatsarena som en gång i tiden gjorde Sd stort. SvP har framtiden framför sig.
Citat:
Vad är alternativet?
Radikal etnisk nationalism med massmobilisering på antidemokratisk grund? Sverige åt de etniska svenskarna istället för hela världen?
Citat:
Bättre då att jobba sakta men säkert och undan för undan öka sitt inflytande tills proppen går ur och då det kan gå fortare än kvickt med förändringar.
Fortare än kvickt? Enligt vilken logik då? Sd minskar ju sitt inflytande eftersom de hela tiden bekräftar att deras motståndare har haft rätt som fördömt deras rasism. Motståndarna däremot har inte tvingats till några reträtter angående massinvandringen.
Citat:
Vi kommer att få en dansk utveckling för du vet väl att den danska urvecklingen inte skedde över några få år bara utan var en längre process.
Varför kommer vi få en dansk utveckling? För att du säger det? Har du insiderinfo som stödjer att t.ex. borgerliga en masse kommer att samarbeta med Sd för att få igenom sänkt bensinskatt? Eller fabulerar du bara ur tomma intet?
Citat:
Lycka till i valrörelsen.
Tack, glöm inte att rösta på SvP i höstens val!
Citat:
SD har 5,7% av väljarna och SD kan bara utnyttja sin vågmästarroll när man ges den möjligheten och då ska man givetvis vara sin egen politik trogen.
Så du menar att man från den punkten skulle ha obstruerat mot allt Regeringen kom med och gett sig själva rollen av opportunistiska haverister som inte går att lita på eller ens fundera på att göra upp med i framtiden för varken övrig opposition eller regering. En samling tjurskallar som röstar mot allt och skiter i sin egen politik och sitt ansvar för att föra fram en poäng?
Varför ska man vara sin politik trogen? Är jobbskatteavdraget en central del i Sd:s politik? Vilka viktiga saker är det Sd fått igenom som tack för att de backar upp Reinfeldt?
Sd kom in på ett mandat att minska invandringen. Svempa i Bagarmossen skiter fullständigt i om ni inför ett åttonde jobbskatteavdrag eller inte.
Citat:
SvP lever i det blå. Man har ingen realistisk syn på politiskt arbete utan man är mer en extrem aktionsgrupp än ett parti. Inget av det man säger sig vilja göra är genomförbart och man kommer aldrig att få varken väljarstöd eller inflytande.
Mycket av det som SvP vill göra har redan gjorts tidigare i historien.
Citat:
Skärp dig. De blockskiljande voteringarna är den sämsta värdemätaren du kan hitta. Regeringen lägger nämligen bara fram de förslag man vet eller tror kan vinna voteringen. Regeringen har to.m dragit tillbaka förslag både under beredningar som strax innan voteringar för att man har insett att SD kommer att rösta emot. I inte mindre än 84% av fallen har Regeringen valt att inte begära votering! Inte konstigt då att de omröstningar som SD varit vågmästare i de flesta fall faller ut till fördel för Regeringen eftersom de andra förslagen är fällda på förhand och aldrig blir lagda. Eller hur?
Den enda riktiga värdemätaren på hur SD stöder eller inte stöder Regeringen är att ta alla beslut och sätta det i relation till hur andra partier röstar. Där visar riksdagens utredningstjänst att SD röstar till 54% på regeringen medan samma siffror för S ligger på 49%. Mellanskillnaden på 5% är just de blockskiljande voteringarna och där lägger Regeringen som sagt inga förslag som man vet SD kommer att fälla. Källa sa du?
http://debatt.svt.se/2013/09/26/s-fortsatter-att-ljuga-om-hur-vi-i-sd-rostar/
Jaha du.
Låt oss säga att regeringen lägger ner sina egna förslag som Björn Söder säger. Då kvarstår fortfarade varför Sd stödjer regeringen i de andra frågorna. Varför inte rösta på oppositionens förslag? Genom att hela tiden stödja oppositionen kan Sd skapa stora problem för regeringen att över huvud taget styra landet. Detta behövs i en tid när statens resurser har som enda mål att byta ut oss som folk.
Ju mer kaos desto bättre.