Citat:
Ursprungligen postat av
sigurt
Hur får skatteverket fram ett anskaffningsvärde?
Eftersom det ligger i ett ISK konto spelar det ingen roll om anskaffningsvärdet är högt eller lågt vid en eventuell försäljning.
Men kan det vara så att anskaffningsvärdet blir 0kr?
Hej!
Vid en avknoppning av exempelvis ett dotterbolag gör skatteverket en bedömning av hur stor del (i procent) av moderbolagets anskaffningsvärde som ska tillföras det avknoppade bolaget. Jag kan inte svara på exakt hur de kommer fram till en siffra, men det avknoppade bolagets värde bör ställas i relation till det tidigare moderbolaget.
Ett exempel på en stor utdelning var när CDON Group delades ut till aktieägarna i MTG.
Här kan du läsa mer om just det fallet och hur skatteverket bedömde anskaffningsvärdet för CDON Group.
Eftersom du äger aktierna i ett ISK spelar det, som du säger, ingen roll för din egen del. För kunder som äger utdelade aktier i vanliga depåer spelar det däremot roll då anskaffningsvärdet påverkar vinsten, som i sin tur påverkar skatten.
Jag skulle bli mycket förvånad om skatteverket anger att anskaffningsvärdet för ett utdelat bolag ska vara 0.
/Kristoffer, Avanza Bank