Citat:
Ursprungligen postat av
callehs
Grundpremissen för varje spekulation kring vem mannen är bör vara "varför ljuger Lisbet om honom?". Det utesluter fyllon och blandade rättshaverister som inte höll med om Palmes politik, men det utesluter inte nödvändigtvis exempelvis CL eller en militär/polis kopplad till den omvittnade övervakningen.
Sannolikt utesluter det dock Rosengren, vars samtal med Palme inne på biografen Lisbet inte hade några betänkligheter med att vittna om. Dessutom torde vittnena, vuxna svenskar, ha känt igen Björn Rosengren jämte Olof Palme.
Mannen kan haft ansiktet bortvänt och dessutom var inte BR så välkänd på den tiden. Jag uppfattar det inte så att mannen skulle ha varit "äldre", bara äldre än MP och kanske i OPs egen ålder:
Gun
"När de kom ut på Sveavägen stannade Palme och pratade med en man vid gaveln av biografhuset."
"Innan de (Gun och hennes sällskap förf. anm.) gick över Sveavägen lade Gun märke till att Palme stod ca l0- l5 m bort vid husväggen där det var mycket glas. Lisbeth fanns bredvid och Palme samtalade med en man som var iklädd en brunbeige överrock:"
"Han var lite längre än Palme och pga hans kroppshållning uppskattar (Gun) att mannen var äldre ev. i Palmes ålder. Gun uppfattade det som om Palme blivit tilltalad bakifrån och sedan gått framåt eller blivit hindrad i sin promenad eftersom han inte var vänd helt mot mannen. Gun tror att det ev kan ha funnits en person till som var skymd av den beigeklädda mannen." (Borgnäs/En iskall vind.)
Katrin
"En bit ner på gatan stod Olof Palme med ryggen mot väggen till ett hus och Lisbeth Palme stod en bra bit ifrån honom vänd mot Palme. En man iklädd en beige rock stod ganska nära Olof Palme och talade med denne".
"Jag kan inte säga att han hotade honom, men det såg hotfullt ut, så min reaktion var: ska inte Olof Palme kunna få gå ifred på bio?"
"Hotfullt, hur då?"
"Han markerade med kroppen. Han stod tryckt mot Olof Palme, och Palme såg rädd ut. /. ../ Jag är impulsiv, så jag satte klackarna i marken och tänkte säga till mannen att sluta upp med detta, men då möttes jag av Lisbeth Palmes blick - hon och en annan kvinna stod en bit därifrån - och hon markerade med blicken att låta det vara, det är okej... då uppfattade jag det som att det kanske var en familjesituation". (Borgnäs/En iskall vind.)
Lisbet
"Efter biografföreställningen gick de alla fyra Sveavägen söderut på den högra (västra) trottoaren. Utanför bokhandeln i ABF-huset (Sveavägen 41) stannade de. Olof tänkte där, i ljusskenet från skyltfönstret, kontrollera en sak i filmprogrammet. I nästan samma ögonblick släcktes dock belysningen. Makarna Palme skiljdes då från Mårten och hans flickvän och fortsatte att gå Sveavägen söderut."
"Efter föreställningens slut pratade de med ungdomarna en stund ute på gatan. Mårten är en kvällsmänniska och ville gärna dricka te efter föreställningen, men det blev inte så. Lisbet och Olof bestämde sig för att promenera till bostaden. Lisbet såg ingenting mystiskt efter bion ingen tilltalade dem heller. Hon begränsade medvetet synfältet när hon var ute och gick med Olof Palme. Närmast för att alla ville titta på Olof och det kändes inte alltid angenämt."
Tillägg: "Efter filmens slut gjorde Lisbeth och Olof Palme sig ingen brådska, utan inväntade Mårten och hans fästmö. De gick alla fyra sedan gemensamt ut från salongen."
(Förhörsprotokoll)
Jag skulle kunna tänka mig att BR tog tillfället i akt för att skälla ut OP för något, men att LP och AR och BR själv i efterhand gemensamt kommit fram till att tona bort den händelsen för att den inte skulle kunna komma att förknippas med mordet som skedde 5-10 minuter senare.
Beträffande tillägget, så har jag tolkat denna uppgift som att de gick ut på gatan tillsammans, men egentligen innehåller uppgiften bara att de gick ut ur själva salongen tillsammans. Därför kan incidenten i fråga ha skett innan MP och IK kom ut på gatan.