Citat:
Ursprungligen postat av
Kurango
lite märkligt. står att det skall finnas 50 000 personer med denna svåra sjukdom i Sverige men ändå 'är det typ bara 5 pers som har skrivit i denna tråd. Märkligt

Kanske är mycket ovanligare än man tror

Då får jag väl ta och skriva då

Fick Bechterews när jag var 22 misstänker jag, fick diagnosen när jag var 30, fick träffa en reumatolog först 2 år senare. Har fått utskrivet Sulfasalazin men slutat med den då jag mådde sämre. Fick erbjudande att testa biologiska om inte Sulfan hjälpte, men vågar inte riktigt.
Är inte så mycket för läkemedel så jag kör på örter och det jag märkt hjälper, har inte lusläst hela tråden men tänkte dela med mig lite så ursäkta eventuella upprepningar;
*Undviker gluten, det borde vara en självklarhet för alla med inflammatoriska sjukdomar men tål att upprepas.
*Harpago (djävulsklo), smakar satans pungsvett men man vänjer sig, ger effekt efter 3 veckor ungefär. Antiinflammatoriskt och lite smärtstillande.
*Gurkmeja (innehåller kurkumin) Också antiinflammatoriskt, bäst som te men lättare att ha i maten.
*Cannabis, smärtstillande, vissa sorter är antiinflammatoriska. Allt blir lite roligare, det är viktigt att vara glad
*Låg vikt, svårt när man som jag inte kan träna som förr. Från Krav Maga 3-4 gånger i vecka och långa löprundor till nästintill stillasittande har resulterat i 30+ kilo.
*Yoga, gjorde mycket förr men nyss kommit igång igen. Friskis och Svettis har lätta pass för nybörjare, jag tycker det är lite jobbigt med min orörlighet så laddar ner appar och dvd:er och kör hemma när sambon sover eller jobbar.
*"Det är inte hur man har det, utan hur man tar det" sa en klyschig gubbe jag glömt namnet på, ligger mycket i det men känns provocerande när det är en kamp att ta på sig strumporna vissa dagar. Men ha kul så gott det går, umgås med vänner, ta ett glas vin eller två, fokusera inte på allt som inte går utan det som faktiskt går. "Jag har inte cancer iallafall" typ.
Det sägs att vegankost underlättar, jag var vegan när jag fick diagnosen så kan inte riktigt jämföra, men det låter rimligt.
Och så klart att röra på sig som alla sjukgymnaster tjatar om, svårt när man inte kan röra sig dock...