2014-03-07, 15:52
  #55717
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Tror att GM är något av en "farbror grå", en som ingen skulle kunna tro att han har gjort det här. En som inte utmärker sig på något sätt , som är som vem som helst.

Palmemördaren är ingen mytologisk varelse som sitter och trycker med långa naglar i en stuga i skogen tapetserad med tidningsurklipp och smeker mordvapnet samtidigt som han lägger av ett maniskt, kraxande skratt. Men det är nog också svårt att bära på en hemlighet av den magnituden år efter år utan att personligheten påverkas. Min gissning är att gärningsmannen är en välordnad person som ses som kylig och privat.
__________________
Senast redigerad av callehs 2014-03-07 kl. 15:56.
Citera
2014-03-07, 16:00
  #55718
Medlem
tv4oves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Myllo
I samband med att Alcalá utreddes för dessa brott så gjordes husrannsakan hos honom och då beslagtogs även hans dokumentation om MOP. Där fanns bl a de
fullständiga namnen på polismännen H, J .P, R och U som GK skrivit om. För oss i
tråden är dessa fortfarande anonyma. Alcalá fick senare igen alla sina papper men
inte dem som rörde Palmemordet! Efter förfrågan fick han beskedet att de inte kunde
återfinnas hos myndigheten. Källa: J Alcalá.
Detta påminner om vad redan v.Birchan hade råkat ut för sommaren -86. Efter falska angivelser och mordanklagelse gjorde Säpo husrannsakan hos v.Birchan. Ett trasigt leksaksharpungevär blev kallat olaga vapeninnehav och ett dokument om Iran-Contras beslagtogs.
Citera
2014-03-07, 16:17
  #55719
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Jo har sett en del av de teorier om tidsschema men jag tycker att det är för stora variationer och ca tider. Det borde finnas någon mer bestämd tid.

Är det inte så att:

- två bankomater +
- stämpelklocka skandia

alla sägs gå fel och med lika mycket

Tror att mordet ägt rum lite tidigare än standardtiden
Citera
2014-03-07, 16:32
  #55720
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Är det inte så att:

- två bankomater +
- stämpelklocka skandia

alla sägs gå fel och med lika mycket

Tror att mordet ägt rum lite tidigare än standardtiden

Visst är det märkligt med alla klockor som går fel, att polisens utrustning som skulle kunna ha visat rätt tid inte var i funktion, att LAC-bandet är så illa omhändertaget av polis att dess bevisvärde är lika med noll.
Märkligt, men i ett visst sammanhang helt logiskt men naturligtvis fullständigt oförklarligt.

Tänk om man kunde tränga ner under ytan, allt det här är villospår.
__________________
Senast redigerad av PeoFallmo 2014-03-07 kl. 16:44.
Citera
2014-03-07, 16:35
  #55721
Medlem
hehehos avatar
Har inte sett Jörns replik här i forumet innan:
Prot. 1986/87:46 10 december 1986
del 1:
Citera
2014-03-07, 16:35
  #55722
Medlem
hehehos avatar
del 2

En annan del av säpos verksamhet som just i terroristsammanhang är av osympatisk natur är det sätt på vilket man genom vissa journalister vid olika tidningsredaktioner försöker sprida desinformation. När t, ex, offentlig kritik eller diskussion kommer upp om något visst beslut, kan man med nästan säker regelmässighef vänta sig att finna någon artikel genom vilken någon befattningshavare inom säkerhetspolisen sprider ut uppgifter i tid*ningarna, på ett sätt som skall försvara dessa ting eller misstänkliggöra någon, I något sammanhang har man inte dragit sig för att använda den sortens metoder för att misskreditera kolleger inom polisen, vilket jag måste säga är en särdeles osmaklig trafik.
Det finns naturligtvis en politisk bakgrund till att det är på detta sätt, att vi har en säkerhetspolis där den här typen av beteende intar en så framträdande plats. Dess konspiratoriska världsbild överensstämmer med den världsbild som finns hos de allra mest extrema av Ronald Reagans politiska rådgivare, där personer som Brandt och Palme utmålas som människor som genom sina fredssträvanden och sitt arbete i avspänningssammanhang vill sälja ut västerlandet, sälja ut Sverige, osv.
Veterligen har det under tjänsteutövning förekommit synnerligen olämpli*ga yttranden gentemot Olof Palme - mycket extrema sådana - som har vittnat om ett avsevärt hat mot statsministern. Detta är en återspegling av den stämning vi finner hos en del extremistiska grupper i Sverige,
Nu hade man kunnat vänta sig att de politiska instanserna hade visat en kritisk urskillning och att de hade tagit itu med den här typen av extremisin och maktmissbruk samt försökt vända verksamheten och ge den en mer rationell och sund riktning. Det har förekommit något enstaka sådant fall. Vi hade en justitieminister vid namn Rainer, som direkt karakteriserade vissa av säkerhetspolisens allmänna politiska föreställningar om världsläget och säkerhetspolisens världsbild såsom "hjärnspöken".
Nu vet vi hur det gick med Rainer, Det organiserades en tidningskomplott mot honom, där man på ett osmakligt sätt drog in hans ekonomi och hans privatliv samt skapade en stämning i vilken han såg sig föranlåten att avgå. Det var synd, för han hade verkligen en strävan att reorganisera vår säkerhetstjänst på en rationell och rättsligt mera tillfredsställande grundval. Det är förvånansvärt vilken ryggradslöshet andra statsråd i det avseendet visar. Det är mycket farligt när politiskt förtroendevalda - politiska beslutsfattare - har ett sådant beroende gentemot myndigheter som de vet kommer med uppgifter som är diskutabla och över huvud taget har en inriktning och ett sätt att se på sin verksamhet som är tvivelaktiga.
Den slutsats man kan dra skulle egentligen vara att för att terroristbekämp*ningen här i Sverige skall läggas på en rationell grund - för att nian skall kunna få lät mig säga en täckande uppmärksamhet, som täcker in alla former av potentiell terrorism, för att man skall kunna få en politiskt rationell och politiskt sund inriktning av verksamheten - måste säkerhetstjänsten antingen fullt reorganiseras, eller också måste dess uppgifter i fråga om terroristbe*kämpningen lyftas över till kriminalpolisen. Vi har dess bättre en både kompetent och hederlig kriminalpolis i det här landet. Den tål jämförelse med kriminalpolisen i vilka andra länder som helst - och väl det, får man väl säga.
Jag tror att det vore av stort värde ifall socialförsäkringsutskottet och justitieutskottet i något framtida sammanhang tog upp en diskussion om säkerhetstjänstens sätt att arbeta - en grundlig diskussion, den diskussion som Ove Rainer försökte föra men som han av känd anledning inte fick tillfälle att fullborda. Jag tror att det skulle komma fram åtskilligt av verkligt intresse, när man fördjupar sig i vad som händer och har hänt under senare år. Jag kan rekommendera dem som är intresserade att fördjupa sig i sådan information. Bl, a, kan det vara intressant att uppmärksamma boken Den permanenta komplotten av Karl-Gustav Köhler, Det är en ytterligt intres-

sant skrift när det gäller insyn i de här verksamheterna. Den utkommer för övrigt i en serie som heter just Insyn,

Vpk har som bekant i anslutning till förevarande betänkande framhållit att man måste "skärpa upp" kraven på bevisning, på dokumentation, när det gäller att bestämma vad som skall betraktas som i lagstiftningens mening potentiell terrorism och grunden för hur man skall klassificera farliga personer.
Vi har också menat att man måste akta sig för att låta tjallare förbli anonyma, för under anonymitetens skydd kan ju en människas tjänstvillighet leda vederbörande till att lämna uppgifter som inte är trovärdiga eller som är direkt falska. Det har i alltför många sammanhang förekommit att sådana uppgifter förblivit hemliga för den anklagade. Vederbörande har inte fått ta del av dem på ett sätt som möjliggjort att inan t, ex, genom förhör av uppgiftslämnaren eller kontroll av tidpunkter och andra sakuppgifter kunnat värja sig mot beskyllningarna. Också detta borde i lämpligt sammanhang uppmärksammas.
Slutligen menar vi att man - det har vi också framfört i vår motion och det finns även i reservationen - måste göra någonting åt den politiska skolningen inom säkerhetstjänsten, Omdet visarsig vara bortkastad möda, så kan,man i stället gå in på tanken att det kanske är dags att någon annan instans tar över detta mycket svåra, ansvarsfulla och delvis måhända farliga arbete.
Med detta, herr talman, yrkar jag bifall till reservationen.
__________________
Senast redigerad av heheho 2014-03-07 kl. 16:39.
Citera
2014-03-07, 16:36
  #55723
Medlem
OilersFans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Är det inte så att:

- två bankomater +
- stämpelklocka skandia

alla sägs gå fel och med lika mycket

Tror att mordet ägt rum lite tidigare än standardtiden

Det där är en intressant och oerhört viktig fråga du lyfter och som har blivit uppmärksammad alldeles för lite. Om nu mordtidpunkten är felaktig, så innebär det att LAC-bandet är förfalskat, och då reser sig ytterligare frågor. Vem/vad skulle skyddas? Tycker mycket väl man kan föra ett resonemang kring en alternativ mordtid.
__________________
Senast redigerad av OilersFan 2014-03-07 kl. 16:40.
Citera
2014-03-07, 16:41
  #55724
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OilersFan
Det där är en intressant fråga du lyfter och som har blivit uppmärksammad alldeles för lite. Om nu mordtidpunkten är felaktig, så innebär det att LAC-bandet är förfalskat, och då reser sig ytterligare frågor. Vem/vad skulle skyddas?

Ja, då faller mycket som ett korthus. Har aldrig sett riktig dokumentation om att dessa klockor skulle gått fel.
Citera
2014-03-07, 16:47
  #55725
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av OilersFan
Det där är en intressant och oerhört viktig fråga du lyfter och som har blivit uppmärksammad alldeles för lite. Om nu mordtidpunkten är felaktig, så innebär det att LAC-bandet är förfalskat, och då reser sig ytterligare frågor. Vem/vad skulle skyddas? Tycker mycket väl man kan föra ett resonemang kring en alternativ mordtid.

Hur svårt kunde det vara 1986 att separera fröken ur spåret på LAC bandet?
Att ta bort fröken ur och kopiera över alltsammans till ett nytt band med ny fröken ur kanal på?

Man kan komma ihåg att analys tydde på att fel fröken ur maskin finns på LAC bandet. Naturligtvis gjordes ju ingen grundlig undersökning av det heller.
__________________
Senast redigerad av PeoFallmo 2014-03-07 kl. 16:52.
Citera
2014-03-07, 16:55
  #55726
Medlem
hehehos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av PeoFallmo
Hur svårt kunde det vara 1986 att separera fröken ur spåret på LAC bandet?
Att ta bort fröken ur och kopiera över alltsammans till ett nytt band med ny fröken ur kanal på?

Man kan komma ihåg att analys tydde på att fel fröken ur maskin finns på LAC bandet. Naturligtvis gjordes ju ingen grundlig undersökning av det heller.

Fröken ur låg på en annan "kanal" på bandet, så det skulle vara busenkelt att förskjuta den kanalen.
Det kunde jag gjort med en flerkanalig bandspelare på 30 min.

Därmed inte sagt att en sådan enkel förskjutning skulle lura experter, som skulle kunnat se spår av start och stop och radering. (Men det var väl just det som analysen visade)




(Märkligt nog har jag jobbat med coord-com-systemet som gjorde inspelningen och skötte larmcentralen, men det var längesen)
__________________
Senast redigerad av heheho 2014-03-07 kl. 17:02.
Citera
2014-03-07, 17:03
  #55727
Medlem
PeoFallmos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av heheho
Fröken ur låg på en annan "kanal" på bandet, så det skulle vara busenkelt att förskjuta den kanalen.
Det kunde jag gjort med en flerkanalig bandspelare på 30 min.

Därmed inte sagt att en sådan enkel förskjutning skulle lura experter, som skulle kunnat se spår av start och stop och radering.


(Märkligt nog har jag jobbat med coord-com-systemet som gjorde inspelningen och skötte larmcentralen, men det var längesen)

Var det inte det Mauricio Vigil kom på spåren? Men sen sattes det stopp för att analysera mer.
Citera
2014-03-07, 17:08
  #55728
Medlem
mvagrippas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Legooo
Intressant! Sonny Björk var den som på lördag morgon spärrade av området och hjälpte till att letade efter kulorna... Stellan Åkebring misstänker att "kulorna kan vara planterade". Kanske en hint ? Men i alla fall vet du eller någon när Kjell Arne Karlsson är född ?

Den som initierar den utökade avspärrningen är Per-Ola Karlsson, Ebbe Carlssons framtid livvakt. Detta sker vid 0830 på lördagsmorgonen.

Wincent Lange , tekniska rotelns chef, glöms ofta bort i sammanhanget. Det är han som blåser av brottsplatsundersökningen på mordnatten efter bara en halvtimma, 0140. Sonny Björk och WL verkar kommit bra överens.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in