Citat:
Ursprungligen postat av
v50
Demoskop / Expressens senaste mätning gjord mellan 25/2 - 5/3, 1251 personer deltog i telefonintervjuerna, andelen osäkra väljare var 14,3%.
S 32,7% (-1,8)
V 8,4% (+1,1)
MP 12,5% (+2,9)
SD 10.0% (+1,2)
M 22,6% (-2,3)
FP 5,1% (+0,1)
C 3,6% (-0,7)
KD 3,3% (-0,7)
Övriga 1,8% (+0,1)
S+V+MP 53,7% (+2,4)
M+FP+C+KD 34,6% (-3,5) exkluderar man C + KD får alliansen 27,7%
http://www.expressen.se/nyheter/samsta-resultatet-for-alliansen-sedan-1998/
Alliansens kräftgång fortsätter således och stödet för dem är det lägsta sedan 1998
Snart dags för upplösningstendenser och inbördeskrig inom Alliansen.
Intern kritik mot respektive partiledning och gentemot andra allianspartier i takt med att slutet närmar sig.
Snart kommer de som planerar att överleva att distansera sig från sina respektive partiledningar och sönderfallet accelererar.
Minskningen börjar på allvar också nå M och bör rimligen påverka förtroendet för partiledningen och den hyllade duon Reinfeldt och Borg.
Lägg till den impopuläre partisekreteraren Kent Perssons isärfallande organisation och goebbelsliknande uttalanden och själva organisationen framstår som illa fungerande och splittrad.
Det kommer att bli en lång resa med hat, panik, förtvivlan och frustration innan alliansregeringen upplöses och för alltid försvinner till historiens soptipp.
Hur resonerar M väljare vad gäller stödröstning nu när moderpartiet faller i opinionen och det är två allianspartier som ligger under spärren?
Alliansen krymper och faller tillbaka fastän de inte har en konkret motpart - man har inget att väga alliansens politik gentemot, De rödgröna har inte konkretiserat någonting ännu och har inte lämnat besked hur de skall samverka, vilket gör haveriet för alliansen desto större.
Väljarna väljer något helt okänt istället för vad man har!
Sannolikt så är det också många alliansväljare som visar sitt missnöje med alliansens passivitet, orkeslöshet och populistiska skuggande av de rödgrönas utspel.
Lägg till Sd som tagit 5 % av alliansens väljare.
Just detta torde omöjliggöra en återhämtning för alliansen - det som kan ta tillbaka väljare från Sd alienerar de väljare man behöver återerövra från de rödgröna.
Så går det när man inte driver en egen linje i de frågor som är Sd:s paradfrågor och alienerar sig med de rödgröna i alla frågeställningar med motiveringen att ett parti som Sd skall inte få något inflytande, då begränsar man sitt handlingsutrymme.
Hade alliansen drivit en egen invandringspolitik, tuffare tag mot brottslighet och en bättre försvarspolitik istället för att helt gå ihop med de rödgröna så hade de avväpnat Sd och hade samtidigt haft en chans att nå mittenväljare - nu betalar man priset.
Något för de efterträdare som skall försöka bringa ordning i den rykande hög av misslyckanden som Reinfeldt och hans allianskollegor lämnar efter sig.