Citat:
Ursprungligen postat av
Copters
Carl Bildt uttalade sig väldigt bra i Agenda i Söndags. Det visar att det ändå inte var väntat att Ryssland skulle invadera Ukraina.
Det är möjligt att det hela inte var väntat, (den ryska ledningen har väl lärt sig att kommunicera med hänsyn till FRA:s förmåga).
Dock tror jag inte alls att det hela var någon "impuls-grej" ifrån rysk sida. Man har säkert länge suktat efter att återfå Krim och dessutom har man varit motståndare till "västerländska tankar" hos stora delar av den Ukrainska befolkningen.
Nej, det hela var ytterst noggrant planterat också vad gäller tidpunkten. Med OS spektaklet klart så kunde planerna sättas i verket.
Presidenten beordrades att lämna Kiev och komma till Ryssland, så att ingen oönskad kompromisslösning skulle kunna nås. (Presidentens parti kompromissade senare och är nu en del av den ukrainska samlingsregeringen)
Den ryska militärövningen på 150000 man, som mig veterligen inte avslutats än, var givetvis en del av planen.
Ryska elitförband fanns redan på plats i ryssarnas marinbas, fler har sedan dess flugit in. Dessa förband opererar utan nationellt igenkänningsmärke. Bara detta, i sig själv, visar att Putin mycket väl visste att han bröt emot internationell rätt, skrivna avtal och Ukrainas nationella suveränitet och territoriella integritet.
Exakt hur långt Putin är beredd att gå känner vi ännu inte till. Vi känner bara till att han är beredd att gå mycket långt, såvida ingen stoppar honom på det ena eller andra sättet.
Det hela har kusliga historiska paralleller. Betänk bara följande:
Citat:
Tjeckoslovakien är en kniv riktade emot Berlin, Tysklands hjärta
Sudettyskarna är förtrycka och måste befrias
Sudetlandet måste bli en del av det tredje riket
Vi behöver livsrum för att garantera vår säkerhet och det tredje rikets överlevnad.
Vi är endast beredda att förhandla med västländerna om de tar hänsyn till legitima tyska säkerhetskrav.
Vi kommer inte, om ni skriver över denna överenskommelsen, ha några ytterligare territoriella krav.
Tyvärr, måste jag säga: Sverige kommer de närmaste åren att bli tvungen att gå med i NATO. Det är "1936, 1938 och 1939" nu. Vi kommer inte att ha tid att rusta upp.
Jag måste säga att jag underskattade dels den ryska förmågeökningen jämfört med Georgienkriget för sex år sedan. Men framförallt så underskattade jag den ryska ledningens vilja att använda militära maktmedel redan innan den ryska rustningen nått sitt mål 2020.