Citat:
Den statspropagandistiska krigshetsen tyder onekligen på att det kommer att ske en invasion i östra Ukraina. Och om det blir så illa tror jag att det snabbt kan bli ännu mycket värre. Det är en process där Ryssland är på väg att fjärma sig från Västerlandet för överskådlig framtid - och det är inte "den ryska folksjälen" som Dostojevskij, Turgenjev och Tolstoj diktade om som Ryssland i så fall, vid ett fullbordat invasionskrig, återfinner, utan något mycket mer dysfunktionellt och ohållbart - ett slags hybrid av tsaristisk efterblivenhet, ryskortodox mörkermannacynism, bolsjevikisk fanatism och gangsteroligarkisk nyrikt vulgär ruttenhet. Det vore hög tid för en kollektiv rysk självrannsakan nu:
http://www.bbc.com/news/world-europe-26411396
http://www.bbc.com/news/world-europe-26411396
Det vore den ultimata katastrofen om detta skedde, ockupationen av Krim var vansinne men kunde ändå förstås på något plan. Tyvärr tyder den extrema krigsretoriken på att något liknande är på gång nu, och jag kan verkligen inte förstå vad Ryssland tror sig kunna vinna med militära medel.
Rysslands ekonomi är på samma nivå som Italien, och långt under länder som Tyskland, Frankrike och UK. Hur kan man över huvud taget räkna med att gå emot viljan hos stora delar av världen och komma ut segrande?
Skulle man vara så dåraktig att man angrep Ukraina militärt så vet vi att Väst skulle ha rådgivare, satelliter, specialförband och allt annat på plats på nolltid. Allt medan NATO står och låtsas vela. Det skulle utvecklas till ett moras utan dess like.
