2014-03-02, 07:50
  #3841
Medlem
Det är intressant att Ryssland har invaderat Ukraina utan att det har avfyrats ett enda skott. Frågan är hur länge detta kan pågå och hur det slutar.

Ryssland påstår att de går in för att skydda ryssar från någon sorts Ukrainsk aggression, men så vitt jag vet är det inte någon ryss på krim som har blivit attackerad. Att Putin ändå gör som han gör tror jag primärt har 2 orsaker. Den ena är att han vill visa alla Ryssar i världen att de kan lita på hjälten Vladimir Putin som till och med trotsar NATO för att skydda dem. Det andra orsaken är att provocera fram ett Ukrainskt svar.

Genom Putins agerande har han nu skapat en misstro och fientlighet mellan Ukrainare och Ryssar som förmodligen aldrig går att reparera. Nu är det vi och dom det handlar om.

Putin är också medbrottsling till Janukovytj som har tagit order från Moskva och belönats rikligt.

Hela situationen visar att Putin är en oerhört farlig person som hotar hela världsfreden. Tyvärr kan situationen eskalera om till exempel ryssarna i Baltikum börjar ropa på hjälp från Ryssland. Till slut har vi ett läge där Putin och Obama sitter och funderar på vem som ska trycka på kärnvapenknappen först.
2014-03-02, 07:51
  #3842
Medlem
HanSomForsvanns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Har man inte ett 'litet pedagogiskt problem', eller snarare en jätteelefant mitt i rummet, vid sådana här uttalanden:

" Det är ytterst sällan sådant händer i vår tid. Vi trodde att den nazistiska praxisen att invadera andra stater upphört i och med FN:s bildande och FN-stadgan 1945. Det har efter andra världskriget endast varit Saddam Hussein som gjort sig skyldig till detta vid invasionen av Kuwait 1990. Nu ser vi risken för en upprepning på närmare håll, säger Ove Bring."
http://www.svd.se/nyheter/utrikes/ett-beteende-vi-inte-har-sett-sedan-nazisterna_3320648.svd

Var det inte, host host, ett visst annat land som bland annat invaderat host host Iraq och host host Afghanistan detta årtusende....


"– Att invadera länder för att skydda sina egna medborgare är inte *acceptabelt, sade Bildt"
http://www.dn.se/nyheter/varlden/att-invadera-lander-ar-inte-acceptabelt/

Jaså, men har inte just du stött flera sådana invasioner av just det skälet?

Som sagt, ett liiiitet pedagogiskt problem.

Det är helt sinnessjukt att man kan påstå att Kuwait är det enda landet som blivit "invaderat" i modern tid. Helt j*vla otroligt. Men det är över snart nu. Det kliar i fingrarna på dom. USA, EU, Ryssland, Kina, Israel och alla förbannade militanta grupper som bara ökar i storlek och antal för varje dag som går. Dom skiter fullständigt i "fred och frihet", det är inte tillräckligt stimulerande för dom längre.


Mvh
2014-03-02, 07:57
  #3843
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HanSomForsvann
Det är helt sinnessjukt att man kan påstå att Kuwait är det enda landet som blivit "invaderat" i modern tid. Helt j*vla otroligt. Men det är över snart nu. Det kliar i fingrarna på dom. USA, EU, Ryssland, Kina, Israel och alla förbannade militanta grupper som bara ökar i storlek och antal för varje dag som går. Dom skiter fullständigt i "fred och frihet", det är inte tillräckligt stimulerande för dom längre.


Mvh

Jag håller med om att Ove Bring uttryckte sig väldigt klumpigt han borde ha förtydligat sitt uttalande.
Vad jag tror att han menade är att Kuwait var den senaste gången ett land invaderade ett annat i syfte att lägga under sig territorium. USA har ju invaderat flera länder men det har inte varit i syfte att göra till exempel Afghanistan och Irak till amerikanska delstater. Saddam däremot menade att Kuwait tillhörde Irak.
2014-03-02, 07:59
  #3844
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av semrk
Att ge en allsidig rapportering verkar vara en döende företeelse.

Sådant är något du aldrig kan vänta dig av svensk mainstreammedia.

[quote]Rapport 19:30 1 mars som jag precis följt samt kollat på våra andra stora nyhetskällor som alla verkar ha ungefär samma åsikt och lågkvalitativa information men med dundrande trummor. /QUOTE]

Total åsiktsmässig likriktning och käcka vänsterliberala ytliga slagord med en rejäl dos sympati för neokonservativa interventioner i humantär förklädnad är allt svensk media kan leverera vad gäller omvärldsbevakning nuförtiden. Därför följer jag inte svensk media, de har inget att lära mig.

Citat:
Krim är en autonom parlamentarisk republik inom Ukraina. Dom har ett eget parlament, där även ett ryskfientligt parti är representerat. Republiken har egen flagga och statsvapen. Har en egen konstitution. Dom bildar sin egen regering, har eget lagstiftande organ. Dom har egen premiärminister som framröstas genom demokratiska val som tillsätter regering efter godkännande av Urkainas president

Krim åtnjuter autonomi, men liksom andra entiteter av liknande slag inom en statsbildning har befolkningen inte rätt att bjuda in främmande makt att ockupera det "autonoma" territoriet. Om delar av befolkningen i Rysslands Yevreyskaya avtonomnaya oblast skulle välkomna israeliska eller kinesiska trupper skulle stora problem uppstå.

http://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Autonomous_Oblast

Samma sak om delar av Sydtyrolens befolkning krävde att Österrike intervenerade, eller folk på Korsika begärde att Italien skulle ersätta den franska administrationen. Skulle sådana önskningar förverkligas innebär det helt enkelt en kränkning av den nationella territoriella integriteten, en krigshandling.

Påstådda incidenter på Krim där ryssarna hävdat att väpnade enheter utsända av Krim skulle ha attackerat lokala regeringsbyggnader är uppenbarligen endast lögnpropaganda. Och våldsincidenterna i bl.a. Donetsk, Kharkiv och Odessa har ryssar som upphovsmän. Det är alltså pro-ukrainska individer i de städerna som skulle behöva beskydd, inte de sovjetnostalgiska upploppsmakarna:

http://www.independent.co.uk/news/world/europe/ukraine-latest-kiev-vows-to-fight-after-russian-show-of-force-as-way-cleared-for-crimea-invasion-916 2823.html

Citat:
Mr Obama had a 90 minute conversation with President Putin on Saturday afternoon during which he called on Russia to withdraw forces and “refrain” from further interference.

Russian vehicles near Balaclava Russian vehicles near Balaclava Russia’s current position is a breach of the UN Charter and the 1997 military basing agreement with Ukraine, as well as the 1994 Budapest Memorandum and the Helsinki Final Act, the White House said.

In that statement, the US warned it would “suspended upcoming participation” in G8 preparatory meetings, adding: “Going forward, Russia’s continued violation of international law will lead to greater political and economic isolation.” President Obama also pledged further financial assistance to the new government in Kiev.

Pro-Russian protests were reported in the eastern cities of Kharkiv, Donetsk and Luhansk and the southern port of Odessa. In Kharkiv, 97 people were injured in clashes between pro-Russia demonstrators who flushed supporters of the new Ukrainian government out of the regional government building and hoisted the Russian flag on top of it, according to the Interfax news agency.---

On Saturday, Sergei Aksyonov, the Prime Minister of Crimea, asked the Russians for military aid. The catalyst, supposedly, was the attempts by agents sent by the new Ukrainian government to storm institutions in Simferopol. The Kremlin at once expressed “deep concern”, saying what happened “confirms the intention of prominent political circles in Kiev to destabilise the situation on the peninsula”.

Yet there were contradictory accounts of what had happened, from Simferopol and Moscow. Mr Aksyonov had stated that the gunmen had carried out assaults on the ministerial council and the Supreme Court. According to reports coming from Moscow, the target was the interior ministry. None of the buildings, however, showed signs of a firefight or bullet holes.

Crimean officials were remarkably vague about what had happened.

Nevertheless, protective cordons were raised by former Soviet soldiers and members of the “People’s Brigade of Concerned Citizens”, which was formed in the past 48 hours. On morning guard with a chestful of medals, one veteran of Russia’s Afghan campaign, who lives near the interior ministry, had not heard any gunshots. But he was convinced that “those fascists of the Maidan [the centre of protests in Kiev] have entered Crimea secretly”. He said: “The criminals in Kiev have asked the Americans to invade. We have all heard this. That’s why the Russians must help us quickly.”
2014-03-02, 08:05
  #3845
Medlem
BaalZeBubs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av climasol

Ryssland påstår att de går in för att skydda ryssar från någon sorts Ukrainsk aggression, men så vitt jag vet är det inte någon ryss på krim som har blivit attackerad.

Inte attackerad med våld, men den nya regimen i Ukraina drog in ryska som officiellt språk för några dagar sedan. Det bådar ju illa för regioner där en stor andel av befolkningen talar ryska, för att inte tala om Krim!

Med detta vill jag inte dra så stora slutsatser, jag är rätt okunnig om hela frågan. Men att som stora delar av svensk och engelskspråkig press ställa sig helt främmande för Rysslands intressen är ju absurt.
2014-03-02, 08:16
  #3846
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
Inte attackerad med våld, men den nya regimen i Ukraina drog in ryska som officiellt språk för några dagar sedan. Det bådar ju illa för regioner där en stor andel av befolkningen talar ryska, för att inte tala om Krim!

Med detta vill jag inte dra så stora slutsatser, jag är rätt okunnig om hela frågan. Men att som stora delar av svensk och engelskspråkig press ställa sig helt främmande för Rysslands intressen är ju absurt.

Ja det var inget klokt beslut av Ukraina, men man skall komma ihåg att lagen om att regioner fick välja ett andra språk hade kommit till under Yanukovytjs regeringsperiod så sent som 2012. Detta var alltså ett återställande till situationen före 2012, men som sagt så var det inte särskilt smart.

Jag tror ingen är särskilt främmande för Rysslands intressen, men däremot deras agerande.
2014-03-02, 08:19
  #3847
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av climasol
Det är intressant att Ryssland har invaderat Ukraina utan att det har avfyrats ett enda skott. Frågan är hur länge detta kan pågå och hur det slutar.

Ryssland påstår att de går in för att skydda ryssar från någon sorts Ukrainsk aggression, men så vitt jag vet är det inte någon ryss på krim som har blivit attackerad. Att Putin ändå gör som han gör tror jag primärt har 2 orsaker. Den ena är att han vill visa alla Ryssar i världen att de kan lita på hjälten Vladimir Putin som till och med trotsar NATO för att skydda dem. Det andra orsaken är att provocera fram ett Ukrainskt svar.

Genom Putins agerande har han nu skapat en misstro och fientlighet mellan Ukrainare och Ryssar som förmodligen aldrig går att reparera. Nu är det vi och dom det handlar om.

Putin är också medbrottsling till Janukovytj som har tagit order från Moskva och belönats rikligt.

Hela situationen visar att Putin är en oerhört farlig person som hotar hela världsfreden. Tyvärr kan situationen eskalera om till exempel ryssarna i Baltikum börjar ropa på hjälp från Ryssland. Till slut har vi ett läge där Putin och Obama sitter och funderar på vem som ska trycka på kärnvapenknappen först.
Det är ett grannland som genomgått en statskupp med fascistiska ledargestalter, och tydligt antiryska åsikter. Visst har flera rysktalande i Ukraina blivit attackerade under detta händelseförlopp. Det Ryssland gör är att säkra upp sina militära besittningar på Krim. Detta görs genom truppnärvaro som man har fullkomlig rätt till enligt bilaterala avtal mellan Ukraina och Ryssland.

Rysslands agerande är både logiskt och rättmätigt, och därmed är man rätt unika i denna soppa.
2014-03-02, 08:20
  #3848
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Brokiga skaror bemannar vägspärrar på Krim:

http://www.kyivpost.com/content/ukraine/under-russian-flag-kalashnikov-armed-checkpoints-come-to-ukraine-338082.html

Citat:
At the Armyansk checkpoint, there were three different kinds of militants.

One of the groups were Kuban Cossacks, whose uniforms included fur hats. They were the only group who did not hide their faces.

The second group wore good quality camouflage uniforms with no military insignia, but were assumed to be Russian soldiers. Akim Vishnevskiy, a journalist of Hromadske TV, who also tried to enter Crimea through the same checkpoint, said that they are equipped very differently than the Ukrainian special services.

“They're special military units, with water storage on their back,” he says.

The other group was seemingly composed of representatives of Berkut riot police, which had been dismissed by the Ukrainian government for excessive violence and crimes during the protests, but then formed anew by the Crimean authorities under Russian patronage. Russian consulate in Simferopol also said it was ready to issue passports to Berkut troopers, in violation of Ukrainian law.

But Bohdan Kutiepov, a journalist from Hromadske TV, who also tried to enter Crimea by road on March 1, said the militants seemed to no longer recognize Ukrainian law.

“We told them they were on the territory of Ukraine, but they said they don't think so. They think they're now on Russian territory,” says Kutiepov.

http://qz.com/182964/how-putin-surprised-the-world-in-ukraine-after-losing-the-war/

Citat:
Time will tell how the Ukraine street responds to Putin. He is banking on a Georgian answer, that shock and awe will dissuade Ukrainians—their forces no match for Russia’s—from engaging in a drawn-out conflict such as Moscow faced in Chechnya, or any conflict at all.

In this sense, Putin’s brinksmanship is short-sighted. He has already squandered the good feelings earned at the Sochi Olympics. If Kiev keeps to its independent course, he will possess another spit of territory in a foreign land, perhaps with added strips of eastern Ukraine, as well, if his men keep marching. But he will lose the heartland of Kiev to the West, and perhaps end up in a bloody new guerrilla conflict.

As for diplomacy, some say the US and the West have few options in the way of response. That is also not true. NATO will not—nor should it—go to war. But, as Eugene Romer and Andrew Weiss write at Politico, Russia’s honorary membership in the G-8 is probably now history: The western-led leadership group will be back to the G-7.

Om Rysslands ekonomi faller samman kan det så småningom bli tal om något som liknar de ukrainska folkliga protesterna, med en radikal nationalistisk kärna. Än så länge åtnjuter dock Putin en rätt stor folklig popularitet, och folk i provinserna har, även om de är missnöjda med korruption och orättvisor, en sund stark skepsis gentemot de globalist-liberala gaphalsar typ Pussy Riot som funnits med i tidigare demonstrationer ochmed västmedia som ivriga påhejare gjort anspråk på att leda dem:

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/vladimir-putin/10669786/Russia-Could-these-protests-topple-Putin.html

Citat:
Russia’s protesters have, however, so far proven largely unwilling to demonstrate the kind of spectacular commitment to change exhibited by their counterparts in Kiev. Brief attempts by more radical members of the opposition to establish a permanent protest camp in Moscow after Putin’s controversial 2012 election victory were met with alarm and bewilderment by mainly middle-class protesters. If a sustained attempt to dislodge Putin is to materialise, then its “muscle”, as in Ukraine, is likely to be supplied by the far-Right. “For Russia to get its own Maidan, we need the participation of at least 7,000 nationalist activists and 150,000 ordinary citizens, hipsters and the like,” said Dmitry Dyomushkin, the ex-head of the outlawed ultra-Right Slavic Union movement.
“In this case, we’d see an escalation, victims and open confrontation, and so on,” Dyomushkin added. “But so far the protests have all been hijacked by liberal protest leaders.”

There are also formidable logistic obstacles to sustained street protest in Moscow, the stronghold of the anti-Putin movement. Unlike in Ukraine, where western regions seethed with anti-government sentiment, organised dissent has failed to take hold in Russia’s provinces. Discontent may be growing in Russia’s poorer regions, but there is also deep distrust of the figures driving the Moscow-based opposition to Putin. In Ukraine, the Maidan camp was supplied by activists making daily runs from opposition-held cities such as Lviv and Ivano-Frankivsk. In Russia, any protest camp in Moscow would be likely to be targeted by Putin loyalists shipped in from the conservative heartland.
__________________
Senast redigerad av KaosnegerMedKlubba 2014-03-02 kl. 08:42.
2014-03-02, 08:25
  #3849
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oratio
Interim-regeringen i Ukraina är inte Svoboda eller fascistisk. Har du verkligen kollat vilka som sitter där?
Svobodas inflytande är starkt. Märks i besluten; åtala Janukovits för folkmord, spekulera i att skaffa atomvapen, avskaffa språkfrihet för ryssarna, osv.
2014-03-02, 08:27
  #3850
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HanSomForsvann
Citat:
Ursprungligen postat av BaalZeBub
"– Att invadera länder för att skydda sina egna medborgare är inte *acceptabelt, sade Bildt"
http://www.dn.se/nyheter/varlden/att-invadera-lander-ar-inte-acceptabelt/
Det är helt sinnessjukt att man kan påstå att Kuwait är det enda landet som blivit "invaderat" i modern tid. Helt j*vla otroligt. Men det är över snart nu. Det kliar i fingrarna på dom. USA, EU, Ryssland, Kina, Israel och alla förbannade militanta grupper som bara ökar i storlek och antal för varje dag som går. Dom skiter fullständigt i "fred och frihet", det är inte tillräckligt stimulerande för dom längre.


Mvh
Det är galet! Vad menar Bildt? Som om Afghanistan inte blev invaderat efter 911 för att skydda USA? Och hur var det med Grenada och Panama redan på Reagans tid?
2014-03-02, 08:33
  #3851
Medlem
DetVarTypisktJus avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sven33
Så tänker endast en person som försöker vrida och vända på allting för att det ska passa in dess skruvade övertygelse om att tredje världskrig är på gång. Varför skulle USA ens vilja ha en missilbas där om de fick? Baltländerna som tidigare varit på tapeten ligger bättre eller minst lika bra till geografiskt.
Det är väl tillåtet att spekulera. Vi måste förstå vad Ryssland är rädd för.

Det skulle inte förvåna mig om USA baserar missilskölden i västra Ukraina. Om de gör det låtsas du då att ingen kunde förutse det eller att detta inte är en del av förklaringen till Rysslands militära upptrappning.

Men visst fan, såna som du har skygglapparna på då det gäller USA.
2014-03-02, 08:34
  #3852
Medlem
BaalZeBubs avatar
Artikel i Times som försöker ge en bild av hur många rysktalande upplever saken i Ukraina.
http://world.time.com/2014/03/01/many-ukrainians-want-russia-to-invade/

"On Saturday, pro-Russian activists in the Crimean capital of Simferopol staged a massive demonstration in the city, calling on residents to rally against the “Nazi authorities” who had come to power in Kiev. “What’s happening in Ukraine is terrifying,” says one of the organizers of the march, Evgenia Dobrynya. “We’re in a situation now where the country is ruled by terrorists and radicals.”

That is the picture of Ukraine’s new government propagated in the Russian media, the main source of information for millions of people in eastern and southern Ukraine. For months, Russian officials and television networks have painted the revolutionaries as a fascist cabal intent on stripping ethnic Russians of their rights. Much of the coverage has amounted to blatant scaremongering"

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in