2014-02-28, 23:28
  #3133
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bernad_law
Vi får se hur lyckliga ryssarna är på måndagen då proppen går ur rysk ekonomi och alla utländska investerare flyr. Putin (eller vem det nu är som styr detta, Savoy hade ett intressant inlägg kring detta tidigare) har här gjort bort sig å det grövsta.

Att Obama inte babblade på tyder helt klart på allvaret i det hela.

Man måste ju ha en verklighetsbaserad syn på händelseutvecklingen också. Storkonflikter brukar vanligtvis leda till att kolvätepriset rusar i höjden, liksom priset på tex. stål mm. Storkonflikt i en kornbod torde även leda till att spannmålspriser etc. rusar uppåt.

Rent generellt torde alltså Rysk ekonomi gynnas av "impending doom". Att internationella investerare flyr Moskva börsen är i sig inget som har betydelse för den Ryska staten - snarare kan de få en skatteinbetalningsinjektion från utlandet ifall de har samma skattesystem som vi och investerarna har varit lyckosamma.

I övrigt tror jag inte att de stora aktörerna har något intresse alls av en fullskalig eller småskalig konflikt - att tex. matpriserna går upp brukar leda till omfattande missnöje. Utan vad man ser idag är försök att gardera sig för fallet att Ukrainarna själva vill dela landet i två eller tre delar. Aktörerna kommer då att vilja tillse att delen som gillar dem har någorlunda säkerhet. Hur det sedan blir är ju upp till Ukrainarna själva att avgöra, och för att det ska bli ett allmänt accepterat val i demokratiska former så torde ju något valförfarande ske, på ett sådant vis att det kan accepteras av Ukrainarna själva, oavsett om de bor på Krim eller i Kiev.
2014-02-28, 23:30
  #3134
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Feru
Så vad sade han i korthet? Jag vägrar gå in på Aftonbladet.

Du kan fortfarande se det på whitehouse.gov om du går tillbaka några minuter i videon som streamar där.
Han sa väl inte så mycket annat än att det är allvarligt och att de pratar mycket i telefon just nu.
2014-02-28, 23:31
  #3135
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Hm, så "för att garantera Ryssland säkerhet" så måste alltså typ halva världen ligga under de ryska stövelklackarna?

Nej givetvis inte men tar du en titt på hur Ryssland förlorat sina nära så har det skett som ett resultat av globalisternas maktambitioner att finansiera komplotter, krig, statskupper och ställa till med allmänt kaos. Det är ett mycket allvarligt och leder naturligtvis till åtgärder som vi nu bevittnar.
2014-02-28, 23:31
  #3136
Medlem
buttnutters avatar
Så länge ryssarna håller sig på Krim förblir situationen antagligen densamma. Det kan däremot bli ett rent helvete om ryssjävlarna inte kan få nog och lägger beslag på mer av nationen. Ska bli intressant att följa detta...
2014-02-28, 23:32
  #3137
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Feru
Så vad sade han i korthet? Jag vägrar gå in på Aftonbladet.

Var ett ganska kort tal. Han sa i princip att militära ingripande i Ukraina kommer få konsekvenser och att USA följer händelsen mycket noga samtidigt som man för dialog både med Ukraina och Ryssland.
2014-02-28, 23:32
  #3138
Medlem
Copterss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lulz123
Go Russia!

Putin har varit osedvanligt tyst de senaste dagarna förresten?
Det är möjligt att du kan kosta på dig den attityden om du bor i Nordamerika eller i Oceanien men om du faktiskt bor i Sverige så borde du lugna ner dig. Vi befinner oss i ett geografiskt utsatt läge. Länder som inte heter Tyskland, Polen och Norge och samtidigt befinner sig runt östersjön ligger i en framtida farozon om Ryssland får fortsätta att agera som man gör. Om du tror att Ryssland är en ockupationsmakt som är snäll mot folket man ockuperar så har du fruktansvärt fel.
2014-02-28, 23:34
  #3139
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av D-Reign
---
Bunkermentaliteten i Kreml måste vara helt grotesk för det här handlandet är inget annat än ett utslag av psykopati. Hur det än slutar så kan ni ge är fan på att Ryssland kommer att dra det kortaste strået.

Kremls agerande är märkligt. Bikergänget Nattvargarna och den yvigt hotande och otillräknelige Zjirinovskij uppträder som Putins springpojkar medan han beordrar en mjuk invasion av Krim, försöker få någon ukrainare att göra något oöverlagt, och mumlar lugnande meningslösa ord i öronen på västledare. Putin orkar inte eller bryr sig inte om att träffa den vandrande döde som nyss var en hatad president i Ukraina, men låter denne fantisera på en presskonferens om att han ska återvända och göra upp med "Banderabanditerna". Att stödja den vandrande dödes storhetsvansinniga yranden och Zjirinovskijs rubbade pladder tyder på sviktande omdöme.
Janukovitj är illa sedd även i sin hemstad, han är en fullständgt förbrukad kraft, liksom Tymoshenko. Det absolut bästa vore att Ukraina under ordnade former blev mer decentraliserat, som många av människorna i de östra regionerna tycks vilja, och att det görs allvar med kampen mot korruptionen och den organiserade ekonomiska kriminaliteten:

http://www.ft.com/intl/cms/s/0/a3c914fc-9fb6-11e3-b6c7-00144feab7de.html#axzz2uPrBmoaU

Citat:
Viktor Yanukovich often boasted of how he would run barefoot through the streets of Yenakiyevo as an impoverished child.
It was here in the gritty industrial town close to the eastern border with Russia that he cut his political teeth on the way to Ukraine’s presidency, and where in an earlier guise as a teenage petty criminal he received convictions for assault and robbery.
So it is a measure of Mr Yanukovich’s fall from grace that even in this corner of the troubled country there is little sympathy for the local boy made good.

“Yanukovich betrayed us,” says Nadiezhda Petrovna, a pensioner. “He was one of us, we trusted him, but he ended up a thief like all the other politicians in Kiev.”
That sentiment may be because Mr Yanukovich did little for his home town – while he enjoyed the high-life from his main residence at Mezhyhirya, his fabled luxury dacha close to the capital.
2014-02-28, 23:39
  #3140
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BehindRayban
Hur det sedan blir är ju upp till Ukrainarna själva att avgöra, och för att det ska bli ett allmänt accepterat val i demokratiska former så torde ju något valförfarande ske, på ett sådant vis att det kan accepteras av Ukrainarna själva, oavsett om de bor på Krim eller i Kiev.

Krim hade ju redan tillkännagivit en omröstning om utökad autonomi. Hade man låtit saken vara tills den omröstning var gjord så hade det varit en annan sak - då hade Ryssland med viss moralisk tyngd kunnat ta i med hårdhandskarna ifall Kiev exempelvis skulle ignorera folkets vilja på Krim. Det borde nämligen inte Kiev göra, givet var den själv är sprungen från..
NU har man istället säkerställt att man framstår som bad guy oavsett hur det slutar. Det är inte smart.
2014-02-28, 23:41
  #3141
Medlem
Saturnuspojkens avatar
Hur stor procentchans är det att Putin släpper Ukraina och hur kommer Putin göra om Svoboda tar makten helt?
2014-02-28, 23:42
  #3142
Bannlyst
Det verkar som om majoriteten av befolkningen på Krim är lättade över att Ryssland är på plats. Oroligheterna i huvudstaden gör det svårt för befolkningen att känna sig trygga om våldet sprider sig. Vem ska skydda dem annars?
2014-02-28, 23:44
  #3143
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av NixYO
Ja, den där artikeln var faktiskt ganska rolig! Flashbackaren som intervjuas är Mikael Skillt; även Straybullet citeras:

(FB) SvP rekryterar till Ukraina?


http://www.thedailybeast.com/articles/2014/02/28/the-swedish-neo-nazis-of-kiev.html
Det var tiden att mina inlägg uppmärksammas av internationella medier. Mer sådant vill vi gärna se.
2014-02-28, 23:59
  #3144
Medlem
KaosnegerMedKlubbas avatar
Jag tror att den här Guardianskribenten underskattar de negativa konsekvenserna (för den ryska regimen) av den moskovitiska "vedergällningen". Det fanns helt enkelt inga rimliga skäl till att iscensätta det som händer på Krim - vare sig Svartahavsflottans bas eller sovjetnomenklaturans avkomma var hotade. Ukraina har inte haft för avsikt att driva fram någon konflikt med Ryssland eller börja mörda etniska ryssar (som utgör ungefär 17% av befolkningen och naturligtvis har otaliga band med majoritetsbefolkningen, som de delar mycket av kultur och historia med). Det som händer på Krim är lite som något ett nyckfullt, lite elakt barn skulle kunna hitta på. För någon dag sedan slogs jag av att de uppretade gubbarna på Krim uppträdde som operettfigurer eller gestalter i en Dostojevskijroman, bombastiska, uppjagade, melodramatiska och poserande med sina gamla uniformer och medaljer och varmt blodröda minnen av sovjetväldets storhetstid. Men deras upptåg har alltså full uppbackning i Kreml, som borde kunna agera kyligare och klokare än så här.

http://www.theguardian.com/world/2014/feb/28/vladimir-putin-crimean-coup-russia-ukraine

Citat:
From Putin's perspective, a coup would be payback for what he regards as the western-backed takeover of Kiev by opposition forces – or fascists, as the Kremlin media calls them. The Kremlin argument runs something like this: if armed gangs can seize power in the Ukrainian capital, storming government buildings, why can't pro-Russian forces do the same thing in Crimea? (It is another high-stakes manifestation of the Kremlin's favourite doctrine, "whataboutism". If Kosovo, then Crimea etc.)

There are, of course, signal differences. Despite the presence of radical Ukrainian nationalists, the vast majority of opposition demonstrators in Kiev were ordinary citizens. They were fed up with the corruption and misrule of President Viktor Yanukovych and his clique. It was a bottom-up revolution. The protesters were armed with little more than homemade shields, rubbish helmets and molotov cocktails.

In Crimea, by contrast, the shadowy Russian troops are equipped with the latest gear – they are professionals, not amateur homegrown revolutionaries. Ukrainian officials point to the GRU, Russian military intelligence. And the warp-speed tempo of events in Crimea is being dictated from the top, not the bottom – from Moscow, rather than the street.

The choreography has been impressive. Within hours of the airport seizure, Russian MPs proposed a bill in the state Duma simplifying procedures for getting Russian passports to Ukrainians. The goal, the MPs said, was to protect a "brotherly nation". Russia's most important opposition leader, Alexei Navalny, meanwhile, has been placed under house arrest for two months and denied access to the internet. The Kremlin, that most risk-averse of entities, has everything covered.
__________________
Senast redigerad av KaosnegerMedKlubba 2014-03-01 kl. 00:01.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in