Citat:
Ursprungligen postat av
lantis60
Du som verkar ha lite koll, hur kan så många människor vara samlade på Maidan under så lång tid?
Folk, framförallt från Kiev av naturliga skäl, kommer dagligen med gåvor i form av förnödenheter som krävs för att upprätthålla en dräglig fältstandard.
Citat:
Ursprungligen postat av
lantis60
Har folk inget arbete att sköta?
De flesta hade någon form av sysselsättning innan demonstrationerna började, många har helt enkelt slutat sina arbeten, andra har sympatiserande chefer eller släktingar som kan utföra deras arbetsuppgifter under tiden, vissa är bönder och har lågsäsong just nu.
Citat:
Ursprungligen postat av
lantis60
En annan fråga om Ukrainas ekonomiska katastrof, hur kan det vara så mycket sämre i Ukraina än i Vitryssland?
Jag är inte ekonom, så jag vill inte påskina att mitt svar är absolut sanning. Men från min horisont så ser jag två tydliga skäl till att Ukrainas ekonomi är körd i botten.
- En väldigt stor andel av tillgångarna är knutna till ett fåtal oligarker.
- Korruptionen är en cancer i samhället, den äter upp en väldigt stor andel av allt som produceras. Jag är medveten om att korruptionen är stor även i Vitryssland men den är ändå inte på samma nivå som här.
Mvh / Kievbo