Citat:
Ursprungligen postat av
konstapel
Så nu ska framlidna Stieg Larssons uppgifter från sin privatspaning för nästan 30 år sedan lösa palmemordet enligt SvD?
Jag förstår att palmeutredarna inte tar fram champagnen på en gång. Att sydafrikanska underrättelsetjänsten skulle ha med saken att göra är ju en gammal sliten privatspanarnoja som knappast kan anses som trolig.
Som flera varit inne på så är det med stor sannolikhet ett inhemskt jobb, från början till slut. Inte för att jag är något jättestort fan av GW men jag håller med hans teser om palmemordet, det är i högerextrema kretsar som vi ska söka efter mördaren och han jobbar/jobbade definitivt med något militärt/polisiärt och/eller säkerhetsrelaterat.
Anledningen till att det är så svårt att få tag på honom tror jag liksom GW att han i stort sett gjorde jobbet själv. Det är i princip bara han som vet att han gjorde det och han kommer såklart inte berätta det självmant.
Om du hade läst på mer än rubrikerna hade du vetat dels att Stieg inte var förespråkare av Sydafrikaspår dels att GW inte tror att mördaren "i princip gjorde det själv"
Visserligen har du rätt att det är mer eller mindre rättshaverister som har magiska krafter att bortse från sådant som källkritik etc som fortfarande driver sådana spårkring sydafrikanska uppdragsgivare.
Dock är det oerhört intressant med uppgifter kring sådana som Wedin ur flera synvinklar. Wedin har onekligen varit inne och aktivt försökt påverka utredningen med osammanhängande desinformation och lyckades dupera Holmer till Kurdspåret med benägen hjälp av flera andra.
Dessutom dyker han upp både här och där. T ex när det gäller palmemordsaktuella VG:s kontakt Charles Morgan ITT som var aktiv i Wedins gamla kretsar (Morgan var ett alias som Wedin använde t ex när han jobbade ikognito med t ex sydafrikanerna) Han har också direkta personkopplingar till hela gallerierna i landsförrädarspåren som nog allmänt idag ses av de flesta seriösa bedömare som den mest hållbara hypotesen.
Sannolikheten att Palmegruppen skulle lösa mordet är noll. Det är inte deras roll. De här spåren fanns omedelbart efter mordet med mängder av tips och PU har viftat bort dem upprepat på samma nonchalanta sätt son man gör nu sedan dess. Samma sak gäller t ex CGÖ och Engström mfl.
De poliser som försökt driva det seriöst har hamnat illa till och det är seriösa intresserade som driver det framåt. Inte den passiva försvarsmuren PU.