Citat:
Ursprungligen postat av
rex144
Berkut betalar hulöiganer och kriminella att starta upplopp, bränna byggnader
Det klarar de västunderstödda huliganerna så bra själva. Här är ett litet utdrag om vad "frihetskämparna" verkligen står för:
Svoboda är ett högerpopulistiskt nationalistiskt parti och tillhör samma europeiska paraplyorganisation Alliansen för europeiska nationella rörelser som brittiska BNP, ungerska Jobbik och svenska Nationaldemokraterna. Partiet var 2005 med och bildade Euronat.
Svoboda vill förbjuda homosexualitet och invandring, göra vapeninnehav till en rättighet för alla, samt förbjuda ”ukraniafobi”.[1] Partiets anhängare såg till att Kievs prideparad 2012 ställdes in. Det var inget politiskt beslut. Festivalen stoppades på grund av direkta hot om våld från partiets gatuhuliganer som tidigare sprayat tårgas på homosexuella. Partiledaren Tjahnybok har gjort grova antisemitiska uttalanden, bland annat att Ukraina styrs av en ”moskovit-judisk” maffia och att det måste bli ett slut på ”kriminella aktiviteter av ukrainsk organiserad judenhet”.[4] Det judiska Simon Wiesenthalcentret placerade 2013 partiledaren Tjahnybok på femte plats på listan över världens värsta antisemiter.
Svoboda har en historiepolitik där ukrainska ultranationalister som tex Symon Petlura och Stepan Bandera förhärligas och deras medverkan i massmord på etniska minoriteter som polacker och judar förnekas. Denna agenda tog Svoboda över från Viktor Jusjtjenko då han försvann från presidentposten 2010.