Citat:
Ursprungligen postat av
Quarrel
FUP, tilläggsprotokoll 1:
Eftersom det står bl.a. kan man inte utesluta något slags ämne i partikeln. Man kan inte heller utesluta andra partiklar som SKL inte tog med i sitt sakkunnigutlåtande.
En fråga:
Är det viktigt?
Jämför med Caroline så kan ju F ha gjort likadant, dvs att han kan ha "dödat henne" flera gånger då.
Tex kan det varit något brott på hals/tungben som vi inte känner till eftersom de saknas, kanske har hon blivit strypt? Skuren i halsen? Vi vet inte.
Vad det verkar för mig -som inte är utbildad i ämnet, så har M legat/halvlegat i sin säng med en eller fler kuddar under/bakom sig.
Jag har trott att F på något vis gett sig på henne innan han sköt henne och det är omöjligt att svara på idag vad jag vet, är det en frustration hos F den natten, ett sexuellt övergrepp som gått för långt?
Hon har blivit skjuten från det håll där ingången är och från en låg vinkel, troligtvis intill eller mkt nära huvudet. Jag gissar på genom ögat.
Varför finns inga stänk/partiklar av krut?
Det är en omständighet..
Det finns ju många tänkbara fantasifulla anledningar.
Jämf. m Boden, F kan ju ha tvättat henne?
Mest troligt är ändå att paketet efter några månader inte var så förslutet längre.
Hade det varit hermetiskt förslutet hade kroppen näst intill varit mumifierad(?).