Alliansen stoppar OS i Stockholm 2022. Ska bygga bostäder för pengarna i stället:
http://www.svd.se/sport/massivt-nej-till-os-i-stockholm_8903894.svd
På Ekot nämnde finansborgarrådet Sten Nordin (m) att pengarna behövs för att bygga 140.000 nya bostäder i Stockholm. Ingen rodelbana på Sergels torg, men däremot en massa lägenheter med andra ord. Blir det hyresrätter eller bostadsrätter? Blir det ettor eller sexrummare?
Å ena sidan har vi alla hipsters i Stockholm som sitter i sina överbelånade ettor i centrala Stockholm och twittrar, facebookar och äter antidepressiva mediciner. Människor som inte kommer bilda familj innan 50 års ålder, för att de vill förverkliga sig själva och ta vara på "ungdomen". Till dessa behöver vi naturligtvis ljusa och fräscha ettor med förgylld handdukstork.
Å andra sidan har vi 12-barnsfamiljerna från Somalia, där behovet är etagevåningar om 6 - 8 rum. Minst 3 badrum och plats för 2 tvättmaskiner och 2 torktumlare. Jag ger mig fan på att man kan trycka in en handdukstork i dessa lägenheter också, men då blir det nog en enklare, förkromad variant.
Blir det bolånetorsken eller hyresrättstorsken som tar hem jackpotten i det stora fosterländska bostadsracet som kommer? Blir det hipstern eller somaliern som flyttar in? Kommer andelen bostäder i Sverige som ägs utan lån rasa under 1% i framtiden? När får vi se den första bostadsrätten i Stockholm gå för en kvarts miljard? Frågorna är många, men svaren är få.
Klicka gärna på länken i min signatur.