Citat:
Ursprungligen postat av
Gullegubben
Är X55 verkligen underkänt? Jag hade X77 och trodde det var normalbetyg. En kursare ryckte in som kb men gillade inte det militära och lyckades deklassera sig till en kortare tjänst eller kanske tom frisedel. En bekant gjorde lumpen som malaj på gotland och han är lika intelligent och frisk som jag, vad jag kan bedöma.
Som jag förstått det, med vissa reservationer då jag inte är särskilt insatt i det militära, så finns det ingen formell gräns för vad som är godkänt eller ej. Man har dock tidigare haft 10 7 7 som minimikrav för att få skickas på utlandstjänst.
Malajer kan alldeles säkert innehålla intelligenta människor utan fysiska lyten. Folk som är trötta på lumpen, de som skadat sig tillfälligt, de som som fått sin befattning nerlagd, de som är besvärliga bråkstakar osv måste ju inte vara korkade eller fysiskt defekta. Om man varit på en tjänst som är allt annat än en prestigebefattning och ljuger ihop eller förskönar sanningen när man sitter och drar några pilsner med grabbarna i bastun så är man i gott sällskap med större delen av Sveriges manliga befolkning. Det är dock i princip ingen mentalt frisk man som skulle ljuga helt och hållet om en sådan sak offentligt, särskilt inte upprepa det hela tiden och anspela på det i olika sammanhang. Däri ligger något fundamentalt abnormt i Arnstads personlighet, kombinera detta med vansinniga lögner om akademiska meriter så framstår han som psykiskt sjuk. En sak att ljuga om sina akademiska meriter, det har ju faktiskt ett syfte för honom - att få större trovärdighet för sin bok och föredrag. Att på Armemuseums facebooksida säga att man hade det trevligt som museibesökare och underteckna med "fd stridsvagnschef" är helt onödigt och har inget vettigt syfte.
Jag tror helt enkelt att Arnstad är en person som ibland ljuger ihop något och efter en tid börjar tro på det själv.