Citat:
Ursprungligen postat av Alexej112
En sak ska ju folk ha klart för sig, speciellt svenskar som inte har någon blekaste aning om hur saker och ting fungerat nere på balkan.
Att påstå att serberna var de enda som krigade och skadade/mördade/våldtog civila, måste vara det mest idiotiska man kan göra. Ingen var oskyldig under kriget där nere, och ingen gjorde mer eller mindre än någon annan. Anledningen till att folk tror att serberna var de ända, var på grund av just att Arkan hade en viss kärlek för uppmärksamhet och massmedia, att han redan innan kriget var inflytelserik i Serbien och ökänd i hela Europa. Men balkan-kriget tycks vara något som utomstående aldrig kommer förstå.
Hur våldtar/mördar/skadar man civila när ett annat lands militär är inne i ditt?
Serberna skadade/våldtog/mördade betydligt mer än vad några andra gjorde, men att säga att det var dom endast är en lögn, fast försök inte få det att se ut som att Bosniska/Kroatiska/Albanska trupper gick in i Serbien och våldtog och slaktade runt om i byar och liknande.