Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
1. nämn vilken sovjetisk robot som är bättre än de iranska, källor också tack.
Samtliga. De bygger nämligen vapen som fungerar. De jag avsåg i detta fall är as-6 och as-4
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
2.jag sa inte att den skulle vara farlig, jag refererade bara till den. fö kommer iran bygga 6 stycken till av denna klass fregatter(moudge)
Nä man ska bygga 6 totalt varav 2 är operativa. Det ger totalt hela 24 luftvärnsrobotar av en typ som aldrig har provats i strid. I luftvärnsförmåga så har de alltså en tiondel av vad en perry klass fregatt hade och deras luftvärn la man ned för att det inte längre var effektivt
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
3.du fortsätter säga samma sak om och om igen jag berättar varför det inte skulle bli så, det ända du gör är att upprepa dig
Ja eftersom du inte begriper första gången så får man ta det igen tills du gör det.
Den underlägsna parten styr inte ett krigsförlopp och Iran är totalt underlägset
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
4.jag vet att det är en spaningsradar, menar bara att den används för att upptäcka inkommande plan, kryssningsmissiler...robotarna jag länkade till är kapabla att träffa sina mål utan att råka ut för det öde du målade upp, det kan du läsa på länkarna.
Du hävdade att den radarn var svaret på mitt påpekande om att man behöver eldledningsradar som överlever i strid. Det gör den inte av två skäl, 1 den kan inte eldleda alls. 2. Så fort den startar så har den harms på väg in och då är den död.
De robotar du har nämt så här långt är beroende av eldledning och du har fortfarande inte visat någon eldledning så de kan överhuvudtaget inte skjutas med nån som helst sannolikhet för träff.
Sen att Aegis klipper balistiska hot. Ja det är bevisat ett antal gånger.
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
5. det finns många olika slags vapen man använder vid olika tillfällen om en missil har 20 km räckvidd så är den antagligen mer lämpad att använda ju närmare man kommer.
Det var du som hävdade att de robotorna kunde sänka amerikanska fartyg utan problem. Det kan de inte och det innebär också att de båtar som bär dem är ofarliga. Därmed är den iranska flottan nu nere på väldigt få fartyg kvar
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
6.man hinner packa ihop o dra därav "early warning system"
Problemet är ju fortfarande bara att den radarn är utslagen. Sen är det ju jättebra om man packar ihop och flyr. Noll missilhot kvar mot flottan alltså
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
7.iran har inte varit direkt inblandad i något krig sen iran-iraq kriget.
Nä och därmed har man varken erfarenhet eller resultat att utgå ifrån.
Dvs man ligger långt efter där också
Citat:
Ursprungligen postat av
CockneyReject
8. ja det finns fregatter av den äldre sorten i den iranska flottan men dessa håller på att bytas ut mot 4-6 nya moudge klass fregatter
Du hävdade ju att dlottan var så mycket bättre nu och det var alltså inte sant det heller