Citat:
Ursprungligen postat av
Ubbe Cykelkedja
Han skäms för att Sverige blivit ett pinsamt land med en pinsamt usel journalistik, som bara är en indikator för hur resten av samhället förfaller. "Ska man behöva skämmas när man kommer hem till Sverige?" Inte: "Ska jag behöva skämmas genom att jämföras med en spelare som är uppenbart sämre på alla punkter"?
Citat:
Där någon från damerna har sagt det här om jantelagen, att de ska få samma som oss. På vilken nivå är vi? De jämför mig med världens bästa fotbollsspelare ute i Europa och när jag kommer hem ska de jämföra mig med damfotboll. Vad fan, ska jag skämmas för att komma hem? säger Ibrahimovic upprört.
Ja, ska en vuxen man säga att han skäms för att jämföras med damer?
Men, jag vet, han är inte den mest välinredda i skallen så varför förvänta sig att han kunde ha svarat mer diplomatiskt.
Och jag utgår faktiskt från att journalisterna tryckte på hans svaga punkt för att göra ett scoop och idioten gav dem det. Och jag skrattar åt det. Det är humor hur lätte en del är.