2013-12-20, 13:18
  #1
Medlem
mastejags avatar
Funderar på att söka en tjänstemannaposition på Scania men undrar lite hur det är att arbeta där. Hur är deras personalvård, löner (överlag på tjänstemannasidan), utvecklingsmöjligheter samt hur är man inställd till vidareutbildning (kurser, seminarier osv?)

Någon som har kunskaper om detta?
Citera
2013-12-20, 13:52
  #2
Medlem
bmwhorans avatar
Jag har hört att det är dåliga arbetstider
Citera
2013-12-20, 14:47
  #3
Medlem
Personalvården ska vara riktigt bra, det ligger djupt rotat i organisationen. Man har inte sparkat en tjänsteman sedan 1991 ungefär (pga nedskärningar osv alltså) vad jag hört, det säger kanske något. Lönen, ja inte blir du rik som anställd där men det blir du inte på något jämförbart företag heller. Kurser och sådant finns det gott om, flest inom ett företag i Sverige vill jag minnas. Vill man göra karriär finns det ganska färdiga vägar att gå oavsett om du vill bli specialist eller chef.
Citera
2013-12-22, 17:45
  #4
Medlem
miklons avatar
Jag har varit konsult på Scania och har fått intrycket att de flesta anställda trivs mycket bra, Scania satsar hårt på att ha en "mänsklig" företagskultur som tar hänsyn till hela livet. Utbildningar verkar vara relativt vanligt och det finns ju närmast oändliga möjligheter att röra sig inom ett så stort bolag (vilket också uppmuntras) och det leder ju också till att folk stannar.

Lönerna är förmodligen som de är inom stora industrikoncerner, dvs inget att skriva hem till mamma om. Å andra sidan uppvägs det av utvecklingsmöjligheter, trygghet och ganska goda förmåner.

Edit: Som föregående talare påpekar så är det djupt rotat i organisationen att personalen ska trivas och må bra, jag skulle vilja säga att företaget är väldigt "svenskt" i sitt tänk på det sättet. Scania jobbar mycket och aktivt med att vårda företagskulturen, det är också ett företag som alltid gått väldigt bra och som har råd att göra det.
__________________
Senast redigerad av miklon 2013-12-22 kl. 17:48.
Citera
2013-12-25, 11:30
  #5
Medlem
Om man vill börja arbeta som montör, operatör (på golvet) hos Scania i Södertälje, hur ska man bära sig åt då?
Rekryterar de bara inom bemanningsföretag eller gör de direkta anställningar också?
Vilka bemanningsföretag är aktuella i Södertälje?
__________________
Senast redigerad av Flexless 2013-12-25 kl. 11:33.
Citera
2013-12-25, 12:10
  #6
Medlem
WACCs avatar
Var söker du dig? Södertälje / Oskarshamn?
Citera
2013-12-25, 13:39
  #7
Medlem
Lånar tråden lite. Är företaget behjälpliga med bostad om man kommer från annan ort? Eller förväntas man kunna köpa en bostadsrätt eller ha lyckan att få tag i någon lägenhet?
Citera
2013-12-25, 14:00
  #8
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av plainvanilla
Lånar tråden lite. Är företaget behjälpliga med bostad om man kommer från annan ort? Eller förväntas man kunna köpa en bostadsrätt eller ha lyckan att få tag i någon lägenhet?

Det beror lite på, men i alla fall i Södertälje finns några lägenheter man kan få låna/hyra som ligger ungefär 3 minuters promenad från området.
Citera
2013-12-25, 14:27
  #9
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AX3L
Det beror lite på, men i alla fall i Södertälje finns några lägenheter man kan få låna/hyra som ligger ungefär 3 minuters promenad från området.

ok bra att veta
Citera
2013-12-27, 22:51
  #10
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mastejag
Funderar på att söka en tjänstemannaposition på Scania men undrar lite hur det är att arbeta där. Hur är deras personalvård, löner (överlag på tjänstemannasidan), utvecklingsmöjligheter samt hur är man inställd till vidareutbildning (kurser, seminarier osv?)

Någon som har kunskaper om detta?

Relativt ny på Scania, men är nöjd hittills. Som tidigare nämnts så finns det ju en rad förmåner som idrottsanläggning och personalbil + att möjligheterna att byta tjänst inom företaget är mycket bra (om du gör ett bra jobb).

Lönerna är väl inget att skryta med, men är man ute efter det ska man nog söka sig till stockholm och inte södertälje/oskarshamn. Lite beroende på vilken tjänst du har så kan du ha betald övertid, så sett till timlönen kan det vara riktigt bra betalt per timme (jämfört med ett jobb på valfritt konsultföretag i stockholm där du tjänar mer, men förväntas jobba mer också). svårt det där, beror på hur man räknar....

Tycker man bara varit positiv till att man vill vidareutvecklas, dock så är det lite hämmat just nu av det finansiella läget.

Men finns som sagt alla möjligheter för den som visar framfötterna.

Dra ett PM om du har fler frågor

//Tiberias
Citera
2014-08-28, 15:32
  #11
Medlem
Jag jobbar på Scania sen 2007. Jag har varit väldigt nöjd med hur jag blivit bemött och förmånerna som finns. Man jobbar hårt med personlig utveckling och konkurrerar mer med det än lön. Började som montör 2007, har fått utbilda mig till först tekniker (tjänsteman) och nu chef.
Citera
2014-08-28, 15:53
  #12
Medlem
Vad jag har hört så har tjänstemännen på Scania det riktigt bra.
En bra personalpolitik, de tar hand om sin personal.
Scania har även egna bussar och bilar som de hämtar anställda med, tex när kollektivtrafiken strulat osv.
De har även en buss som går mellan Sthlm och Södertälje på morgon http://karriar.scania.com/pa_gang/scania_job_express/

De jag vet som jobbar på Scania jobbar i Södertälje.
Citera
  • 1
  • 2

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in