Citat:
Ursprungligen postat av
Grandioso
– Jag har förhört åtskilliga misstänkta
genom åren men har aldrig varit
med om något märkligare, berättar
Berry Nejding, ansvarig utredare på
länskriminalen.
– Vi träffades vid ett femtontal förhörstillfällen
och han var påfallande
oberörd av den långa häktningstiden.
D
essutom sökte han hela tiden missförstånd
i mina frågor för att komma
ifrån själva kärnfrågan. För att vara
oskyldig hade han sällsynt svaga förklaringar
på vad som hände vid tiden
för Marinas försvinnande.
Standardsvaret
på mina frågor och påståenden
var ”jag spekulerar inte”.
– Vi kände oss trygga med bevisningen
och var övertygade om att
tingsrätten skulle gå på vår linje,
förklarar Berry Nejding. Tingsrättens
beslut att häva häktningen av mannen
i avvaktan på dom, kom därför som
en riktig kalldusch efter den sista rättegångsdagen.
http://www.polisen.se/Global/www%20och%20Intrapolis/Personaltidningar/Vastra%20Gotaland/L%C3%A4nsmannen/LM3-2011-webb.pdf
Tycker mig känna igen den här diskussionstekniken bland vissa i tråden.
Man söker och letar hela tiden efter saker att argumentera mot som inte har med tråden att göra, och kan diskutera sms, fiktiva smygtelefoner, sexlustar, vilken form ett "paket" har osv i all oändlighet sida upp och sida ner, påpeka att man behöver gräva djupare bland MJ:s bekanta osv, istället för att se till de fakta som finns. Det finns till och med vissa som insinuerade att MJ åderlåtit sitt eget blod för att det skulle se ut som mord innan hon "försvann"!
Fakta visar att INGEN annan än FS kan ha haft möjlighet att utföra dådet.
Fakta visar att han är den enda som har motiv till att vilja ta MJ av daga.
Fakta visar att någon annan alternativ GM INTE skulle haft möjlighet att agera och städa upp i ett hus där FS bodde och var.
Fakta visar att FS är den enda som haft möjlighet att flytta på telefoner, filofaxer, bäddmadrasser, ramper, kunnat hitta "kisskydd", pistoler och annat.
Vem skulle kunna ha rört sig helt osynligt i huset under tiden FS bodde där, utan att han skulle märkt något?