2013-12-21, 07:13
  #13237
Medlem
E.Merckxs avatar
Citat:
the saint skrev

Att det beskrivna innebär en förhöjd risk är förstås ett faktum, som måste beaktas.

Självklart. Men man kanske också skall tänka på att det som docenten Anna Dåderman skrev i sitt utlåtande och som som bygger på SB:s journalhandlingar var ett utlåtande som var beställt av pedofilen och advokat Thomas Olsson.

Resningsåklagaren i fallet Asplund säger ju också:

"Det kan i efterhand vara svårt att dra några säkra slutsatser om vilken inverkan Sture Bergwalls kraftiga medicinering, terapi och psykiatriska vård i allmänhet har haft på honom."
Citera
2013-12-21, 07:18
  #13238
Medlem
E.Merckxs avatar
Citat:
NurseRatched skrev

Du skrev ju att du hade förtroende för Säter. Har du redan glömt det? Det är ju du som svamlar.

Det jag skrev var: "Socialstyrelsen är tillsynsmyndighet av vården på Säter, jag litar så klart på dom." Inlägg 13207.

Visa nu i stället var jag har skrivit att jag har förtroende för en institution som driver terapier med bortträngda minnen.

Svara på mina övriga frågor också.
Citera
2013-12-21, 07:29
  #13239
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E.Merckx
Det jag skrev var: "Socialstyrelsen är tillsynsmyndighet av vården på Säter, jag litar så klart på dom." Inlägg 13207.

Visa nu i stället var jag har skrivit att jag har förtroende för en institution som driver terapier med bortträngda minnen.

Svara på mina övriga frågor också.
Du svarade ju just själv på det där. Säter har inte genomgått någon genomgripande förändring sedan dess. Det är ju samma personer som verkar där då som nu.
Citera
2013-12-21, 07:37
  #13240
Medlem
E.Merckxs avatar
Citat:
NurseRatched skrev

Du svarade ju just själv på det där. Säter har inte genomgått någon genomgripande förändring sedan dess. Det är ju samma personer som verkar där då som nu.

Nej det är en ren lögn från din sida. Överläkare Vladislav Ruchkin kom till Säter 2005 och Chefsöverläkaren Susanne Nyberg, har sagt att den form av vård SB fick när han bekände morden är borta sedan länge.
Citera
2013-12-21, 07:40
  #13241
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av E.Merckx
Nej det är en ren lögn från din sida. Överläkare Vladislav Ruchkin kom till Säter 2005 och Chefsöverläkaren Susanne Nyberg, har sagt att den form av vård SB fick när han bekände morden är borta sedan länge.
Du inser inte att Susanne Nyberg är part i målet? Du har inte så många högskolepoäng va?
Citera
2013-12-21, 07:43
  #13242
Medlem
E.Merckxs avatar
Citat:
NurseRatched skrev

Du inser inte att Susanne Nyberg är part i målet? Du har inte så många högskolepoäng va?

Part i målet vad svamlar du om nu? Menar du att hon ljuger? Bevisa det. Svara på mina andra frågor nu också.
Citera
2013-12-21, 10:36
  #13243
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Intro:
Jag har inget behov att briljera inom de områden som jag har kunskap, men jag tvekar inte att greppa min pekpinne och peka på fakta.

Finns det i gruppen en stökig individ, med ett lika begränsat ordförråd som intellekt och som genom sitt otrevliga och meningslösa dillande om saker vederbörande inte har minsta susning om, så försöker jag, att med en eller flera tillrättavisningar skapa ordning.

Lyckas jag inte, så kör jag ut bråkstaken.
Grismongis har inte ens kapacitet att inse att detta har skett, utan fortsätter att gapa och skrika.


Du 'Vresrosen' inleder med att ärligt positionera dig som en som inte har totalkoll på mediciner eller medicinering, men jag tror att du insett att Säterjäntorna och -gossarna var mer än lovligt generösa när de under många, många år till SB utdelade farmaka i excessiva doser och också på regelvidriga sätt och inte alltid på korrekta indikationer.

Dåvarande Socialstyrelsen ägnade knappt ens ett förstrött intresse av att utöva tillsyn över hur det gick till på Säter.
Man hade inga egentliga invändningar mot hur "vården" bedrevs, för man hade lämnat walk-over till det "moderna" sättet att på norellskt vis plocka fram vad patienterna hade begått för vidriga brott.
Brott som patienterna inte kom ihåg att de begått, för att de efter gärningarna bortträngt minnena av dessa vidrigheter etc.. etc.. etc..

Psykiatrin som disciplin står enkelt uttryckt på två ben:
(1) Det mänskliga mötet -med bl a samtalet som verktyg för bot och lindring.
(2) Det andra benet innehåller mycket farmaka men även elektrofysiologisk och tidigare också kirurgisk terapi.

Det som skedde med och runt SB, det var att farmaka i överdrivna doser sågs som ett medel för att få själva samtalet till stånd!
SB var inne i en häxkittel.
Slutade han fabulera, så sjönk givetvis de generösa doserna (eftersom hans "berättarångest" då minskade).

Och omvänt:
Ju mer blodigheter/vidrigheter SB lyckades avlocka sig själv (= fabulera fram), desto större blev ju hans ångest över allt hemskt han "insåg" att han hade begått (så uppfattades alltså det hela av Säters kohort + polis/åkl) och då var det ju "naturligt" att ge honom så mycket ångestdämpande, så att han kunde fortsätta att berätta.. och berätta.. och berätta..

Så ditt resonemang ovan är enligt mig inte helt korrekt.

Jag är den siste att försvara Claes Borgström, för han är enligt mig en mycket obehaglig jurist och en vidrig människa (och dessutom en politisk opportunist, men det är väl det minsta felet med honom i det här sammanhanget).

Vi skall inte anklaga honom för att han inte insåg att SB var drogad.
CB visste naturligtvis att SB var drogad!
Men CB hade också fått veta att själva "drogningen" var själva nyckeln till att SB skulle börja minnas dessa mord och börja berätta om dem, när ångesten över vad han gjort undan för undan skulle släppa (så var i alla fall tanken ad modum norelli).

(Att man så småningom började inse att allt bara var crap det har vi nu kunnat se!)

Socialstyrelsen lät allt detta bara få ske.

Socialstyrelsen var helt i händerna på gänget runt Norell (om jag får överdriva litet) eftersom den svenska terapimodellen ju var så sensationellt effektiv (jo, jo..) och hade lett till att en svensk man bekänt inte mindre än 39 mord han begått, men som han inte mindes något av.

Socialstyrelsen var imponerade över "resultaten" och ville naturligtvis inte gå in och störa med besvärande frågor om den minst sagt frikostiga farmakatilldelningen och liknande petitesser..


Nu till vad som för mig är riktigt, riktigt oroande:

Den s k Quick-kommissionen innehåller en professor emeritus, läkaren Kjell Asplund.
KA skall alltså vara med och granska bl a vården/vanvården av SB.
Är KA psykiatriker -eller ens farmakolog?
-Nej, inte alls. KA har jobbat mycket med hjärt-/kärlsjukdomar och diabetes.
Inget fel i det, men KA har ett annat förflutet också:
Under flera år var samme Kjell Asplund, som nu skall granska vården/vanvården av SB, generaldirektör för Socialstyrelsen!

När jag för ett tag sedan postade ett välskrivet (om jag får säga det själv) inlägg om vem Kjell Asplund egentligen är, så togs det raskt bort av Mod.

Det är det som gör mig så riktigt, riktigt orolig.
Jag råkade tydligen komma någon för nära.
Det är därför jag skärmdumpar. Det bör fler seriösa skribenter här i tråden göra. Jag noterar hur en del postningar ibland bara försvinner.

Dags för en egen tråd rörande Kjell Asplund? (Inte kollat).

Det här blev långt.
Beklagar, men härtill var jag nödd och tvungen.

Det som du skriver om att inlägg kan försvinna här på Flashen är ju otroligt obehagligt. Tack och lov för nätet som kan hålla "ett vakande öga" på makten. Det är inte lika lätt nu som förr att försöka dölja sanningen för folket.

Jaha, då får vi hålla koll på denna Kjell Asplunds kommande insatser i kommissionen. Man kan alltid vända sig direkt till kommissionen/ Beatrice Ask med påtalande om Asplunds eventuella jävsliknande situation. Skriftligt! Anonymt borde fungera. Skrifter/mail måste diarieföras och kan inte sopas under mattan. Tror inte heller Bea vill ha någon skandal kring denna kommission då det är valår framöver. Kjell Asplund var enligt wikipedia generaldirektör för Socialstyrelsen 1 juni 2004 - 29 februari 2008, d v s efter att den experimentella vården på Säter hade avbrutits vilket kan tala för att han kan ha viss distans till det som hände under nittiotalet. Men andra lojaliteter kan finnas, gissar att han kan känna några av de som var inblandade.

När det gäller socialstyrelsens granskning är jag inte insatt i hur den löpande sker. Om något ska specialbelysas eller man misstänker att behandling sker på felaktigt sätt krävs väl att detta kommer till socialstyrelsens kännedom? Så frågan är om någon anmälde den experimentella vård som bedrevs av Säter vid den tidpunkt den pågick. Sen kan man tycka att socialstyrelsen självmant skulle uppmärksammat vad som pågick. Vad finns egentligen för löpande översyn av rättspsykiatrisk och annan tvångsvård? Verkar behövas en rejäl granskning med tanke på Vlads agerande på Säter i nuläget. Här har de en patient redo för utslussning enligt specialistteamet i Göteborg (patienten har väl för övrigt varit redo för utslussning sedan han avgiftades från läkarnas enorma benzo-doser för många år sedan). Vlad ansåg dock att denna patient behövde hållas fortsatt inspärrad. Känns obehagligt och rättsosäkert.
__________________
Senast redigerad av McEnzino 2013-12-21 kl. 10:47.
Citera
2013-12-21, 11:24
  #13244
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av McEnzino
Det som du skriver om att inlägg kan försvinna här på Flashen är ju otroligt obehagligt. Tack och lov för nätet som kan hålla "ett vakande öga" på makten. Det är inte lika lätt nu som förr att försöka dölja sanningen för folket.

Jaha, då får vi hålla koll på denna Kjell Asplunds kommande insatser i kommissionen. Man kan alltid vända sig direkt till kommissionen/ Beatrice Ask med påtalande om Asplunds eventuella jävsliknande situation. Skriftligt! Anonymt borde fungera. Skrifter/mail måste diarieföras och kan inte sopas under mattan. Tror inte heller Bea vill ha någon skandal kring denna kommission då det är valår framöver. Kjell Asplund var enligt wikipedia generaldirektör för Socialstyrelsen 1 juni 2004 - 29 februari 2008, d v s efter att den experimentella vården på Säter hade avbrutits vilket kan tala för att han kan ha viss distans till det som hände under nittiotalet. Men andra lojaliteter kan finnas, gissar att han kan känna några av de som var inblandade.

När det gäller socialstyrelsens granskning är jag inte insatt i hur den löpande sker. Om något ska specialbelysas eller man misstänker att behandling sker på felaktigt sätt krävs väl att detta kommer till socialstyrelsens kännedom? Så frågan är om någon anmälde den experimentella vård som bedrevs av Säter vid den tidpunkt den pågick. Sen kan man tycka att socialstyrelsen självmant skulle uppmärksammat vad som pågick. Vad finns egentligen för löpande översyn av rättspsykiatrisk och annan tvångsvård? Verkar behövas en rejäl granskning med tanke på Vlads agerande på Säter i nuläget. Här har de en patient redo för utslussning enligt specialistteamet i Göteborg (patienten har väl för övrigt varit redo för utslussning sedan han avgiftades från läkarnas enorma benzo-doser för många år sedan). Vlad ansåg dock att denna patient behövde hållas fortsatt inspärrad. Känns obehagligt och rättsosäkert.
Dessbättre är det ju förvaltningsrätten som måste förlänga tvångsvården. Nu har ju Göteborgsteamet en stark skrivning i sitt utlåtande om att tvångsvården ska ske i öppen form, så just Bergwalls enskilda öde är kanske inte den mest flagranta detaljen i den här rättsrötan.

Det vore uppseendeväckande om förvaltningsrätten däremot, vid nästa tillfälle då Bergwalls tvångsvård behandlas, kommer till ett annat beslut än vad Göteborgsteamets utlåtande pekar mot.
Citera
2013-12-21, 11:32
  #13245
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enzenn
Intro:
Jag har inget behov att briljera inom de områden som jag har kunskap, men jag tvekar inte att greppa min pekpinne och peka på fakta.

Finns det i gruppen en stökig individ, med ett lika begränsat ordförråd som intellekt och som genom sitt otrevliga och meningslösa dillande om saker vederbörande inte har minsta susning om, så försöker jag, att med en eller flera tillrättavisningar skapa ordning.

Lyckas jag inte, så kör jag ut bråkstaken.
Grismongis har inte ens kapacitet att inse att detta har skett, utan fortsätter att gapa och skrika.


Du 'Vresrosen' inleder med att ärligt positionera dig som en som inte har totalkoll på mediciner eller medicinering, men jag tror att du insett att Säterjäntorna och -gossarna var mer än lovligt generösa när de under många, många år till SB utdelade farmaka i excessiva doser och också på regelvidriga sätt och inte alltid på korrekta indikationer.

Dåvarande Socialstyrelsen ägnade knappt ens ett förstrött intresse av att utöva tillsyn över hur det gick till på Säter.
Man hade inga egentliga invändningar mot hur "vården" bedrevs, för man hade lämnat walk-over till det "moderna" sättet att på norellskt vis plocka fram vad patienterna hade begått för vidriga brott.
Brott som patienterna inte kom ihåg att de begått, för att de efter gärningarna bortträngt minnena av dessa vidrigheter etc.. etc.. etc..

Psykiatrin som disciplin står enkelt uttryckt på två ben:
(1) Det mänskliga mötet -med bl a samtalet som verktyg för bot och lindring.
(2) Det andra benet innehåller mycket farmaka men även elektrofysiologisk och tidigare också kirurgisk terapi.

Det som skedde med och runt SB, det var att farmaka i överdrivna doser sågs som ett medel för att få själva samtalet till stånd!
SB var inne i en häxkittel.
Slutade han fabulera, så sjönk givetvis de generösa doserna (eftersom hans "berättarångest" då minskade).

Och omvänt:
Ju mer blodigheter/vidrigheter SB lyckades avlocka sig själv (= fabulera fram), desto större blev ju hans ångest över allt hemskt han "insåg" att han hade begått (så uppfattades alltså det hela av Säters kohort + polis/åkl) och då var det ju "naturligt" att ge honom så mycket ångestdämpande, så att han kunde fortsätta att berätta.. och berätta.. och berätta..

Så ditt resonemang ovan är enligt mig inte helt korrekt.

Jag är den siste att försvara Claes Borgström, för han är enligt mig en mycket obehaglig jurist och en vidrig människa (och dessutom en politisk opportunist, men det är väl det minsta felet med honom i det här sammanhanget).

Vi skall inte anklaga honom för att han inte insåg att SB var drogad.
CB visste naturligtvis att SB var drogad!
Men CB hade också fått veta att själva "drogningen" var själva nyckeln till att SB skulle börja minnas dessa mord och börja berätta om dem, när ångesten över vad han gjort undan för undan skulle släppa (så var i alla fall tanken ad modum norelli).

(Att man så småningom började inse att allt bara var crap det har vi nu kunnat se!)

Socialstyrelsen lät allt detta bara få ske.

Socialstyrelsen var helt i händerna på gänget runt Norell (om jag får överdriva litet) eftersom den svenska terapimodellen ju var så sensationellt effektiv (jo, jo..) och hade lett till att en svensk man bekänt inte mindre än 39 mord han begått, men som han inte mindes något av.

Socialstyrelsen var imponerade över "resultaten" och ville naturligtvis inte gå in och störa med besvärande frågor om den minst sagt frikostiga farmakatilldelningen och liknande petitesser..


Nu till vad som för mig är riktigt, riktigt oroande:

Den s k Quick-kommissionen innehåller en professor emeritus, läkaren Kjell Asplund.
KA skall alltså vara med och granska bl a vården/vanvården av SB.
Är KA psykiatriker -eller ens farmakolog?
-Nej, inte alls. KA har jobbat mycket med hjärt-/kärlsjukdomar och diabetes.
Inget fel i det, men KA har ett annat förflutet också:
Under flera år var samme Kjell Asplund, som nu skall granska vården/vanvården av SB, generaldirektör för Socialstyrelsen!

När jag för ett tag sedan postade ett välskrivet (om jag får säga det själv) inlägg om vem Kjell Asplund egentligen är, så togs det raskt bort av Mod.

Det är det som gör mig så riktigt, riktigt orolig.
Jag råkade tydligen komma någon för nära.
Det är därför jag skärmdumpar. Det bör fler seriösa skribenter här i tråden göra. Jag noterar hur en del postningar ibland bara försvinner.

Dags för en egen tråd rörande Kjell Asplund? (Inte kollat).

Det här blev långt.
Beklagar, men härtill var jag nödd och tvungen.

Tack för svar och tillrättalägganden, vi är alla här på jorden för att lära oss. Kanske är det kunskaper vi har, och kunskaper som vi saknar, som gör denna diskussion så intressant. Vi har ingen annanstans att mötas och utbyta kunskaper och erfarenheter, och därfär fokuserar vi på det vi redan kan. Det blir enklast så!

För det var ju möjligt att få till dessa åtal, just för att SB var berusad eller hög på felaktig medicinering, i beroendeställning på alla möjliga vis. Så frågan är vad är värsta övergreppen? De som begår övergreppen eller utnyttjar dessa övergrepp till att arvodera sig rika och berömda? Eller de som blir märkvärdiga för att de gått under skinnet på en seriemördare, och blivit experter på ämnet?

Ditt inlägg fokuserar på vården och den bristande översynen av den. Det blev intressanta tankar du väckte hos mig, för utan en okontrollerad vård hade detta inte kunnat ske och eskalera till denna grad.

Det du påtalar med socialstyrelsen går in under det som är opartiskt eller jävigt, och som innebär lojalitetskonflikter läkare emellan, där psykologer tydligen ingår i kretsen av kollegor. Det visar att tilliten till det egna skrået utgjorde ett hinder för objektiv granskning av vilken vård Sture Bergwall utsattes för.

Detta kommer sätta denne granskare på prov, särskilt när det finns utomstående intressen som bevakar saken, som norrmännen och de anhöriga. Kanske man löste saken redan genom att byta huvudman i ansvarsfrågor, för att slippa ta itu med eventuella fel och brister hos "gamla" socialstyrelsen. Nu har de inte ansvaret längre, och de har gått vidare till nya öden och äventyr i karriärer, och behöver inte blicka bakåt i den riktningen man begraver vetskapen om deras inkompetens och brister i yrkesutövning.

Det intressanta med diskussionen är de olika nivåerna och hur kunskap bemöts. Det visar på hur svårt det är att få framgång i det riktiga livet, där det sitter grismongisar som beslutar över andra människors liv och livsöden. När de som begår rättsövergrepp, ska bemöta överklagan som är välgrundade och med full bevisbörda uppfylld, får man svar likt de Mercx ger, och därmed förstör hen innehållet i sakfrågorna.

Saken diskuteras och hanteras i tråden på ett sätt jag har sett i verkliga livet, man bemöts med dimridåer och knäppa svar som gör ärenden omöjliga, när de egentligen var enkla från början.
__________________
Senast redigerad av Vresrosen 2013-12-21 kl. 11:36.
Citera
2013-12-21, 11:48
  #13246
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av McEnzino
Det som du skriver om att inlägg kan försvinna här på Flashen är ju otroligt obehagligt. Tack och lov för nätet som kan hålla "ett vakande öga" på makten. Det är inte lika lätt nu som förr att försöka dölja sanningen för folket.

Jaha, då får vi hålla koll på denna Kjell Asplunds kommande insatser i kommissionen. Man kan alltid vända sig direkt till kommissionen/ Beatrice Ask med påtalande om Asplunds eventuella jävsliknande situation. Skriftligt! Anonymt borde fungera. Skrifter/mail måste diarieföras och kan inte sopas under mattan. Tror inte heller Bea vill ha någon skandal kring denna kommission då det är valår framöver. Kjell Asplund var enligt wikipedia generaldirektör för Socialstyrelsen 1 juni 2004 - 29 februari 2008, d v s efter att den experimentella vården på Säter hade avbrutits vilket kan tala för att han kan ha viss distans till det som hände under nittiotalet. Men andra lojaliteter kan finnas, gissar att han kan känna några av de som var inblandade.

När det gäller socialstyrelsens granskning är jag inte insatt i hur den löpande sker. Om något ska specialbelysas eller man misstänker att behandling sker på felaktigt sätt krävs väl att detta kommer till socialstyrelsens kännedom? Så frågan är om någon anmälde den experimentella vård som bedrevs av Säter vid den tidpunkt den pågick. Sen kan man tycka att socialstyrelsen självmant skulle uppmärksammat vad som pågick. Vad finns egentligen för löpande översyn av rättspsykiatrisk och annan tvångsvård? Verkar behövas en rejäl granskning med tanke på Vlads agerande på Säter i nuläget. Här har de en patient redo för utslussning enligt specialistteamet i Göteborg (patienten har väl för övrigt varit redo för utslussning sedan han avgiftades från läkarnas enorma benzo-doser för många år sedan). Vlad ansåg dock att denna patient behövde hållas fortsatt inspärrad. Känns obehagligt och rättsosäkert.

Vi som har deltagit i tråden en längre tid är väl medvetna om att tråden återspeglar verkligheten därute!

Men det har visat sig att därute finns det folk som utan att ha läst juridik kan ana när det osar katt!

I Stures fall var det mer än en osande katt, eller som vi säger här i trådarna, det var inte en begravd hund, det var en begravd kennel.

För juristerna lever gott på rättsrötan därute, där förtvivlade människor bemöts med trevligt bemötande, där de skriver under fullmakter för att få hjälp. När rättsskyddet är förbrukat, ingås slarviga förlikningar för det är så illa, att ingen vill in i oförutsägbara mål, eftersom det är allmänt känt att domstolarna inte tillämpar gällande lag.

För att få framgång måste det till så mycket arbete och inköpta sakkunnigutlåtanden, att det inte går för privatpersoner att få rättvisa rättegångar. Det har gått så långt att man köper rättsutlåtanden till dyra pengar om gällande rätt, i struntsaker, där det finns fel och rätt på juridisk introduktionskurs!

Kan man få fram trovärdiga vittnen ur kategorin jurister eller läkare som ljuger med stödbevisning, finns det ingen dokumenterad sanning i världen som väger tyngre i en svensk domstol, för bevisningen är fri att pröva efter tycke ock smak, där egna lojalitetet avgör domslutet.
__________________
Senast redigerad av Vresrosen 2013-12-21 kl. 11:51.
Citera
2013-12-21, 12:52
  #13247
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Dessbättre är det ju förvaltningsrätten som måste förlänga tvångsvården. Nu har ju Göteborgsteamet en stark skrivning i sitt utlåtande om att tvångsvården ska ske i öppen form, så just Bergwalls enskilda öde är kanske inte den mest flagranta detaljen i den här rättsrötan.

Det vore uppseendeväckande om förvaltningsrätten däremot, vid nästa tillfälle då Bergwalls tvångsvård behandlas, kommer till ett annat beslut än vad Göteborgsteamets utlåtande pekar mot.

Du har helt rätt i din slutsats, eftersom det var förvaltningsrättens beslut att inhämta detta utlåtande från Göteborsteamet.

Nu är alla på sin vakt, och ingen vill ta beslut som det kommer surt, efter. De blir enklare att ta beslut om man har experter i ryggen, och detta utlåtande lämnar ryggen fri för förvaltningsrätten om de följer beslutet.

Som du skriver så är inte Sture Bergwalls enskilda öde av det största intresset, trots att han är huvudpersonen i detta drama.

Det jag tycker är intressant är vad det är som krävs i tid och pengar för att få rättelse!

Det är allt som denna sak omsätter i kronor och ören, journalist arbete, grävande, bokutgivningar, TV och radioprogram, advokatarvoden och övriga kostnader för rättsväsendet.

Det kriminella är att dessa personer tagit alla dessa resurser i besittning, och kan göra det när de driver sina saker genom rättsväsendet, trots avsaknad av legitimitet eller övrigt stöd i lag och rättspraxis.

Det blir en sådan förvirring i rättsväsendet, ända upp till kollegorna i Högsta Domstolen om struntsaker kunskapsmässigt för alla jurister. Det är just det som de nu belyser genom sin handfallenhet. För handlingskraften sätts nu på prov då det rör de egna intressena. Det är enklare till vardags att vara justitieråd, när man bara kan säga nej, till vanligt folk.
Citera
2013-12-21, 13:04
  #13248
Medlem
habets avatar
Skulle vilja ställa en fråga till de juridikkunniga här i tråden.
Efter att läst JA:s TR-dom så reagerar jag på att man nämner sådant som typ "det har inte förekommit någon information mellan psykologer/terapeuter och polis", "man har varit noggrann att skilja dessa verksamheter åt", " det inte finns anledning till antagande att Quick påverkats i sitt uppgiftslämnande genom det sätt polisutredningen bedrivits". Är det vanligt att man tar upp sådana här saker i domskälen, borde inte det vara självklart? Var det ändå så att domstolen hade detta "på känn", JA:s dom kom väl bland de sista, fanns det trots allt en misstanke om att det kunde vara på detta sätt? Borde man i så fall än mer kunna kräva att de tagit mer hänsyn till omständigheterna (läs osäkerheten)?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in