Citat:
Ursprungligen postat av
Lingonfrost
Det var ju ingen kommunistdemonstration. Boende i området reagerade på skadegörelse. Att radikal vänster senare bestämde sig för att också delta har att göra med demons natur.
Och demons organisatörer, som själva tillhör såna grupperingar.
Citat:
Jag själv gick förbi strax innan incidenten och de flesta närvarande har jag sett innan. Vänsterextrema individer utmärkte sig ganska tydligt då de grupperade sig rätt uppenbart, ställde frågor om närområdet och liknande till andra närvarande, hade svarta fanor. Dessa fanor såg jag sedan på bilder från händelsen att det var de som stod i fronten mot SMR som höll i dem.
De verkade vara förberedda för våldsamma sammandrabbningar alltså. Samtidigt som de glatt vinkade in lokalbornas barnvagnar i folkhopen. Fy fan vilka cyniska och kalla jävlar de är alltså. Hoppas många lokalbor vet att ta reda på vilka som arrangerar såna här möten i fortsättningen.
Citat:
Det var inte särskilt många extremister om man jämför med antalet "vanligt" folk. Eftersom antirasism ingår i den allmänna opinionen, om ändå inte fullt så extrem som hos vänstern, så är det verkligen inget särskilt radikalt med demonstrationen utom sällskapet som de fick. Tvivlar också på att SMR hade gått till attack om AFA/RF (eller vilka det nu var) inte hade sagt att de skulle vara med.
Hade det bara varit vanligt folk så hade ju självklart inte SMR varit där. De gick ju dit för att försvara sig mot våldsvänstern, inte mot pensionärer och barnfamiljer.