Citat:
Ursprungligen postat av
Fnero52
Advokaten "måste" ju komma med nått. Detta med mobiltelefonen vittnar om okunskap eller att det blir många sidor. Vittnar även om att det inte finns så mycket mer att dra fram från försvaret.
Advokatens sk bevisningen är ett luftangrepp. Det kommer sjunka ner till att han har fullt jobb med att försvara
alla lögnerna som Fredrik kommer pressas om. I klartext har advokaten inget alls att komma med.
Det duger inte att ha en klient som är belagd med att förklara sig och som HD menar talar osanning.
Han står fast vid det han sagt, så det säger ju allt. Hans olika uppgifter han lämnat är ju numera krossade eftersom inget stämmer. Det är lögner han kommer med inget annat. Med andra ord har Fredrik sänkt sig själv. Han skulle aldrig låtsats som att hon rest i väg. Bilen stod på pendeln redan 28 juli, och det blir väldigt svårt att få ihop allt då bilen är parkerad där och då ska hon ha åkt iväg? Mobilen är dock kvar under bostadsmasten.
Här påstår man att man har resningsunderlaget men har inte det viktiga i sms som telia har analyserat som inte fanns med i tidigare FUP?`Då har man
inget underlag alls. Och nej det läggs inte upp något alls utan var och en får
hämta ut själva. Vilket blir svårt vad jag kan se.