Citat:
Ursprungligen postat av
MBoudine
Och vilken lösning på problemet Vatchareeya Bangsuan skulle du ha föreslagit MB och AN om dom rådfrågat dig ?
Anmält henne för hot och olaga förföljelse? Pratat med hennes föräldrar? Bytt telefonnummer och inte uppmuntra henne genom att messa själv?
Citat:
Ursprungligen postat av
MBoudine
Du fattar tydligen inte ett smack av det här du heller. SJÄLVKLART kan inte polisen skydda MB om de "vet" att han är aktuell gärningsman. Men så länge man inte "vet" utan bara tror att han är inblandad tar man tacksamt emot spaningsuppdrag i annan riktning, i det här fallet riktad mot KJ när han dök upp - man ville slippa syna korten med risken att finna något oönskat under stenarna man motvilligt tvingas vända på om man fortsatte med MB, och då utesluter inte jag att vänskapskorriution KAN föreligga mellan MB och någon/några poliser - eller med någon inom åklagarämbetet, hajar'u ? Nej, du gör väl inte det, du verkar ju smått imbecill ..
Edit: Nej, ingen inblandad riskerar sin yrkesframtid här, dessa inblandade (åklagare och utredande poliser) skulle aldrig vidgå att vänskapskorruption föreligger eller att de känt till någonting som hemlighållits. Att bevisa vänskapskorruption är ju inte helt enkelt.
Jag medger att dina dubbla budskap är en aning svåra för mig att tolka.
De misstänker att MB är inblandad men de vill inte utreda honom trots att de vet att KJ inte gjort detta ensam. det är precis vad du säger och jag frågar då vad du menar att de skulle ha för vinst i att skydda en GM/Medhjälpare till ett styckmord?
Detta ska då ha skett för att någon/några poliser och nån åklagare ska ha en så djup vänskap med MB att de överser med ett styckmord på en ung flicka hellre än att kolla upp sin polares förehavanden. Alla vill ju fortsätta vara kompis med en styckmördare typ...
Och det behöver inte bevisas att vänskapskorruption föreligger för att en karriär ska raseras, det räcker att allmänhet och media tycker att det verkar så för att släcka någons karriär, och det finns det gott om exempel på.
Läs igenom en gång till och fundera på hur rimligt det låter innan du börjar kalla nån annan imbecill. Du har ju inte ens något öht som pekar åt att det kan ligga något i det, du bara tar det ur luften.