Men den lilla gudsgestalten som vardats till jorden är så perfekt att ingen shunt ingen klaff ingen bypass ingen orgnsvikt eller operation någonsin någon gång skett, inte ville väl trosfundamentalisterna i medicinens vagga vilja höra någonting som kunde så mkt som kränka den heliges helighet, att vara behjälplig i pestens tidevarv bland alla multiresistenta bakterier, inte skulle man väl för tusan ta sig en titt på vad man ska med antibiotika till - vi går ju för egen maskin helt utmärkt tror du Albababsson ?
Really ? En Enhet ~Gud, ska, vara överstevärdefullt *odelbar

, i perspektivet människans *ofullkomliga dilemman.. ?
isf : trippel-
Borde vi kanske förbjuda allt som kränker den stores ande, och sluta upp att finna på botemedel?
Vad fan är isf ordet botemedel bra för ?! Varför pratar vi ?! Gud tiger ju, borde vi inte efterleva också den hedervärda mentaliteten att helt enkelt tiga med de perfekta stämbanden? Man kan ju få stämbandsinflammation av att ta in för mycket världsligheter som inte helgats åt gud! Jeeeesu christ!
Är vi el. är vi inte förtappade?! nä tig med dig, du känner inte att gud omtolkat mina kommentarer om din perfekta slutsatsförmåga. Göm.. glöm. Ju mer desto bättre.