Citat:
Ursprungligen postat av
djembelelle
Jag tror att en del folk diskuterar för debattens skull, och läser inte på pga av lathet.
Det är väldigt lätt att ha åsikter om sånt man inte vet nåt om.
Då kan man komma till slutsatsen att denna tråd är en spegel av samhällsdebatten. Förnekandet av systemfel, okunnigheten om hur rättsapparaten borde fungera och likaså okunnigheten om vad som avses med god vård inom psykiatrin.
Vi ser hur envisa människor är och hur gärna de vill tro på auktoriteter. Vi har alla sett hur vindarna vänder i tråden, genom att folk glider fram i sina inlägg, utan att medge att de lärt sig eller kommit på bättre tankar. För det viktigaste för en del debattörer är att ha rätt, oavsett vad saken handlar om och oavsett egna kunskaper. Och att de valt rätt sida, den vinnande sidan, är viktigare än allt.
Det blir micro och makroperspektiv på denna rättsskandal där främsta lärdomen är folks reaktioner.
Det visar på hur svårt det är att få rättelse, när något blivit fel och hur kompakt motståndet blir när sanningen bubblar upp till ytan. För det finns ju rätt sanning och fel sanning i Sörgårdsidyllen, där den objektiva sanningen är tabu ända in i domstolsväsendet.
Vi lär oss i denna tråd, att det finns en kollektiv välvilja mot de som begår övergrepp, och en ovilja mot offren som påminner om att den riktiga världen är grym och hänsynslös. Det visar sig när man fokuserar på Sture Bergwall i stället för på domstolarna, där ansvaret hör hemma.
Det är domstolarna som bestämmer och det är med domar och beslut, verkställighet sker. Därför är det bevisvärdering, och avsaknad av rimligt tvivel som är där skon klämmer. Det vet Lambertz och arbetskamraterna på Högsta Domstolen.
Att grymheter tillåts i Sverige, inom svenskt rättsväsende och vård, är det som är så svårt att ta till sig för en del folk, att det grumlar tankeverksamheten.