Citat:
Ursprungligen postat av
baggebo1
Pär Öberg tycker synd om RF:arna som plockades in av snuten:
https://twitter.com/Par_Oberg/status/402754036555710464
Stöddemonstration att vänta? "Släpp våra "systemkritiska" kompisar, nu!".
OK att man anser att systemet är skit men nån jävla måtta får det väl vara? Det här är tyvärr ett tecken på att SMR är kvar i sekttänket. Tidigare har jag mest sett det hos extremvänstern när de t.ex. beskyller nationalister för att "gola". Synd.
Sekttänk/grupptänk är naturligtvis inget bra och alltid en fara för alla organisationer att hänfalla åt men jag tror inte alls att det är vad twittercitatet handlar om. Sekttänk/grupptänk handlar mycket om att man är i behov av bekräftelse, och framförallt får det genom att dra gruppens ideer till sin spets istället för att alltid tänka pragmatiskt och målorienterat. Jag tolkar Öbergs twittercitat som tvärtemot sekttänk/grupptänk och att du ger honom negativ respons stärker ju denna syn på saken, eftersom motivet till sekttänk/grupptänk är att få positiv respons.
Poängen med twittercitatet är väl att om vänstern inkluderat RF påstår att de är emot regeringen så borde de väl angripa regeringen, och inte lägga sin huvudkraft mot nationalister. Regeringen är ju också emot nationalister, och nationalister styr inte alls samhället lika mycket som regeringen gör och kan knappast ses som ett lika stort hot mot arbetarklassen som regeringen de facto är.
Nu vet jag att det finns en vänster-dogm som säger att "fascisterna" är borgerlighetens yttersta uttryck, och med den logiken angriper man "borgerligheten" genom att angripa nationalister. Detta stämde säkert bra i Italien 1925, men idag är det knappast så att man angriper dagens makthavare och dagens borgare som t.ex. Birgitta Olsson, Reinfeldt, Aschberg och Herr Bonnier genom att angripa nationalister. Tvärtom gör man ju makthavarnas skitgöra, eftersom vi inte längre lever i 1925 års värld.
Det är ju det som är intellektuellas svaghet i gemen, även vänsterintellektuella, att de analyserar verkligheten utifrån vad som står i någon mossig bok och inte utifrån verkligheten. Så gör de eftersom de har svårt att tänka efter själva.
Om RF på riktigt vill angripa dagens makthavare så måste de angripa dess ikoner och institutioner, som t.ex. Anders Borg och Migrationsverket etc. De måste börja profilera sig som ungdomens främsta alternativ mot makthavare och systemet. Inte som ungdomens främsta alternativ mot regimkritiker som redan drabbas hårt av makthavarnas repression. Att hålla på som idag är ju totalt hjärndött och leder ingenstans. Tror att det är RF som lider av sekttänket/grupptänket faktiskt.