2013-11-18, 15:48
  #53197
Medlem
Lalajlajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Flashbackministern
Glöm inte Lalajlaj att han faktiskt kan bli fri i HR... det har hänt mer än några ggr förut!

Visst, allt är möjligt, men med den tunga bevisning som jag ändå tycker finns så ska det till en kioskvältare till förklaring för att han ska frias. Att advokaten går upp i HR med samma argument lär nog inte leda till någonting annat än att HR fastställer TRs dom.
Citera
2013-11-18, 15:49
  #53198
Medlem
Quarrels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lalajlaj
Visst, allt är möjligt, men med den tunga bevisning som jag ändå tycker finns så ska det till en kioskvältare till förklaring för att han ska frias. Att advokaten går upp i HR med samma argument lär nog inte leda till någonting annat än att HR fastställer TRs dom.
Säg inte det. Det tog tid för TR att fatta beslut. Vi vet ännu inte ens om det är enigt.
Citera
2013-11-18, 15:51
  #53199
Medlem
Lalajlajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gileas
bara för att det inte finns någon annan skyldig betyder inte det att det är bevisat att KJ är skyldig.

Enligt TR så är det bevisat att KJ är skyldig.
Citera
2013-11-18, 15:52
  #53200
Medlem
MrFolds avatar
Då ska jag bara komplettera tråden med en uppgift från tidigt i somras som jag då valde att inte pusha ut. Användaren som skrev hade lagt ut en del i tråden, men inte fått så mycket reaktion på det. I PM till mig (och kanske några andra som inte heller lagt ut något i tråden) kom h*n med lite mer detaljer.

Ta det för vad det är, en anonym FB-användare som skriver. Jag har inga som helst garantier för att det inte är trollning, det enda jag kan säga är att användaren i övrigt inte gav intryck av att vara ett troll i de drygt 100 inlägg h*n skrev i tråden mellan maj och juni.

Först publicerades detta den 1 juni kl 21:07:

Citat:
psst, vill ni ha en jävla rysare till nattmackan? detta kommer väl med stor sannolikhet att läcka ut i media redan i morgon men av hänsyn till källor kan jag inte säga mer än att KJ må agera lugnt o sansat IN PUBLIC men på natten i sömnen pratar han tydligen en hel del, bland annat om sig själv i tredje person, om blod som sprutar... visst, killen har säkert ena jävla mardrömmar just nu.. men.. ja..
hade velat skriva stort PRECIS EXAKT vad jag vet men vill inte röja källor, jag hoppas att ni förstår..
överlåter spekulerandet till er. god afton.

Sen skickade användaren ett PM till mig 4 dagar senare:

Citat:
eftersom att det är svårt att öppet i tråden ta upp detta "kvitter" om att KJ pratar i sömnen tänkte jag vänta på tillfälle o ta det med någon jag anser vara tämligen seriös.
jag kan inte röja källor på detta då det är något som absolut inte ska läcka. o detta fick jag höra från ett rätt oväntat håll men jag vidhåller att källan är 110% trovärdig.

som jag skrev, KJ uppträder in public ganska samlat o lugnt men när han sover så pratar han mer eller mindre oavbrutet i sömnen, han talar bland annat som min källa uppfattat det, om sig själv i tredje person (gollum-varning på nått sätt?), han pratar osammanhängande om "blod som sprutar", "måste vara tyst", "vänta på order".. osv osv.. dock går det kanske inte att sätta någon direkt vikt vid detta då vem som helst, styckmördare eller inte, kan plågas av mardrömmar, men min källa hävdar på att det kanske inte är fullt lika vanligt med sådana INTENSIVA mardrömmar. KJ hamnar också lätt i psykosliknande tillstånd då han klöser, klöser, klöser på bland annat armarna o det är tydligen svårt att "väcka" honom ur detta, detta är ju också något KJ's advokat berättat om.. vidare kan inte min källa berätta mer ingående detaljer..

kanske underlättar om vi i alla fall är två i tråden som har detta "kvitter" i åtanke framöver?

Vi utväxlade sen ytterligare några PM där dock ingen ytterligare information framkom.

Det som skrevs kan absolut vara desinformation, jag är meveten om att även skribenter som verkar "normala" plötsligt kan få för sig att trolla. Jag tar därför själv fortfarande uppgiften med en hygglig nypa salt.

Det jag tycker ger den en viss trovärdighet ändå är att den förklarar den tunga medicinering vi fått besked om att KJ gått på under hela häktningstiden. Det är ju knappast så att man sätter in tung psykofarmaka som får anhöriga att tycka att han närmast är "borta" (tror pappan sa det i förhöret) bara för att någon river sig på armarna. Det kan också vara en ytterligare förklaring till att man verkra ha känt sig så säker på KJ som gärningsman från FU-ledningens håll. Att sen uppgiften inte användes i rätten (såvitt känt åtminstone) beror nog på att den faller under vårdsekretess för personalen på Öjebyn)

Vad man sen ska dra för slutsatser av det han säger om man nu tror på uppgiften i sig - ja det är förstås en helt annan fråga.
Citera
2013-11-18, 15:53
  #53201
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av gileas
bara för att det inte finns någon annan skyldig betyder inte det att det är bevisat att KJ är skyldig.

Jag tror du fällde dig själv ? Finns ingen annan skyldig än KJ så måste det vara han.
Citera
2013-11-18, 15:54
  #53202
Medlem
Lalajlajs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Säg inte det. Det tog tid för TR att fatta beslut. Vi vet ännu inte ens om det är enigt.

Nja, vi har ingen aning om hur lång tid det tog att fatta beslut, det kanske var avklarat redan till förmiddagskaffet vilket beslut de skulle lämna klockan 15. Resten av dagen har de kanske diskuterat andra frågor i ärendet.
Citera
2013-11-18, 15:58
  #53203
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Quarrel
Det är för tidigt att ropa hej. Det blir en rond till i HR.
Jo, men det är alltså väldigt sällan hovrätten ändrar tingsrättens beslut i skuldfrågan i indiciemål. Vi får avvakta lite grann hur tingsrätten har skrivit sin dom för att se vad det kan finnas för möjligheter för Övre Norrland att fria.

I övrigt måste ju formuleringen åtalad gärning rimligen innebära att TR anser honom överbevisas också om att ha bragt VB om livet, och inte bara befattat sig med hennes döda kropp, givet hur stämningsansökan är formulerad. Och det betyder i sin tur att domstolen anser att det räcker att bevisa a) att offret har mördats, b) att den misstänkte har haft möjlighet att bringa offret om livet och c) att den misstänkte är bunden till att ha befattat sig med offrets döda kropp för att det ska gå att döma för mord. Vilket också betyder att hade inte den jävla grävlingen släpat iväg med Linda Chens trasiga tungben, så hade Mats Alm suttit på sexton år nu.
Citera
2013-11-18, 16:00
  #53204
Medlem
Fettsugnings avatar
Citat:
Ursprungligen postat av arrowscaup
Först måste Tingsrättens dom vara klar, vilket säkert tar 7-8 veckor till, därefter har Försvaret 3 veckor på sig att inlämna ett överklagande.
Sen tar det säkert uppemot 2-3 månader innan Hovrättsförhandling.

Jag skulle tippa på fram emot sommaren !!
Hovrätten är som huvudregel skyldig att hålla huvudförhandling inom 4 veckor efter det att tiden för anslutningsöverklagande löpt ut, dvs 4 veckor + 4 veckor är max efter det att dom meddelats innan förhandling hålls i hovrätten.

Vid häktade mål, ska tilläggas.
__________________
Senast redigerad av Fettsugning 2013-11-18 kl. 16:16.
Citera
2013-11-18, 16:02
  #53205
Medlem
MBoudines avatar
Citat:
Ursprungligen postat av moa-tove
Jag är långt ifrån naiv som tror att allt går att lösa, förhindra bara sådär med mer resurser. Ej heller att han blir frisk och går därifrån lycklig i alla sina dagar. Då lever man i det blå. Men chansen till det ska finnas.
Dödsstraff leder ingenstans. Det är snarare en befrielse.

Blir han kvar och utredd lär han bli kvar länge, länge


Vare sig han blir fälld eller inte kommer KJ att ha många våta drömmar framför sig oavsett i vilken miljö han befinner sig.
Citera
2013-11-18, 16:12
  #53206
Moderator
Hamilkars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Hans problematik sammantaget kommer att kvalificera honom för rättspsykiatrisk vård, han kommer aldrig att klara sig igenom den stora RPU, det misstänktes ju redan i den lilla att han inte var på rätt sida om verkligheten.
Det säger i sig inte så mycket. En stor del av alla P7: or leder till misstanke om allvarlig psykisk störning, men den stora majoriteten RPU leder inte till att allvarlig psykisk störning konstateras.

Vad som talar emot RPV för KJ: Hans av oss kända diagnoser och funktionsnedsättningar är inte av den sort som normalt ger fängelseförbud och RPV.

Vad som talar för RPV för KJ: Han har uppenbarligen inte varit i skick för något annat än rättspsykiatrisk vård under hela häktningstiden, och man får en påtaglig magkänsla av att han har en allvarligare, och mer komplex, psykisk problematik än den som framgår av hans diagnoser.

Jag skulle gissa på att det blir rättspsyk. Men de gissningarna är byggda på svagare underlag än jag brkar vilja gissa på, i och med att sånt som verkligen skulle kunna tjäna som underlag för en bra gissning i så stor utsträckning är sekretessklassat.
Citera
2013-11-18, 16:13
  #53207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Fnurra-pa-traden

Jag tror du fällde dig själv ? Finns ingen annan skyldig än KJ så måste det vara han.

haha, ja det kanske ÄR han, men är det bevisat? du får gå tillbaks och se vad jag svarade på. bara att det inte finns någon alternativ GM, är inte i sig ett bevis för att den åtalade är skyldig menade jag.
__________________
Senast redigerad av gileas 2013-11-18 kl. 16:17.
Citera
2013-11-18, 16:14
  #53208
Moderator
Hamilkars avatar
Topic för tråden är mordet på VB i Boden, inte några jäkla druider i Piteå och deras eventuella inflytande på den stans maktförhållanden.
/Mod.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in