Citat:
Ursprungligen postat av
B´stard
Jag är mest oroad över att SD bara får 12 % i Skåne/Blekinge

I valet fick de 10 % här, och i vissa mätningar har de haft 20 % ganska nyligen. Annars så är 10-12 % helt okej, de har mer än dubblat upp i mätningarna på 3 år, vilket innebär en starkare ökning än i förra mellanvalsperioden - att det inte ökar snabbare har såklart å göra med att folk är sega, de flesta saknar helt intresse av politik och med stigande ålder byter de inte parti lika lätt. De flesta har de än så länge ganska bra i Sverige, låga räntor håller medelklassen i schack och övriga åtnjuter ett hyfsat socialt skyddsnät (än så länge) men folket är på väg att vakna!

Ja, det var oroande med Skåne/Blekinge. Förvånande faktiskt.
Men angående folks "seghet". Den pågående massinvandringen TÅL inte att folk är sega. Det finns ett systemfel; om inte folk har börjat begripa att Sverige är på väg mot avgrunden och att det är de själva som röstar fram det, så borde de inte ha rösträtt. 94,3% av befolkningen håller på att störta Sverige mot fördärvet.
Det här utspelet av JÅ har gjort mig förbannad. Skall det vara så j-a svårt att begripa för SD vad deras uppgift är? De skall väcka sengångarnationen Sverige och de skall göra det med en smäll, inte med att imitera idioterna i Sjuklövern. De skall vara faktaspäckade. De skall vara övertygande. De skall vara förbannade. Björn Söders "Skammens dag"-tal i Riksdagen härförleden - det är den typen av retorik folk behöver höra. Och det som var unikt med detta Björn Söders tal, var att det skälvde av ethos, pathos och allt vad det heter. Det märktes att det kom från hjärtat. Sverigedemokraterna har all anledning att vara känslosamma och tala från hjärtat. För de vet att de har rätt och de vet att de talar sanning. Politikerna i sjuklövern, möjligen med undantag från Vänstern, kan aldrig prata med övertygelse eftersom de bara pratar i klyschor.
Vi behöver inte armviftande, fingerhöttande politiker som säljer in någon galen idé som de innerst inne inte tror på. Vi behöver politiker som med övertygelse kan visa det röda och det blå pillret. Ge människor en chans att se vilken verklighet deras röst är med och formar.
All förändring behöver olika former av ledare i olika stadier. Frågan är om Jimmie och SD börjar känna att det har nått sitt maximum? Att runt 10-15% i opinion och valresultat är vad de förmår att åstadkomma? Och att de nu anser att det är dags att börja få vara med och bestämma. I alla fall lite grann. Om någonting.
Det är etta eller nolla vad gäller massinvandringen. Antingen stoppas den eller så stoppas den inte. Lika fånigt som det var efter valvakan 2010 när Jimmie Åkesson trodde att Reinfeldt ville börja förhandla, lika fånigt är det nu. Ingen vill förhandla med Åkesson och SD. Inte om någonting. Inte nu. SD måste upp, upp, upp.
Alla som jobbar med idrottspsykologi på elitnivå vet att det viktigaste av allt, är att idrottsmannen ser sig själv som vinnare. Ser sig själv först i spåret. Ser sig själv överst på prispallen. Och det är träning, träning, träning. Som Rocky. Man nöjer sig inte med att vinna en rond eller en fight. Man går vidare och vinner nästa. Och nästa. Och nästa. SD HAR förutsättningarna att bli det största riksdagspartiet redan 2018. Om man bara kan ställa in sig på det, så är det bra att formulera ett delmål på 15%. Över 15,0% i valet 2014 och spelplanen är en helt annan.
Och när man väl bestämt sig, är det bra att vara öppen och kommunicera målet. Precis som J F Kennedy i början av 1960-talet sa, att "innan detta årtiondes slut skall vi ha satt en människa på månen och tagit hem honom säkert". En hel organisation, ett helt land vaknade och man klarade det. SD kan vara största riksdagsparti 2018; det är bara att bestämma sig och kommunicera det. Det kommer att slå väljare, journalister och sjuklöverpolitiker med häpnad. Gjuta skräck i motståndarna och kampvilja i de egna leden.
Det är etta eller nolla med massinvandringen. Den måste stoppas om Sverige skall överleva som välfärdsnation. Då går det inte att dribbla om något: "Låt oss lägga invandringen åt sidan ett slag och prata om något annat". Det måste stå utom allt tvivel att SD aldrig ger sig angående massinvandringen. Att "SD är beredda att ta fullt ansvar för landet och samarbeta med vilken konstellation som helst, men en förutsättning är att invandringen minst minskar till ett genomsnitt per capita av de övriga nordiska länderna. Vi kan inte samarbeta med någon konstellation som inte ser till nationens bästa. Punkt."