Citat:
Ursprungligen postat av
nosskirneh
Jag hakar fortfarande upp mig på det han säger i förhör angående blodet i bilen. Att han slänger ur sig "har dom hittat blod i min bagagelucka" innan polisen ens påstått det istället för att först fråga var blodet påträffats eller om han nu tvunget ska nämna bagaget innan han ens vet säga typ "jag antar att det är i bagageluckan eftersom jag har vit klädsel i bilen och inte sett något inuti den".
Att han sen inser sitt misstag och slänger ur sig att han sett många kriminalserier och det vanligaste är att man lägger liket i bagaget eller vad han svamlar om är en ren efterhandskonstruktion. Vad jag kommer ihåg nämnde han inget om att orsaken var att han har vit klädsel i bilen förens idag på rättegången? Det är säkerligen något han tänkt mycket på inför detta och till slut kommit på att "så kan jag ju säga när den frågan kommer.."
Nu hade det ju varit mycket prat om bagageluckan i bilen i förhöret innan. Hur öppnas den. Låses den med c-lås. Vad brukar du ha där mm.
Bilens coupè ser han ju dessutom varje gång han är i bilen.
Om nån påstod till mig att dom hittat blod i min bil skulle jag inte alls tänka det som osannolikt att jag då skulle anta det var i bagaget.
När FUP först släpptes i tråden och diverse one liners från förhören kommenterades i tråden så tyckte jag det där var starkt. Men när jag själv läst igenom FUP och med lite tidsdistans tycker jag inte längre det där är värt nånting.