Jag vet inte vad folk menar menar den där rädslan för bubblor, eller vad ni förväntat er egentligen. Tycker ni inte om bubblor har ni inget intresse av att äga BTC idag, om ni inte handlar varor med det, vilket väldigt få gör. Som jag ser det: självklart är vi i en bubbla/bubblor. BTCs potentiella värdeökning är
enorm (oberoende av hur liten eller stor chansen är att vi når dit) och senaste årens historik ligger i linje med den enorma potentialen. Det skapar hysteri och gör att människor vill köpa valutan som investering.
Man ska ju ha två saker klara för sig:
- Att något hamnar i en bubbla innebär inte att det
saknar substans, det innebär bara att det för närvarande värderas på fel grunder, exempelvis i det här fallet spekulativt värde snarare än det verktyg för handel det faktiskt är
- Att något hamnar i en bubbla innebär inte att det är på väg att spricka snarare än blåsa upp ännu snabbare
Om ni ska äga BTC idag ska ni antingen tycka att det är roligt med bubblor och transienter som sticker åt alla håll, eller så ska ni blunda. Ni känner av marknads-hetsen redan idag, vilket är en stor fördel om ni lyckas hantera det rationellt. Idag har många hört talas om BTC därute, men väldigt väldigt få har hört talas om det bortom flyktig kuriosa - marknaden är jätteliten. Ni kan exempelvis gambla på att marknaden som helhet tar fart; att folk i förlängningen hamnar i samma panik som ni. Då snackar vi bubbla av episka proportioner.
Alternativet att "blunda" skulle då handla om att köpa exempelvis 1 BTC, förvara den i ett bankfack och helt enkelt titta bort. Vad detta skulle tjäna till är diversifiering och helt enkelt att göra ert kapital robust mot att dagens valutor går åt helvete och BTC tar fart.
Tips inför framtiden:
- Äg aldrig, aldrig, aldrig den här typen av spekulativ vara för mer än 10% eller max 15% av ert totala kapital (givet att ni har ett ordentligt kapital som spelar roll). Detta handlar inte bara om att det kan gå ner på 0:- så ni sitter där fattiga, det handlar även om att om ni har för mycket kapital bundet hamnar ni i en squeeze när värdet krymper, ett läge där ni måste sälja vid fel tidpunkt. Så om ni bygger in den typen av scenarion i er investeringsmodell minskar ni faktiskt väntevärdet av er investering enormt.
- Inse att ni är irrationella till naturen, för det är vi allihopa. Vi vill köpa i fel läge och vi vill sälja i fel läge. Detta kommer alltså förmodligen naturligt inträffa både i uppgång och i nedgång: ni kommer förr eller senare vilja ta fel beslut i panik. Vet ni om det och verkligen accepterar det kan ni kompensera för det.
BTC är annars ett roligt tillfälle att skaffa sig erfarenhet av volatila marknader.

Ni kommer in tidigt och har därför en viss informationsfördel om detta skulle ta fart ordentligt.