Citat:
Ursprungligen postat av
Coopah
Ni som tar detta, vad tar ni det mot?
Vore dessutom tacksam om ni kan berätta hur ni använder den, dvs lägger ni det bara på en liten del av ansiktet eller smetar ut det över hela osv?
För att motverka akne, ta bort pormaskar och förhindra deras uppkomst, förbättra kass hy, öka hudens kollagenproduktion och minska hudens produktion av talg. Tills dess att huden vant sig vid tretinoin kommer det att bli som en så kallad peeling vilket i sin tur kan ha sina fördelar.
Man kan välja att applicera krämen på enbart problemområdena eller varhelst man önskar. Jag själv smetar ut den över hela ansiktet och på flera andra ställen. En liten mängd räcker. Mycket står i bipacksedeln om den nu finns kvar på FASS. Tänk på att huden blir extra känslig för solljus. Vill man inte att huden ska åldras bör all exponering för UV-strålning undvikas, men det vet ni säkert redan.
En sak till som jag kanske inte nämnt är att huden ska vara torka i minst 20 minuter före tretinoin appliceras. Jag har tidigare rekommenderat att späda krämen med andra krämer utan att tänka på att vissa krämer innehåller vatten (
aqua). Därför är nu mitt råd att välja att späda den med en kräm som inte gör det, eller enbart glycerol exempelvis. Detta kan man göra om man antingen köpt en styrka som huden, kanske ännu, inte tolererar eller som ett sätt att sakta vänja huden vid läkemedlet.
Effekten av tretinoin har många liknande effekter på huden som isotretinoin (Roaccutan).
Fråga på. Denna tråden kan bli
den stora tråden om tretinoin.