Citat:
Ursprungligen postat av
Ekasnah
Gör du dig rolig över detta.
Det gläder mig om jag kan göra dig glad.
Annars är det så att det enligt bibeln finns miljontals ande skapelser och att vissa av dessa gjorde uppror emot Gud.
Dessa är nu nedkastad till jordens närhet och därför står det i Upp 12:9,12
Så blev den store draken nerslungad, den ursprunglige ormen, han som kallas Djävul och Satan, han som vilseleder hela den bebodda jorden; han slungades ner till jorden, och hans änglar slungades ner med honom. 12 Gläd er därför, ni himlar och ni som bor i dem! Ve jorden och havet, ty Djävulen har kommit ner till er i stor förbittring, eftersom han vet att han har en kort tidsfrist.”
Däremot är det inte fred och frid på vårt klot bland annat pga det som sägs ovan.
Haha....ja det är fantastiskt hur Jv med så lite information kan få ut så mycket av det som verkligen står i bibeln! Du tror inte det hela bara är ett utslag av livlig fantasi?
Nerslungade drakar och jävlar i långa banor...inte konstigt att människorna har så svårt att få ordning på torpet! Hade ju varit rättvisare att testa människans styre utan en massa illvilliga typer som bara sabbar...fast det är ju bibelguden vi snackar om den "rättvisa" guden som ju gärna vill ha ett förutbestämt resultat i sitt test.

Ungefär som att täcka det egna målet med plexiglas i hockey för att slippa baklängesmål...