Citat:
Ursprungligen postat av
LaScala
Men jisses! Jag som blir skogstokig om nån sms:ar fyra-fem gånger på ett dygn såvida det inte är nåt speciellt men måste avhandla.
Hur kan man ta sej rätten att lägga beslag på andras tid på det viset?
Hon måste haft det väldigt svårt i samspelet med andra.
Inte förstått signaler och nyanser.
Samtidigt som man förstår att vem som helst kan bli galen av över 100 sms, 15 samtal om dagen och säkert lika mycket på FB så är det ju definitivt ingen anledning att mörda och stycka.
Trots alla märkliga samband mellan VB, MB, AN med flera så tror jag ändå att mordet handlar om KJ's svartsjuka samt olyckliga kärlek.
Att förstå hur ens egna eller andras signaler påverkar har inte varit VB's eller KJ's styrkor direkt. Det får mig att tro att VB kan ha sagt eller gjort något som enligt henne varit helt oförargligt hemma hos KJ men att den senare missuppfattat detta och tappat fattningen på hemskast tänkbara vis.
Om han däremot varit ensam om efterarbetet är en helt annan femma...