Citat:
Ursprungligen postat av
Helsingborg2
Läste i den här tråden för några dagar sedan och sedan dess har jag haft tinnitus...
Ett högfrekvent ljud piiiipp. när det är tyst hör jag det, och jag lyssnar på det.
Läste en undersökning för en del år sedan som sa att av amerikanska studenter som fick prova att gå in i ett ljudisolerat rum, så upplevde 65% tinnitus därinne, även om de annars inte hade tinnitus.
Min tinnitus kan minska om jag vistas i ett ljudisolerat rum, tror jag ju då... men... förmodligen är det så att jag blivit så van vid min tinnitus att min hjärna och mdvetande tror att det är SÅ det ska låta när jag befinner mig därinne - i ett tal/sång-inspelningsbås t.ex. Numera är det så att omgivande låga volymljud som ett öppet fönster eller ventil på natten tenderar att öka min tinnitus istället för att maskera den, tror jag ju då... men... förmodligen är det så att min tinnitus är väl så hög som det bakgrundsljudet, varför den blir extra irriterande då. Jag behöver ha 70-80 dB av musik i så fall för att maskera... och då kan man ju inte sova p.g.a. musikens ljudstyrka.
Det bästa är att INTE fokusera på om man hör sitt tinnitus elle inte.
Hard stuff som jag inte ville höra som debuterande tinnitusare, men som jag med ett par decenniers erfarenhet insett är enda möjligheten.
Det normala är at tinnitus lägger sig över tid. I vissa fall pga att den faktiskt minskar. I andra fall pga att den placeras någon annanstans i mdvetandet. Hur det går till vet man inte helt, men det finns en viss plasticitet i hjärnan som inte ska underskattas.