Osäkra väljare tycks bli ännu mer osäkra när någon ringer...
Ipsos: 18,5% (tele)
Novus: 19,6% (tele)
Demoskop: 17,9% (tele)
UM: 14,2% (web)
Sentio: 10,0% (web)
Det gömmer sig nog en del SD-väljare i dessa mörkertal, det skulle förklara en del av skillnaden mellan telefon och web.
Novus-Sjöström säger själv att SD-siffror och andelen osäkra går hand i hand:
Citat:
"Men det finns en aspekt som visar att det är långt ifrån klart, andelen osäkra väljare är rekordstor. Enligt dagens väljarbarometer så vet inte 19,6 procent av väljarna vilket parti de skall rösta på.
Gruppen osäkra började öka samtidigt som vi kunde se en uppgång för Sverigedemokraterna, trots till synes negativa händelser som ”järnrörsskandalen”.
Uppgången av dessa två är två sidor av samma mynt. Det bottnar i en osäkerhet och ett missnöje med bilden av Sverige. Det finns en önskan till förändring där regeringen och den rödgröna oppositionen saknar svar på problemen utifrån väljarnas perspektiv. I många fall stämmer inte heller politikernas problembeskrivning överens med väljarnas."
Hög andel osäkra kan tas som ett bra tecken för SD.