Citat:
Ursprungligen postat av
ninjutsu
Mja skulle nog säga att ingen vettig människa är feminist öht och att det allt som oftast handlar om indoktrinering eller att man är politisk korrekt.
Jaha, tolkade det som att du själv var särartsfeminist. Det var ju tråkigt att höra, beklagar.
Fast i Baywatch har du även män som springer runt i badbrallor och flexar med musklerna så det är nog ingen större skillnad. När det kommer till hoes som shakar ass så är det ofta vita brudar med en stor neger. Är det ingen neger så är det ofta en whigger som apar efter negern. Det tar det hela till en ny nivå men skulle nog inte säga att det är vit kultur eller kan jämföras med rockkultur.
Ja precis, för indoktrineringen kan bara ske åt ett håll, eller? Gosh.
Jag tenderar att luta åt det hållet, men delas i vissa frågor med sär- och likartsfeminismen, men det är en helt annan fråga.
Sa jag någonstans att serien bara var sexistisk åt ett håll? Projicera inte massor nu. Nu talade jag om att the typical booty shake-hiphopdans inte är en hudfärgsfråga, då avklädda kvinnor förekommer i även vit kultur. Att sen hela serien är sexistisk för både män och kvinnor är en annan sak. Men nu var det inte det vi diskuterade.
Njae okej, för rockstjärnor som snortade koks på brudars rövar, knullade skiten ur stackars unga groupies och behandlade dem som skräp är inte hemskt eller sexistiskt. Eller? Nu går vi off topic dock.