Citat:
Ursprungligen postat av
Galen-extremist
Det är knappast någon från vänstern (vänster om S) som har påstått att alla som röstar på SD är rasister.
Inte i den meningen att partiledaren gått ut och sagt det ordagrant. Men finns väl ingen som kan neka att personer som idag röstar på SD och går ut emot de lätt kan bli ganska förtryckta. T.ex. hade en känd person i Sverige med inflytande gått ut och sagt att han/hon rostar SD tror jag de hade blivit jävligt mycket mer liv än om personen sagt att de röstar vänster. Självklart vet en partiledare bättre. Jag har dock personligen hört flera vänsterpolitiker prata om SD som om de bara var smuts.
Det är väl på mer "normal" politisk nivå denna jargongen finns. Att SD inte riktigt är på allvar utan att man är konstig och dum om man röstar på SD, milt uttalat.
Ett ganska solklart exempel på denna jargong var väl när SD blev invalt 2006(?) och Lars Ohly inte ville vistas i samma rum som Åkesson. Sänder väl inte direkt en signal om att vänstern respekterar SD som demokratiskt valt parti och är öppen för debatt enligt mig.
Känns som om att alla i Sverige är så jävla måna om sin demokrati men vill samtidigt endast ha de goda av kakan. Vilket inte fungerar, ska de va demokrati så ska de vara demokrati fullt ut.