Citat:
Ursprungligen postat av
Hamilkar
Amenassåvafaan...
Varför skulle det vara relevant att citera kapitlet i ärvdabalken om skyldemäns - dvs släktningars - arvsrätt? Tror du inte att det finns lite mer poäng att citera nästa kapitel i ärvdabalken, som heter
Om makes avsrätt?
Kan man få ett korrekt uttalande om vad som gäller i det här fallet.
Va dom fortfarande gifta utan särkullbarn ärver maken allt.
Gemensamma barn får vänta tills andra hälften dör.
Särkullbarn går in och hämtar 50% direkt vid en avliden förälder och äkta hälften behåller hälften.
Makars arvsrätt
Om du är gift och din make dör, och ni endast har gemensamma barn, ärver du allt om det inte finns något testamente som anger annat. Om den avlidne maken har barn som inte är era gemensamma, s.k. särkullbarn, har dessa rätt att få ut åtminstone sin laglott.
http://www.swedbank.se/privat/mer-om-privatekonomi/familj/arv-och-gava/makars-arvsratt/
Så va han gift då frun mördades tillfaller arvet honom om inget testamente är upprättat vilket man hoppas i detta fallet då. Jag förstår att poängen ska vara att någon ärver gubben här som då är mördad och styckad och det gör hans barn om han nu inte skrivit bort en del då, som man faktiskt kan göra.